KAARTEN VOOR AANLEG EN RENOVATIE VAN SPORTVELDEN Algemeen Schaal Uitvoering Beschrijving kaarten Toepassingen In opdracht van gemeenten en ingenieursbureaus wordt bodemkundig onderzoek uitge- voerd en advies verstrekt ten behoeve van de aanleg en de renovatie van sportvelden. Dit zeer gedetailleerde onderzoek heeft betrekking op oppervlaktes van 1 2 ha tot 10 20 ha. De boringsdichtheid is 10 20 per ha, de boringsdiepte 120-250 cm. De resultaten worden weergegeven op een bodemkaart (schaal varierend van 1 1000 tot 1 100) met een bijbehorend rapport. Hierin worden de mogelijkheden en de beperkingen van de gronden beschreven; het bevat tevens een uitgebreid advies voor de aanleg c.q. re novatie. De beide fragmenten tonen een dergelijke bodemkaart in de gemeente Borculo met twee versies van de uitbreiding van een sportpark. Oorspronkelijk 1 500, dat wil zeggen 1 cm op de kaart is 5 m in het terrein en 1 cm2 op de kaart is 25 m2 (0,0025 ha) in het terrein. Kaarten in kleur of zwart-wit; bladformaat gevouwen 28 cm x 24 cm. Bij de kaart behoort een rapport. De kaartfragmenten betreffen de uitbreiding (ten noordoosten van een bedijkte watergang) van een sportpark (reeds gelegen ten zuidwesten van die watergang). Het bestaande ge- deelte ligt overwegend op hoge en droge zatndgronden die uitstekend geschikt zijn voor de aanleg van grassportvelden (grijze rechthoeken in de kaart) en een atletiekbaan (ellipsvor- mig in de kaart). De uitbreiding ligt in een gebied met overwegend läge en natte veen- en kleigronden die weinig geschikt zijn voor de aanleg van grassportvelden. Hiertussen komen kleinere oppervlaktes met hoger gelegen zandgronden voor die veel meer mogelijkheden bieden. Indien de uitbreiding van dit sportpark niet bodemkundig was onderzocht, zou de aanleg zijn uitgevoerd zoals aangegeven op het bovenste kaartfragment (A): de grassport velden op de klei- en veengronden en de ijsbaan (ellipsvormig met een lange rechte zijde) overwegend op de hogere zandgronden die een hoge waterdoorlatendheid hebben. Aan- passing van de situering van de sportvelden en de ijsbaan aan de bodemkundige situatie (onderste kaartfragment B) heeft zowel een betere als een goedkopere oplossing opgele- verd met betrekking tot aanleg- en onderhoudskosten. Gedetailleerde bodemkaarten inclusief geschiktheidsbeoordeling en advies voor aanleg worden veelvuldig gebruikt voor: - locatiekeuze van nieuwe sportvelden en -parken, - indeling van aan te leggen sportparken, - renovatie van bestaande velden die niet meer aan de eisen voldoen. Levering In kleur (kleurenfoto) of zwart-wit (lichtdruk) (STIBOKA). 44

Kartografisch Tijdschrift | 1985 | | pagina 131