en ontwerpideeön te ontrafelen. Het prijzengeld voor de affiche- prijsvraag is beschikbaar gesteld door de Nedlloyd. In de jury zit onder andere de nieuwe direkteur van het museum Boymans-van Ben ningen, prof. W. Crouwel. WE TE NSCH APPE LIJKE BIJZIENDHEID De Amerikaan Daniel S. Greenberg merkte onlangs op dat zijn landge- noten lijden aan een zieh zelf op- gelegde wetenschappelijke bijziend- heid. Hij verweet de wetenschap- pers in de Verenigde Staten geen of onvoldoende kennis te nemen van publikaties in andere talen dan Engels, hetgeen zou resulteren in een naar binnen gekeerde geestes- houding, met alle gevolgen van dien. Van overheidswege -aldus Greenberg - zouden veel grotere subsidies gegeven moeten worden voor vertaling van wetenschappe lijke artikelen uit het Duits, Frans, Spaans, Russisch enz. in het En gels. Door beperkte talenkennis kunnen vele Amerikaanse weten- schappers daarvan thans onvol doende kennis nemen. Ook op kartografisch gebied is de eenzijdige gerichtheid van Ameri kaanse collega's op Engelstalige bronnen genoegzaam bekend. Men behoeft slechts de literatuurver- wijzingen in Amerikaanse leerboe- ken en Verhandelingen te raadple- gen om te kunnen constateren dat de opmerkingen van Greenberg juist zijn. Geschritten uit Oost- Europa in het Russisch, Pools, Hongaars enz. vallen doorgaans geheel buiten het gezichtsveld maar dit geldt uiteraard niet alleen voor Amerikanen doch voor wes- terlingen in het algemeen. Daarin gaat nu verandering komenHet uit 1959 daterende tijdschrift 'Geodesy and Cartography', uitge- geven door Winston Sons, Inc. Silver Spring, Maryland, heeft zieh voorgenomen onder de nieuwe naam 'Mapping Sciences and Re mote Sensing' systematisch tegen de door Greenberg gesignaleerde bijziendheid ten strijde te trekken door regelmatig vertalingen op te nemen uit het Russisch en uit andere Oosteuropese en niet- Europese talen. De eerste aflevering van het tijd schrift onder de nieuwe naam is inmiddels versehenen. Zij opent met een voorwoord van dr. J. L. Morrison, hoofdmedewerker bij de National Mapping Division van de U.S. Geological Survey, tevens President van de ICA, waarin de nieuwe opzet wordt toegelicht. Voorts bevat dit nummer een arti- kel van de nestor der Russische kartografie prof. K. A. Salichtchev getiteld 'Development of Cartogra- phic Theory in Eastern Europe' (met een nawoord van Morrison) en een bijdrage over de in voorbe- reiding zijnde Russische wereld- atlas van de 'Natural Environment and the World's Resources', een gigantische kaartenverzameling van 400 bladen, toegelicht door een tekst van 80. 000 woorden, die als opvolger is te beschouwen van de in 1964 eveneens door de Acade- mie van Wetenschappen uitgegeven fysisch-geografische wereldatlas. Ook voor Westeuropese kartografen die ten aanzien van Oosteuropese vakliteratuur door dezelfde bij ziendheid zijn getroffen als de Amerikaanse collega's vormt de nieuwe opzet van 'Mapping Sciences and Remote Sensing' een interessante ontwikkeling. F. J. Ormeling sr. BOEKE NAANKONDIGINGEN OP MAAT Lezers van vakliteratuur, die op de hoogte willen blijven van nieuwe boeken voor Studie, beroep of be- drijf, kunnen zieh opgeven voor de kosteloze nieuwe Bookbridge- aankondigingen bij Bookimpex, Den Haag. Bij het opgeven van een interesseprofiel kan men kiezen uit circa 4000 onderwerpen (uit wetenschap en handel/industrie, met de mogelijkheid tot geografi- sche en/of historische beperking), evenals combinaties daarvan. Voor elke ontvanger wordt perio- diek een speeifieke lijst met aan- kondigingen gegenereerd. Naast bibliografische gegevens omvat een aankondiging doorgaans een abstract. Collectieve toezending van verschillende lijsten voor af- zonderlijke personen/afdelingen binnen eenzelfde organisatie is mogelijk. Een beknopte prospectus kan worden aangevraagd bij Book impex, Veenkade 26/27, 2513 EG Den Haag. JUBILEUMCOLLOQUIUM TE GOTHA Van 17-20 September jl. vond in de DDR een internationaal colloquium plaats ter gelegenheid van het twee- honderdjarig bestaan van de VEB Hermann Haack Geographisch- Kartographische Anstalt Gotha. Zoals bekend is deze instelling een van 's werelds oudste uitgeve- rijen gespecialiseerd in geografi- sche en kartografische publikaties. Zij is vooral bekend door de vele edities van de Stieler Atlas (begon nen in 1817), haar talrijke school- atlassen (de eerste dateert van 1821), wandkaarten (1838) en the matische wereldatlassen, waaron- der de pas versehenen Atlas zur Zeitgeschichte (1985). De uitgeve- rij werd opgericht in 1785 als Ver lag Justus Perthes, zo genoemd naar de stichter. In 1952 werd het bedrijf onteigend en als Volkseige ne Betrieb (VEB) voortgezet. Met de verwerving van de nieuwe Status maakte de oude firmanaam plaats voor de huidige, waarin de persoon van de geograaf-kartograaf Her mann Haack (1872-1966) wordt her dacht, die decennia lang zijn Stem pel op de kaarten en atlassen van het bedrijf drukte. Bij de onteige- ning week de toenmalige eigenaar dr. Joachim Perthes uit naar het westen waar hij te Darmstadt het bedrijf onder de naam Justus Perthes Geographische Verlags anstalt voortzette. Ook deze west- duitse tak, sedert 1980 onder fei— ding van Stephan Perthes, met wie de zevende generatie der familie Perthes haar intrede deed, her dacht dit jaar het 200-jarig bestaan van de firma. De openingsceremonie van de vie- ring in Gotha vond plaats in het charmante Eckhoftheater van Schloss Friedenstein, de vroegere zetel van de hertogen van Saksen- Gotha, alwaar de Minister van Kultuur in eigen persoon de deel- nemers toesprak. Voorwaar een hoge onderscheiding voor de karto grafie Het colloquium werd gehouden in het Parkhotel in Friedrichsroda, ten ZW van Gotha aan de rand van het Thüringerwoud. Hier werden de deelnemers begroet door dr. G. Suchy, directeur van het jubile- rende bedrijf, terwijl de nestor van de kartografie in de DDR, de 80-jarige prof. dr. E. Lehmann de rij der sprekers opende met een 10 KT 1985. XI. 4

Kartografisch Tijdschrift | 1985 | | pagina 12