BODEMGESCHIKTHEIDSKAART VOOR WEIDEBOUW 1 10 000, RECONSTRUCTIEGEBIED MIDDEN-DELFLAND Beschrijving kaart Beide kaartfragmenten geven de bodemgeschiktheid voor weidebouw weer in drie klassen van mogelijkheden. De mogelijkheden van een grond voor weidebouw worden in hoofdzaak bepaald door de ontwateringstoestand, het vochtleverend vermögen en de stevigheid van de bovengrond. De gegevens Over deze bodemeigenschappen worden ontleend aan de bodem- en de grondwatertrappenkaart (blz. 17 en 19). Het bovenste fragment geeft de actuele mogelijkheden voor weidebouw aan, dat wil zeggen vöör de uitvoering van ontwateringswerken. Het onderste fragment laat de potentiele mogelijk heden zien, dat wil zeggen nadat de ontwatering is verbeterd. Vergelijking van beide fragmen- ten met elkaar en met de bodemkaart (blz. 17) leert dat de oppervlakte grond met ruime moge lijkheden (klasse 1.1, kleigronden) niet zal toenemen. De oppervlakte grond met beperkte mo gelijkheden (klasse 2.1) daarentegen stijgt sterk na verbetering van de ontwatering. Dit wordt veroorzaakt door het feit dat de stevigheid van de bovengrond in de veengronden toeneemt, waardoor deze gronden beter geschikt worden voor weidebouw (van klasse 3.1 naar klasse 2.1). De resterende moerige gronden blijven voor en na verbetering beperkt in hun mogelijkhe den (klasse 2.1). Toepassingen Een van de doeleinden van een landinrichtingsproject is het opvoeren van de gebruikswaarde van de gronden. Bodemgeschiktheidskaarten geven zowel de actuele als de potentiele moge lijkheden aan, evenals de middelen waardoor verbetering kan worden bereikt. Dit biedt de mo- gelijkheid een gedetailleerd plan met een kosten-baten analyse op te stellen voor de uitvoering van een project. Verder zijn bodemgeschiktheidskaarten een middel om de uitruilwaarde van de gronden vast te stellen en de mogelijkheden van wijziging in het bodemgebruik aan te geven. Levering In kleur (kleurenfoto) of zwart-wit (lichtdruk) (STIBOKA). 20

Kartografisch Tijdschrift | 1985 | | pagina 107