Almere-Buitenruimte Almere-Buitenruimte 'ork^''1 r O z o o m Ri Ii v V\ V.v J3 ministerie van verkeer en waterstaat" rijksdienst voor de ijsselmeerpolders Almere en de Buitenruimte Almere, een nieuwe stad in een nieuw stuk Nederland. Opmerkelijk voor Almere, in vergelijking met andere Steden is dat de stadsdelen niet aan elkaar worden vastgebouwd, maar gescheiden blijven door onbe- bouwde ruimten. Deze ruimten hören bij de stad en worden daarom de Buitenruimte van Almere genoemd. Het voordeel daarvan is dat deze Buiten ruimte kan functioneren als uitloopruimte voor de verpozing zoekende stedeling. Uiteindelijk zal er een volkomen nieuw en aantrek- kelijk landschap ontstaan, waarin drukke stranden, recreatieplassen, rüstige bossen, landbouw- en natuurgebieden elkaar afwisselen. Net zo min als een stad in een dag kan worden gebouwd, is het onmogelijk om een dergelijk land schap in een keer te maken. Zoals ieder landschap geleidelijk is gegroeid tot zijn huidige vorm, zo zal ook het landschap van de Buitenruimte gestaag groeien naar volwassenheid. De ontwikkeling van de Buitenruimte gaat over zorgvuldig uitgezette paden. De tijd die ervoor beschikbaar is, is immers maar een fractie van de eeuwen die nodig waren voor de vorming van bestaande landschappen. De plannenmakers kozen het päd van de stap-voor- stap-ontwikkeling. Verspreid over het gebied wor den er terreinen ingericht voor de drukke recreatie. Andere delen worden weliswaar bebost en met landbouwgewassen ingezaaid, maar blijven nog lange tijd rüstig. Dit verklaart dat sommige delen - hoewel bereik- baar - er schijnbaar vergeten bij liggen en andere er afgewerkt en compleet uitzien. Het resultaat EEl ervan is dat al vanaf het prille begin van het buiten- ruimtelandschap de badgast, de surfer, de natuur- genieter en de rustzoeker aan hun trekken komen. De stranden van het Muiderzand en het Zilver- strand trekken duizenden bezoekers en de recre- atieplas Het Weerwater nadert zijn voltooiing. In de Almeerderhout en het Overvaartbos kan ver van alle drukte worden gewandeld en gefietst. Het spreekwoord zegt: "Waar gewerkt wordt vallen spaanders". Kleine ongemakken als gevolg van bouwwerkzaamheden kunnen voorkomen. Een op- gebroken weg, een tijdelijk afgesloten weg en een aangegeven voorziening die nog niet klaar is. Dat alles is kenmerkend voor Nederlands snelst groeiende stad Almere. i X Muiderzand en Zilverstrand Aan weerszijden van de Hollandse brug, een van de toegangswegen tot Almere, liggen aan de boor- den van het IJ- en Gooimeer de stranden Muider zand en Zilverstrand. Het zijn de eerste gebieden van de Buitenruimte, ingericht voor de meer mas- sale recreatie; alhoewel hier nog menig stil plekje te vinden is. De beide stranden zijn gemakkelijk op de fiets en met de auto te bereiken. In het zomer- seizoen is er openbaar vervoer. Het Muiderzand is een typisch badstrand in combi- natie met een aan de andere kant van de meerdijk gelegen bos. Het Zilverstrand is een surfstrand. Bij beide stranden is ruime parkeergelegenheid. Het Muiderzand heeft een uitgestrekt Strand met veilig zwem- en spartelwater, een aanloophaven voor watersporters en een binnendijks gelegen kampeerterrein. Op het Strand zijn toiletten, ook aangepast voor minder-validen. In het seizoen worden er ligstoelen verhuurd. Tegen de dijk Staat een strandpaviljoen met terras. Kortom, alles is aanwezig voor een lekker dagje strandvermaak met het gezin. Is het weer wat minder mooi, dan nodigt het bos uit voor een fikse wandeling of een fiets- tochtje. Er zijn uitgezette wandelroutes die längs mooie plekjes voeren. De fietspaden leggen het landschap voor u open. Het Zilverstrand is aanzienlijk kleiner. Door de ligging aan het brede water van het Gooimeer is het Strand aantrekkelijk voor de surfsport. Een ruime parkeerplaats maakt het Strand voor de surfers goed bereikbaar. In de toekomst komt hier een surfcentrum. Door de vele surfplanken is het water voor zwemmers ongeschikt. De aanblik van de talloze felgekleurde surfzeiltjes zorgt ook hier voor vrolijk strandvertier. IJ m e e r nn s,„s Almere, een nieuwe stad in een nieuw stuk Nederland. Opmerkelijk voor Almere, in vergelijking met andere Steden is dat de stadsdelen niet aan elkaar worden vastgebouwd, maar gescheiden blijven door onbe- bouwde ruimten. Deze ruimten hören bij de stad en worden daarom de Buitenruimte van Almere genoemd. Het voordeel daarvan is dat deze Buiten ruimte kan functioneren als uitloopruimte voor de verpozing zoekende stedeling. D CO 0 1 CO -H D Het Weerwater Een van de hoogtepunten van de Buitenruimte is de recreatieplas "Het Weerwater". Deze 130 ha grote plas, ontstaan door zandwinning voor de bouw van Almere-Stad, ligt tegen het stadscentrum en wordt deels omgeven door de bebouwing van dit stadsdeel. Tegelijkertijd dringt "Het Weerwater" door tot in het buitengebied. Hierdoor zijn vele vormen van oever- en waterrecreatie mogelijk, die kunnen varieren van flaneren op de boulevard in het stadscentrum tot bruinbakken op een van de stranden aan de overkant. Verder natuurlijk Zeilen, surfen, zwemmen, vissen en mogelijk ook in de toekomst waterskien. De drukke zuidoever met de stranden, waar een jachthaven en een surfstrand de plas voor water sporters toegankelijk maken, is vanaf de autosnel- weg A6 eenvoudig te bereiken. Via de afslag Almere-Haven naar de parkeerterreinen, waar zieh ook de bushalte "Het Oor" bevindt. Zowel vanuit Almere-Haven als Almere-Stad kunnen fietsers op een vlugge en comfortabele wijze naar de diverse punten aan de plas rijden. Een groot project als "Het Weerwater" is vanzelf- sprekend niet van de ene op de andere dag gereed. Er wordt hard gewerkt om de stranden in 1985 voor gebruik klaar te hebben. De rest, zoals een kampeerterrein, een windsurfeentrum en een restaurant, zal snel volgen. De oostelijke oever met het daar tegenover liggende eiland zal nog lange tijd een stil karakter behouden. Vanuit het centrum van Almere-Stad en het aansluitende stadspark is de oever overigens goed bereikbaar. Menige sportvisser zal dan ook geen moeite hebben met het vinden van een goede stek. iE Pampushout en Noorderplassen Met het ertussen gelegen landbouwgebied vormen de Pampushout en de Noorderplassen de noord- westelijke Buitenruimte van Almere. Het is dat deel van de Buitenruimte, in de richting waarvan Almere-Stad zieh uitbreidt en dat om die reden nu in ontwikkeling is. De Pampushout is nu nog een stil bos met fazant en ree als meest opvallende bewoners. Dat zal ongetwijfeld veranderen als Almere-Stad zieh in westelijke richting gaat uitbrei- den en het gebied een meer stedelijk karakter krijgt met veel recreatie. De gedachten gaan uit naar een open recreatie-sportpark, maar er zijn ook plannen om er een Floriade te organiseren öf, wat verderop een gigantisch recreatiepark te vestigen. Voorlopig kan het publiek er wandelend en fietsend van natuur, ruimte en stilte genieten. De Pampushout is met de auto bereikbaar vanaf de Höge Ring; vanuit Almere-Stad over de Schoenerweg. Met de fiets via het Beatrixpark en de begraafplaats en door de fietstunnel nabij de Schoenerweg. De Noorderplassen tussen de Oostvaardersdijk en de Höge Ring grenzen aan Waterwijk, de meest noordelijke woonwijk van Almere-Stad. Om de aan- dacht wat af te leiden van de oprukkende bebouw ing van Almere-Stad worden door middel van zand winning de Noorderplassen aangelegd. De ruim 200 ha grote plas is bestemd voor allerlei vormen van recreatie. Ook het natuurlijk gebied zal hieraan zijn steentje bijdragen. Een deel ervan zal voor natuurliefhebbers toegankelijk zijn. Er komen een bezoekerscentrum en een kampeerterrein, waar men met de fiets en de auto kan komen. Hetzelfde geldt voor de totaal andere, aan de rand van de stad grenzende zuidoever. Hier zullen een oever- park met Strand, jachthavens en een surfstrand de ingredienten zijn voor een dichtbij de stad gelegen recreatiegebied. Voorlopig is het nog niet zover dat het publiek er in zwembroek en bikini terecht kan. Maar dat zal niet lang meer duren. Nu al is vanaf de Höge Ring te zien dat er geleidelijk aan een boeiend landschap ontstaat. ßBBWBS Almeerderhout en Overvaartbos AI in het jaar 1972 werden de eerste bomen geplant in de Almeerderhout. Het is een van de oudste bossen van Almere met een oppervlakte van 800 ha. Met daarbij de 100 ha van het Over vaartbos geteld, is er sprake van een uniek bosge- bied, zo dicht bij de stad. Met de omliggende landbouwgronden vormt het bos een levend landschap, waarin mensen wonen en werken. Er is ruimte voor 10 tot 15 akkerbouw- en veeteeltbedrijven, waaronder een geitenbedrijf met kaasmakerij Door de elementen bos, veld en water bezit het nog jonge landschap nu al een hoge natuurwaarde. Ree, konijn en fazant zijn vaste bewoners en ook Reintje de vos is er al gesignaleerd. Een dergelijk landschap is uiteraard aantrekkelijk voor de naar ontspanning zoekende stedeling. Vooral ook omdat in dit gebied de bevaarbare kanalen Lange Wete- ring en Hoge Vaart voorkomen. Maar er is meer. Aan de rand van Almere-Haven, bij de manege en de nutstuinen ligt halfverscholen in het bos het recreatietuinencomplex "Water- Land". Even verder, aan de Kemphaanweg ligt het Buitencentrum "De Kemphaan" van de Rijksdienst voor de Ijsselmeerpolders met een permanente expositie over allerlei milieuzaken met het accent op biologisch tuinieren. Op tal van voorbeeldtuinen wordt een en ander aanschouwelijk gemaakt. Het uitgebreide fietspadennet vanuit Almere-Haven en Almere-Stad maakt talrijke tochtjes mogelijk. Ook met de auto zijn verschillende punten goed bereik baar. Op zomerse dagen kan het vooral rond "De Kemphaan" gezellig druk zijn. Op andere plaatsen heerst, zeker voorlopig, nog rust. Heerlijk dwalen längs de oevers van de vaarten en door de bossen, een tentje opzetten op het eenvoudige natuurkam- peerterreintje in het Overvaartbos; het is allemaal mogelijk. Gezien de plannen zal het hier in de toekomst on getwijfeld drukker worden. De opkomst van de golf- sport in Nederland en de daarvoor gereserveerde ruimte in het Overvaartbos maken de aanleg van een voor ieder te bespelen golfbaan waarschijnlijk. Ook een nu nog in Studie zijnd kampeerterrein van zo'n 10 ha aan de rand van het bos en het Gooi meer zal meer mensen aantrekken. Maar de uitgestrektheid van het landschap Staat er borg voor dat er stille plekjes zullen blijven, waar ree en fazant het päd van de bezoeker zullen kruisen. 0 n shaal 1 Den Helder Enkhuizen Purmerend Niikerk Apeldoorn aulosnelweg hoofdweg hoofdfietsroute informatie /expositie kampeerterrein cafö-restaurant jachthaven surfstrand visplaats/ parkeerplaats bijzonder bouwwerk gezinskampeerterrein Muiderzand M IM D i R Z A N D MUIDERSTRAND strandpa'vjljoen Muiderzand. ZILVERSTRAND AMSTERDAM j gemaal schaal 1 25.000 Belangrijke telefoonnummers Politie Brandweer Alarmcentrale 3 40 00 3 33 33 2 23 55 Cafe-restaurants buiten de woonkern Strandpaviljoen 't Muiderzand, IJmeerdijk (02159) 4 60 98 Cafe-restaurant „de Vaart," Brugplein 1 (03240) 2 01 66 Kampeerterreinen Muiderzand (gezinskampeerterrein) Muiderbos (03240) 2 02 03 De Trip (natuurkampeerterrein) Overvaartbos Fietsverhuur (telefonisch reserveren verdient de vookeur) Jan Wisse, Schoolstraat 2, Almere-Haven (03240) 1 06 96 Fiets-Inn Bolder, Deventerpad 34, Almere-Stad (03240) 3 20 91 Jachthavens Almere-Haven, Sluiskade, Almere-Haven (03240) 1 03 57 Openbaar vervoer VAD, de Steiger 47, Almere-Haven (03240) 1 02 65 Vrije tijdswoningen Recreatietuinen Waterland (Bond van Volkstuinders) p/a dhr. Hartsuiker, Jan van Galenstraat 4, Amsterdam (020) 82 31 67 Kano- en surfplankverhuur Windsurfshop het Weerwater, Deventerpad 40, Almere- Stad (03240) 3 30 38 Verenigingen in de Buitenruimte 1. Imkervereniging „Zuid-Flevoland" p/a dhr. van Dalen, Maaspad 8, Almere-Stad (03240) 3 16 25 2. Modelracing Almere p/a dhr. Vos, Schoolwerf 61Almere-Haven (03240) 1 02 33 3. Modelvliegtuig sportvereniging Almere p/a mervr. Postma, Sportmark 38, Almere-Haven (03240) 1 11 21 4. Ruitersportvereniging Almere p/a dhr. Bloem, Kalkgriend 104, Almere-Haven (03240) 1 48 23 5. Roeivereniging Pampus p/a dhr. Zeeuw van der Laan, Achterwerf 215, Almere-Haven (03240) 1 39 30 6. Stichting Scouting Almere „Cornelis Lelygroep" p/a dhr. van Roekel, Klavergriend 95, Almere-Haven (03240) 1 57 08 7. Hengelsportvereniging Almere p/a dhr. Roolvink, postbus 83, Almere (03240) 1 00 74 Hengelsportvereniging Ons Genoegen p/a dhr. Baas, Veendamstraat 38, Almere-Stad (03240) 3 06 27 8. Vogel- en Natuurwacht Zuid-Flevoland p/a dhr. Blok, Schapenmeer 109, Almere-Haven (03240) 1 61 01 Algemeen Rijksdienst voor de Ijsselmeerpolders, Meerestein, Almere-Stad (03240) 3 00 04 Gemeente Almere, Stadhuis, Almere-Stad (03240) 9 99 11 VW Almere, Middenhof 62, Almere-Haven (03240) 1 44 55 Roestbak Markt, Almere-Haven (03240) 1 41 41 Buitencentrum „De Kemphaan", Kemphaanweg, Almere-Haven (03240) 1 14 23 grafisch ontwerp: kartografie: lithografie: R IJ P/afdeling landmeetkundig werk. i centrum gAlmerelstadc Weerwater tOor WATERHOUT O ALMERE-HAVEN K| schaal 1 50.000 Oostvaardersdiep OOSTVAARDERSDIJK Gemaal de Blocq van Kuffej jALJOOTWEG Noorder plassen PAMPUSHOUT De Vaart-zuid s >06 Almere-Stadwaterwijk* LELYSTAD schaal 1 50.000 Almere-Stad Almere-Haven OVERVAART ALMEERDERHOUT u N. De Kemphaan V- Gooimeer AMSTERDAM UTRECHT ZWOLLE

Kartografisch Tijdschrift | 1985 | | pagina 143