Steden en terug over de dijk naar Lelystad en door de Flevopolder naar Amsterdam. Er zal ook worden voorzien in een programma voor diegenen die de conferentiedeelnemers zullen ver- gezellen. De PTT is verzocht een speciale postzegel voor deze gelegenheid uit te geven. Van de verdere ontwikkelingen houden we u op de hoogte. A. J. Kers DUITSE KARTOGRAFENDAGEN, BERLIJN 1985 In hetzelfde jaargetijde als waarin ook Britse en Nederlandse karto- grafische evenemeriten plaats von- den, werden in West-Berlijn de 34e Duitse Kartografendagen geor- ganiseerd (op 30 September en 1 Oktober 1985). Voorafgaande aan deze twee dagen vonden op zondag 29 September openbare bijeenkom- sten plaats van de werkgroepen van de 'Deutsche Gesellschaft für Kartographie'. Tevens werd bij de Technische Fachhochschule (ver- gelijk HTS) het 50-jarig bestaan gevierd van de opleiding van kar- tografisch ingenieurs in Berlijn. Tegelijk met de Kartografendagen werden op dezelfde plaats - in het reusachtige Internationale Congres Centrum - de Duitse Geografenda- gen gehouden. Naar believen kon- den alle deelnemers onderdelen van beide programma's bezoeken. De twee evenementen kenden een gezamenlijke opening waarbij alle 3500 deelnemers (maar liefst 1200 kartografen en bij na twee keer zo- veel geografen) aanwezig waren. Na een hele reeks officidle begroe- tingen volgden er twee voordrach- ten over respektievelijk geografie en kartografie ten dienste van de Derde Wereld. Aan de hand van een indeling in 5 functionele kaart- typen gaf prof. Freitag een over- zicht van de Problemen bij het ma- ken van kaarten in ontwikkelings- landen. Hij hield een pleidooi voor het oprichten van een Duits karto- grafisch onderzoeksinstituut dat deze Problemen te lijf zou kunnen gaan en voor het vervaardigen van een 'Atlas voor de Derde Wereld'. Freitag maakte jammer genoeg onvoldoende van de gelegenheid gebruik om de aanwezige geogra fen nog eens haarfijn uit te leggen welk een belangrijke rol kartogra fen kunnen speien bij hun werk- zaamheden, nu en in de toekomst. De integratie van geografie en kar tografie kon natuurlijk het beste tot stand komen bij de tentoonstel- lingen. Er waren er twee: een ten- toonstelling van bedrijven die zieh bewegen op het gebied van geogra fie en kartografie en een kaarten- tentoonstelling over de kartografie in Berlijn. Er waren veel bedrij ven vertegenwoordigd die geogra- fische leermiddelen liefen zien met uiteraard vele kartografische bestanddelen (leerboeken, atlassen, diaseries, videobanden, wandkaar- ten e. d.Er waren weinig bedrij ven die wezenlijk nieuwe kartogra fische instrumenten en materialen presenteerden. Toch opvallend in deze tijd was het bijna volledig ont- breken van Computers op de ten- toonstelling van de bedrijven. Het programma van de Duitse Kar tografendagen bestond verder uit lezingen rondom een zestal hoofd- onderwerpen. Op de overgebleven twee middagen en een ochtend kwamen in verschillende zalen steeds twee onderwerpen tegelijk aan de orde, waaruit belangstellen den een keuze konden maken. Bij de behandeling van het onder- werp 'officiele kartografie' werd aandacht besteed aan de kartogra fie bij de Verenigde Naties en aan thematische stadskartografie. De bijeenkomst over de kartografie voor ontwikkelingslanden had een teleurstellend verloop en kwam niet veel verder dan een overzicht van de bruikbare Systemen van remote sensing naast een mogelij- ke vorm van toepassing daarvan. Op de tweede dag kwamen de the- ma's schoolkartografie, automati- sering in de kartografie, topogra- fische kaarten en commerciSle kartografie aan bod. Mevrouw Bednarz presenteerde een opmer- kelijke oplossing voor de weergave van het relibf mede gerelateerd aan verschijnselen als neerslag en vegetatie. Van de voordrachten over de auto- matisering in de kartografie was die van Bollmann het meest ge- slaagd. Hij ging vooral in op het gebruik van het softwarepakket THEMAK voor de vervaardiging van thematische kaarten en atlas sen. In andere lezingen werd inge- gaan op revisle van de kaarten 1:1 miljoen met behulp van de Com puter en op de automatische produk- tie van fysisch geografische kaar ten. In een lezing in het kader van de commerciele kartografie werd de vervaardiging van moderne pa- noramakaarten besproken. De totale organisatie van de Duitse Kartografendagen was uitstekend verzorgd: er was bijvoorbeeld ook een toeristisch programma met vele alternatieve keuzemogelijkhe- den voor diegenen die de kartogra fen vergezelden. Ondanks het mas- sale aantal geregistreerde deelne mers viel de belangstelling voor de voordrachten en discussies echter tegen: de Kartografendagen worden in West-Duitsland kennelijk vooral benut om elkaar weer eens te ontmoeten. De 12 aanwezige NVK-leden zijn vakinhoudelijk jam mer genoeg ook maar matig aan hun trekken gekomen. C. P. J.M. van Elzakker A. J. Kers MAR IT IE M MUSEUM ORGANI SE ERT AFFICHE-PRIJSVRAAG Het Maritiem Museum 'Prins Hen drik' in Rotterdam heeft in samen- werking met het scheepvaartcon- cern Nedlloyd een affiche-prijs- vraag georganiseerd. Studenten grafische vormgeving aan de Aca- demies voor Beeidende Künsten is gevraagd een scheepvaartaffiche voor de Nedlloyd te ontwerpen. Uit de beste inzendingen zal een tentoonstelling worden samenge- steld voor het nieuwe Maritiem Museum dat in mei 1986 wordt geopend. Het museum nam het initiatief voor de prij svraag omdat in het tentoonstellingsprogramma voor de opening een tentoonstelling over rederij-reclame en affiches is op- genomen. Bekende Nederlandse rederijen als de Holland-Amerika- Lijn, de Rotterdamsche Lloyd en de Stoomvaart Maatschappij Neder- land liefen in hun bestaan vele fraaie affiches maken. Edn van de beroemde voorbeelden hiervan is een affiche van de Franse kunste- naar Cassandre voor de Holland- Amerika-Lijn uit 1928. Hierop zijn op indringende wijze de drie schoorstenen van het passagiers- schip de Statendam verbeeld. De tentoonstelling geeft een overzicht van deze maritieme affichecultuur uit de afgelopen honderd jaar en tracht daarmee verbonden reclame- KT 1985. XI. 4 9

Kartografisch Tijdschrift | 1985 | | pagina 11