AFGELEIDE KAARTEN VAN BODEMKAART 1 10 000, RUILVERKAVELING DEDEMSVAART Beschrijving kaarten De twee kaartfragmenten hebben betrekking op een gebied waarvan de bodem uit venige gronden en veengronden bestaat. Ze geven een bepaald facet van deze gronden weer. De kaarten zijn afgeleid van de bodemkaart en aangevuld met gegevens uit de boorbeschrijvin- gen die ten behoeve van de bodemkundige opname zijn samengesteld. Het bovenste fragment - van een zandkaart - geeft de begindiepte van het zand onder het veen aan (in vijf klassen tot 120 cm diepte). De samenstelling van dit zand verschilt wei nig van plaats tot plaats. Het onderste fragment geeft de voor de waterbeweging störende lagen weer die zijn aange- troffen in het veen boven het zand. De meeste gegevens zijn vermeld per boorpunt, dat wil zeggen op de plaats van de boring(en). Waar deze störende lagen in aaneengesloten opper- vlakten voorkomen, zijn ze als kaartvlak aangegeven. Uit het kaartbeeld blijkt dat de veen- laag overwegend aaneengesloten voorkomt en dat de (ondoorlatende, smerende) meerbo- demlaag meer verspreid wordt aangetroffen. Toepassingen Beide kaarten worden gebruikt om van gronden die voor verbetering in aanmerking komen, de aard en de diepte van de bewerking aan te geven. In dit geval kan dat betrekking hebben op diepploegen, bezanden of woelen, meestal in combinatie met ontwatering. De zandkaart speelt bovendien een rol bij het vaststellen van de ontgravings- en funderings- diepte ten behoeve van de aanleg van wegen, bebouwing enz. Van gebieden met een diepe- re zandondergrond worden ook de gegevens van boringen dieper dan 120 cm weergegeven. Bijzonderheden Wanneer de gegevens uit een dergelijk bodemkundig onderzoek worden opgeslagen in een digitaal bestand, kunnen deze en andere afgeleide kaarten längs geautomatiseerde weg worden vervaardigd. Levering In kleur (kleurenfoto) of zwart-wit (lichtdruk) (STIBOKA). 24

Kartografisch Tijdschrift | 1985 | | pagina 111