TIEN JA AR WERKGROEP KAART- BEHEER - STUDIE DAG Tien jaar geleden werd de Werk- groep Kaartbeheer in het leven geroepen, en zij mag zieh nog steeds Verheugen in een grote be- langstelling voor de aktiviteiten die zij organiseert. Dit bleek ook weer bij de viering van het tweede lustrum op donderdag 13 juni 1985 waaraan ongeveer 70 personen deelnamen. Plaats van handeling was het Academiegebouw van de Rijksuniversiteit te Leiden, waar- bij in het Academisch Historisch Museum een tentoonstelling was ingericht van materiaal uit de Collectie Bodel Nijenhuis. Als thema voor deze dag was gekozen: Interpretatie, gebruik en toepas- sing van kartografische informa- tie. De voorzitter van de Werk- groep J. Smits, heette iedereen welkom en gaf aansluitend hierop een verslag van aktiviteiten die in het voorgaande half jaar plaatsvon- den. Hij memoreerde het geslaag- de LIBER-congres waarvan in KT 1985.XI. 1 reeds verslag is ge- daan. Daarnaast de inzet van de Werkgroep rond de problemen van een eventuele overgang van het CCK naar het PICA-systeem. Als volgende spreker werd aangekon- digd dr. E. H. van de Waal, die als eerste voorzitter van de Werk groep in zijn inleiding: 10 jaar Werkgroep Kaartbeheer: Oude en Nieuwe ontwikkelingen, een blik terug en op de toekomst richtte. Aandaeht hierbij kregen de kontak- ten op het internationale vlak, zo- als in de IFLA en LIBER organisa- ties, en de vanuit Nederland te formuleren voorstellen aan de Ne- derlandse UDC-commissie betref fende een nieuw ontworpen classi- ficatie van regio's en een aange- paste thematische classificatie van thema's. Wat het onderwerp scholing betreft merkte de spre ker op, dat de Werkgroep hierin tekort is geschoten. De volgende spreker was dr. H. P. Deijs uit Rhenen, die zieh als particulier onderzoeker rieht op het regionaal historisch onderzoek. Zijn lezing, die hij op voortreffelijke wijze on- dersteunde met dia's van kaarten, prenten e. d. handelde met name over de Grebbelinie nabij Rhenen. Hij gaf onder andere een boeiend verslag over wat een onderzoeker wedervaart bij zijn naspeuringen, zoals gemaakte dateringsfouten in oude catalogi. Hij merkte hierbij op dat de beheerders van het mate riaal deze fouten niet altijd onder- kennen. Na de lunchpauze, waarin tevens gelegenheid werd geboden de genoemde tentoonstelling te be- zoeken, trad als eerste spreker aan drs. D. de Vries. Als beheer- der van de Collectie Bodel Nijen huis gaf hij een uiteenzetting over het acquisitiebeleid en de collectie- vorming van deze verzameling. De nadruk wordt, aldus De Vries, hierbij gelegd op het complemente- rende karakter van de aan te schaf fen dokumenten. Daarna vervolgde drs. M. M. T. L. Hameleers het programma met een lezing waarin hij zijn ervaringen met betrekking tot zijn onderzoek in waterschaps- archieven uiteenzette. Hij uitte daarbij kritiek op het feit dat zijns inziens veel beschikbare catalogi niet beantwoorden aan de vragen die de onderzoeker stelt. Hierme- de ontlokte hij aan het eind van zijn lezing een boeiende discussie, waarbij veel aanwezigen hun ziens- wijze ter tafel brachten. Als laat- ste spreker van deze dag gaf drs. M. M. G. J. Bakermans een toelich- ting over het gebruik van de topo- grafische kaart bij het onderzoek van het cultuurlandschap. Hierbij kwam naar voren dat er enige be- perkingen zijn bij het gebruik van dit materiaal. Niet altijd worden alle in het terrein aanwezige ele- menten op de kaart weergegeven. Tot deze conclusie was hij geko- men aan de hand van een onderzoek met behulp van luchtfoto's en door vergelijking van kaartbladen uit verschillende edities. Daardoor in staat gesteld door het bestuur van de NVK werd deze geslaagde dag besloten met een reeeptie. G. Staal HERHAALDE OPROEP Hoofdvakker thematische kartografie (R. U. U.zoekt met spoed füll- of part-time werk op het gebied van kaartvervaar diging kaartredaktie enz. Maarten Bergmeijer Kramatweg 47'' 1095 JV Amsterdam tel. 020 - 948069 13e INTERNATIONALE CONFE- RE NT IE GESCHIEDENIS VAN DE KARTOGRAFIE IN 1989 IN NEDERLAND Onder auspicien van de Internatio nale Kartografische Vereniging (ICA) wordt iedere twee jaar een conferentie over de Geschiedenis van de Kartografie georganiseerd. In 1985 vond ze plaats in Ottawa (Canada) en in 1987 is Parijs (Frankrijk) als conferentieplaats aangewezen. De NVK is gastheer voor de confe rentie in 1989. Op 2 Oktober jl. heeft een voorbereidingseommis- sie haar eerste vergadering gehou- den. De commissie bestaat voor- namelijk uit leden van de NVK werkgroep Geschiedenis van de Kartografie, die het wetenschappe- lijke gedeelte zullen verzorgen. Voor de regeling van de technische zaken zijn verantwoordelijk prof. ir. L. van Zuijlen, voorzitter van de voorbereidingscommissie en ondergetekende als secretaris/ penningmeester. Voorlopig is de conferentie gepland in Amsterdam van 10-16 Septem ber 1989. Naast het wetenschappe- lijk gedeelte (lezingen en voor- drachten) zullen een aantal tentoon- stellingen worden georganiseerd waarbij wordt gedacht aan: - Vervaardiging van kaarten in de 16e en 17e eeuw in Amsterdam (in het Amsterdams Historisch Museum); - De relaties tussen de prent- en tekenkunst en de kartografie in de 17e eeuw (in het Rijksprenten- kabinet); - Nederlanders in de Noord-Oost passage van de 16e tot de 19e eeuw (in het Nederlands Scheep- vaartmu seum) - Ontwikkeling van Amsterdam in kaarten en prenten (in het Ge- meentearchief van Amsterdam). Wetenschappelijke excursies staan op het programma naar Leiden en Den Haag. In Leiden zal worden getracht de Bodel Nijenhuis collec tie in de Lakenhai tentoon te stel len. Het Algemeen Rijksarchief overweegt een tentoonstelling met als thema: Nederlandse bemoeie- nissen met de kaartering van de Indische Indiase) kusten en de daarvan afgeleide thematische kaarten. Tenslotte wordt een toeristische excursie georganiseerd längs de oude Noord-Hollandse Zuiderzee- 8 KT 1985. XI. 4

Kartografisch Tijdschrift | 1985 | | pagina 10