NIEUWE DELEN VAN DE ATLAS VAN NEDERLAND Begin juli 1985 versehenen weer twee delen van de Atlas van Neder- land. Het zijn de delen 12 'Infra- struetuur' en 13 'Geologie'. Daar- mee is het totaal beschikbare atlas- delen gekomen op 6. Hieronder volgt een körte beschrij- ving van deze delen en het voor- gaande tweetal: 2 'Bewoningsge- schiedenis' en 18 'Ruimtelijke Ordening'. De delen 1 'Bevolking' en 5 'Wonen' zijn in het vorige KT nummer uitvoerig besproken. In het najaar van 1985 zullen de delen 11 'Poort van Europa' en 16 'Water' op de markt komen. Deel 2 Bewoningsgeschiedenis. Vanaf 225. 000 jaar geleden hebben mensen Spören achtergelaten in Nederland. In het eerste hoofdstuk wordt in kort bestek de oudste bewoning be- handeld tot en met de Romeinse tijd. De drie volgende hoofdstukken heb ben elk globaal als inhoud: de ge stalte van Nederland (ontginningen, bedijkingen en dergelijke), wegen en waterwegen, en bewoning op het platteland en in de stad. Naast de ontwikkeling van het land en waterwegennet staat in het vol gende hoofdstuk de ontwikkeling van de Steden tot 1795 centraal. Hoofdstuk 4 vangt aan met een be- schrijving van de ontginningen en inpolderingen, nader verklaard met enkele fragmenten topografi- sche kaart. Een belangrijk deel wordt ingeno- men door kaarten en uitleg van de ontsluiting van Nederland als ge- volg van de aanleg van het spoor- wegnet. Het laatste hoofdstuk draagt de ti- tel 'Wat is er overgebleven'. Het behandelt enkele aspecten van de overblijfselen van vroegere bewo ning. Deel 12 Infrastructuur. Autowegen, spoorwegen, vaarwe- gen, hoogspanningsleidingen, buis- leidingen, al deze collectieve voor- zieningen vallen onder het begrip Infrastructuur en worden uitge- breid in kaart gebracht in dit deel van de atlas. Het eerste hoofdstuk gaat in op het begrip Infrastructuur en verklaart de relaties tussen de verschillende soorten. Voor de verdere hoofdstukindeling zijn de vormen van infrastructuur als uitgangspunt gekozen (wegen, spoorwegen, vaarwegen, buislei- dingen, nutsvoorzieningen). Het laatste hoofdstuk gaat in op de maatschappelijke effecten van in frastructuur. Enkele dwarsprofie- len tonen hoeveel ruimte er wordt ingenomen door weg, spoorweg, kanaal, hoogspanningsleiding en dergelijke. Het atlasdeel sluit af met een blik op de planning. In vrijwel alle struetuurschema's blijkt de infrastructuur een belang- rijke plaats in te nemen. Deel 13 Geologie. Het eerste hoofdstuk 'Nederland en de aarde' behandelt in woord en beeld de platentektoniek en de plaats die Nederland inneemt op de aardkorst. In hoofdstuk 2 krijgen de 'oudere afzettingen'dat wil zeggen het Carboon tot en met het Tertiair uitgebreid aandacht. Het Pleistoceen komt in hoofdstuk 3 aan de orde, terwijl het huidige geologische tijdvak, het Holoceen de inhoud vormt van hoofdstuk 4. Het laatste hoofdstuk licht de geo logische en de geomorfologische kaart op de schaal 1:1. 000. 000 toe. Deel 18 Ruimtelijke Ordening. In de tekst en vooral in beeld wordt de ruimtelijke ordening van Neder land ontleed en verklaard. Bestem- mingsplannen, streekplannen en structuurschetsen vormen al enke le decennia het gereedschap van de planoloog. Een veelheid aan plan nen, al dan niet gerealiseerd, pas- seert de revu. Het eerste hoofdstuk toont de nood- zaak tot het or denen van de ruimte. In hoofdstuk 2 wordt aangegeven hoe de ruimtelijke ordening in het verleden verllep. 'Plannen die een breed veld bestrij- ken' luidt de titel van het volgende hoofdstuk. Gemeenten, provincie en Rijk komen achtereenvolgens aan de orde met al de plannen die deze bestuursniveaus ter beschik- king staan, inclusief de procedures die de be stemm ings- en streekplan nen en Rijksnota's dienen te door- lopen. Het laatste hoofdstuk is gewijd aan de 'Plannen die een deelveld be- strijken'. Hier is een greep gedaan uit talloze sectorplannen die op drie bestuursniveaus worden sa- mengesteld en de ruimtelijke orde- naar van nut zijn. N. J. Bakker HANDBOEK GRAFISCHE COM- MUNICATIE, aflevering8, april 1985. Deventer: Van Loghum Sla- terus. In KT 1984. X. 4 werd de losbladige uitgave Handboek Grafische Com- municatie voor u besproken. In- middels verscheen aflevering 8. In deze aanvulling wordt aandacht besteed aan de volgende onderwer- pen. - Typografie: algemene typografi- sche aspekten zoals letterkeuze, leesbaarheid en maatvoering. - Kleur: algemene inleiding, kleur- bemvloedende factoren in beei dende schema's en uitgedrukt in getallen. - Nederlands auteursrecht. - Van origineel tot proef, vervolg: uitgebreid aandacht voor Croma- lin en andere kleurproefsystemen. KT 1985. XI. 3 63

Kartografisch Tijdschrift | 1985 | | pagina 73