UITLENING EN VERKOOP VAN STIBOKA-KAARTEN Cataloi Uitlenii De bodemgesteldheid wordt voorgesteld in ruim honderd eenheden, afgebeeld in kleur en gegroepeerd naar de grondsoort: veen, zand, zeeklei, jonge rivierklei, oude klei, leem en stenige gronden. De onderverdelingen geven o.a. de aard en mate van de bodemontwikkeling, de veen- Verkoo soort, het humusgehalte en de textuur van boven- en ondergrond, het kalkgehalte en de grond- waterstand in enkele ruime klassen weer. De legenda is in tabelvorm opgenomen in een afzonderlijk boekje, waarin de kenmerken en eigenschappen van elke eenheid zijn beschreven en verklaard. Daarnaast is een analyse gemaakt van enkele bodemeigenschappen die van grote invloed zijn op het bodemgebruik, zoals ontwate- ringstoestand, vochtleverend vermögen, berijdbaarheid, bewerkbaarheid en zuurgraad, elk in drie trappen. Ook de mogelijkheden voor gemechaniseerde akkerbouw, intensieve weidebouw en bosbouw zijn in drie klassen aangegeven. Per eenheid is verder het aantal kaartvlakken en de absolute en relatieve oppervlakte vermeld. In het boekje is een algemene toelichting op de kaart- eenheden en een verklaring van de gebruikte terminologie (glossarium) opgenomen. Ad res Door deze weergave van kenmeFken en eigenschappen en van de oppervlakten is getracht de gebruiksmogelijkheden van de kaart zo breed mogelijk te doen zijn. Daartoe zijn ook rekenmo- dellen in ontwikkeling om de interpretatie voor specifieke doeleinden mogelijk te maken, zoals het bufferend vermögen voor kationen en de verblijftijden voor niet door de bodem adsorbeer- bare Stoffen, gegevens van groot belang voor het milieubeheer. Alle gegevens van de bodemkaart, zoals de kenmerken en eigenschappen van de bodem en de mogelijkheden van de legenda-eenheden zijn voor agrarisch gebruik opgenomen in een digitaal bestand. Daardoor is het mogelijk längs geautomatiseerde weg doelgerichte selecties van bodem- Uitgave kundige gegevens en daarvan afgeleide grootheden te vervaardigen. De resultaten kunnen zowel op kaarten als in tabelvorm op verzoek geleverd worden. Op bepaalde voorwaarden kan het Samen digitale bestand aan derden worden verstrekt. eind rsc Deze bodemkaart is met name bedoeld voor beleids-, uitvoerings- en onderzoeksinstanties, die Kartogr zieh bezighouden met vraagstukken waarbij de bodem een rol speelt. Gezien de kaartschaal is deze overzichtskaart bij uitstek geschikt voor toepassingen op provinciaal en landelijk niveau, Ontwer zoals: - in de ruimtelijke ordening en het milieubeheer, Zetwerl - in het VWO, het HBO en het academisch onderwijs, - als orientatie bij vergelijkend onderzoek, waarbij de bodemgesteldheid betrokken is. Druk Oplage Pudoc is ook de distributeur voor de volgende uitgaven van de Stiboka Vormge - Bodemkaart van Nederland 1 50 000 Elk kaartblad is als volgt samengesteld: gekleurde kaart, gevouwen/zwarte kaart gevouwen/toelichting, ing./plastic hoes, 15x27,5 cm - Geomorfologische kaart van Nederland, 1 50 000 Dit is een gezamenlijke uitgave van de Stichting voor Bodemkartering en de Rijks Geologische Dienst. - Globale bodemkaart van Nederland, 1 600 000 - Kaartencatalogus van de Stichting voor Bodemkartering, Tweede editie, 1982 Alle uitgaven van de Stiboka zijn opgenomen in onze catalogus. 48 I

Kartografisch Tijdschrift | 1985 | | pagina 137