toMfeu ICA CONFERENTIE PERTH 1984 In dit tijdschrift is de afgelopen twee jaar op uiteenlopende wijze aandacht besteed aan de 12e Inter nationale Kartografische Conferen- tie, welke van 4 tot 13 augustus 1984 gehouden werd in Perth, Australie. Onderstaand verslag van de conferentie vormt de afslul- ting; onze aandacht kan zieh nu gaan richten op de volgende confe rentie in Morelia (Mexico) in 1987. De conferentie in Perth was per fekt georganiseerd en werd bijge- woond door een record aantal deel- nemers (900) uit 54 landen. Neder- land was goed vertegenwoordigd met 10 NVK-leden. De Nederland- se inbreng in Perth, middels o. a. het National Report, de voordrach- ten en de tentoonstelling, is reeds voldoende beschreven in KT 1984. X. 3 en zal daarom hier verder niet meer aan de orde worden ge- steld. Alle papers die op de confe rentie zijn gepresenteerd werden samengebundeld in een tweetal boekwerken van zo'n 850 bladzijden elk, die ter beschikking werden ge- steld van de deelnemers. De 'Pro- ceedings of the 12th ICA Conferen ce, Perth 1984' kunnen ook besteld worden bij de Conference Director, Mr. D. T. Pearce, P.O. Box 6208, Hay Street, East Perth, Western Australia. De conferentie bestond uit 16 zit- tingen en een 'poster zitting'. Er waren in totaal ruim 90 voordrach- ten. Ondanks alle moeite die het organiserende comitö zieh ook in dit opzicht had getroost, bleek op- nieuw dat vele sprekers op deze kartografische conferentie niet in Staat waren om hun voordrachten op behoorlijke wijze te illustreren met behulp van visuele hulpmidde- len. Openingszitting. De conferentie werd officieel ge- opend door de hoogste autoriteit in Australie, Governor General Sir Ninian Stephen. De Australier Goodrich was uitgenodigd om bij de opening een lezing te houden over kaarten voor blinden. Hij wees onder meer op een belangrijk verschil tussen 'normale' kaarten en kaarten voor blinden: in tegen- stelling tot normale kaarten kan met kaarten voor blinden nimmer een onmiddellijk totaaloverzicht beoogd worden. Blinden kunnen de ruimtelijke informatie door aftas- ten slechts stukje bij beetje ver- zamelen. Een van de interessante aspekten van een Internationale Kartografi sche Conferentie is dat de wereld diepgaand op de hoogte wordt ge bracht van de stand van de karto- grafie in al haar facetten in het land van organisatie. Zo werden in Perth al tijdens de openingszitting inleidingen gehouden over de kar- tografie in Australib en West- Australie. Via lezingen in latere zittingen, via de nationale tentoon stelling en via excursies werd dit aspekt verder onder de aandacht van de deelnemers aan de confe rentie gebracht. Eerste zitting: Land Informatie Systemen. Voor kartografen is het zaak om betrokken te blijven bij de ontwik- kelingen die zieh afspelen op het gebied van Land Informatie Syste men. Het was daarom een goede keus om de eerste zitting van de conferentie te wijden aan dit aktu- ele thema. Er werden twee voor- beelden van Systemen gepresen teerd: het 'Western Australia Land Information System' en het 'BASIS'-systeem (San Fransisco Bay Area). Zwart (AustraliS) hield een interessante lezing over de op- komst van Land Informatie Syste men, maar ook over hun dreigend verval als de ontwerpers zieh niet meer op de gebruikers gaan rich ten. Stephens (Australie) sloot hierop aan door kond te doen van een manier om de snelheid te ver- groten waarmee een Land Informa tie Systeem kan worden getmple- menteerd. Tweede zitting: Thematische kaarten. Deze zitting bevatte een interes sante bijdrage van Lu Yongsen over de Atlas van droogte en over- stromingen in China, 1470 -1979. Voor elk van de 500 jaren in deze periode werden op basis van lite- ratuurstudie kaarten gemaakt. Dat vergde een geweidige organisatie; zowel voor het raadplegen van de literatuur als voor het met elkaar in verband brengen van de gegevens Bedoeling van de atlas was te laten zien of er al dan niet sprake was van een bepaalde (ruimtelijke) pe- riodiciteit in het voorkomen van droogtes of overstromingen. Naast een weinig geslaagd kaart- ontwerpprojekt voor een energie- kaart van de Canadeze provincie British Columbia, en een bijdrage van het IGN (Grelot) over de ge- bruiksmogelijkheden en opzet van een geografisch gegevensbestand voor de kustkartering in Frankrijk, was de lezing van de Belg Grim- meau het meest belangwekkend. Hij ontwikkelde een methode om, met behulp van clusteranalyse, choroplethen meer zinvolle gren zen op de kaart en tussen de groe- pen van waarnemingen in de legen- da te geven. Derde zitting: Gegevensbe standen. Hoogtepunt van deze zitting was de lezing van de Engelsman Jackson. KT 1985. XI. 3 5

Kartografisch Tijdschrift | 1985 | | pagina 7