Middels een uitstekende presenta- tie ging hij onder meer in op de in- tegratie van kartografische infor- matie en remote sensing gegevens. Als het in beide gevallen gaat om rastergegevens is er geen princi- pieel verschil meer in de manier waarop ze met behulp van de Com puter verwerkt kunnen worden. Twee Australiers presenteerden voorbeelden van de toepassing van gegevensbestanden en Madill be- schreef een Canadees ontwikke- lingsprojekt: de introduktie van computerkartografie in de nationa le karteringsdienst van Zimbabwe. Vierde zitting: Ontwikkelingslanden. De interesse van de ICA voor de kartografie in de ontwikkelingslan den werd nog eens aangetoond door de hele Vierde zitting aan dit onder- werp te wijden. Brown (Nederland) en Sukoco (Indonesie) beschreven enkele methoden voor het in kaart brengen van de variabiliteit van de neerslag op Java. De gehanteerde methoden zijn betrekkelijk eenvou- dig en de kaartbeelden zijn makke- lijk te interpreteren door de ge- bruikers. Chu (VS) benadrukte de problemen die er in ontwikkelingslanden be- staan ten aanzien van de vervaardi- ging van kaarten van en voor de volkstelling. Chappuis (Frankrijk) hield een interessante lezing over de doelstellingen en voorlopige re- sultaten van een bilateraal Frans- Indiaas projekt waarin microcom- puters werden ingezet in het Bu reau voor de Statistiek in Andhra Pradesh. Chappuis gaf enkele de- tails van het systeem, alsmede voorbeelden van thematisch karto grafische toepassingen, waaronder een regionale atlas. Dutt (India) ging tenslotte in op het gebruik van de Computer bij het maken van kaarten ten behoeve van de milieu- planning. Vijfde zitting: Onderricht aan kaartgebruikers. Michael Wood (VK) was in de cog- nitieve Psychologie gedoken. Het succes van afbeeldingen tracht hij te verklaren door het feit dat ze in een soort Schema van verwachte patronen passen, en als zodanig snel door de hersens kunnen wor den verwerkt. Door nu na te gaan bij welke grafische strukturen men zulke schema's waarneemt, kan kennis worden verzameld, die ook kan worden toegepast bij kaartont- werp ten behoeve van een snelle beeldvorming. Castner en McGrath (Canada) ana lyseerden de bij het gebruik van zeekaarten voor navigatie gestelde eisen, en differentieerden hierbij naar de kaartinformatie die door fixaties van de ogen moet worden verzameld en de informatie die in een perifeer zien wordt waargeno- men. Afhankelijk daarvan kan voor elk van de categorieen van infor matie een passende grafische co dering worden gezocht. Zesde zitting: Kartografie als gereedschap voor management. Drie voordrachten (Meijer, Miksovsky, Duch Gary) in deze zitting gingen over een snelle re- aktie op de behoeften van de kaart gebruikers; in de Vierde (Agarwal) werd benadrukt dat kartografen een meer aktieve rol zouden moe- ten speien in interdisciplinaire werkzaamheden. Zevende zitting: Thematische kaarten. Verbazingwekkend was de bijdrage van Thrower VS)die het op Lahd- sat gebaseerde karteringsprojekt beschreef dat ervoor moest dienen om Mexicanen te verhinderen ille- gaal de grens met de Verenigde Staten over te steken. Het enige kartografisch belangwekkende hierbij was het gebruik van satel- lietopnamen voor een grensgebied, gekenmerkt door het bestaan van afwijkende kaartseries en statisti sche opnamen aan weerszijden van de grens. De Chinees Zhang Steide specificaties op voor de kleuren- reproduktie van remote sensing beeiden. Hij onderzocht tevens enige kleurenscanner-systemen op hun geometrische nauwkeurigheid en juiste kleurenopgave. Kesik presenteerde een overzicht van de op remote sensing gebaseerde thematische karteringsprojekten in Canada. Naast een nuttig onder- scheid tussen beeiden en kaarten gaf hij een overzicht van produktie- methoden. Achtste zitting: Kartering van kustgebieden. Zeer interessant waren de voor drachten van Wedderburn-Bishop (Australig) en Imai (Japan). De eerste besprak het gebruik van remote sensing bij de kartering van het Great Barrier Reef. Eind 1984 zou een complete serie satel- lietbeeldkaarten op de schalen 1:100. 000 en 1:250. 000 gereed zijn. Imai ging in op het gebruik van de 'elektronische' zeekaart. Positie en koers van een schip worden in dit systeem weergege- ven op een scherm op basis van de beschikbare methoden van plaats- bepaling. Op het scherm wordt tevens de kartografische informa tie van de zeekaart (kust- en 6 KT 1985. XI. 3

Kartografisch Tijdschrift | 1985 | | pagina 8