SYMPOSIUM SAKSISCHE KARTOGRAFIE Collega's uit de DDR vroegen ons bekendheid te geven aan het Sym posium over 'Sächsische Kartogra phie bis zum 30-jährigen Krieg' dat van 23-27 September 1986 te Dresden gehouden zal worden. De aanleiding van dit Symposium is de herdenking van de topografische kaartering van Saksen, die in de Periode van 1586 tot het uitbreken van de 30-jarige oorlog in 1618 in opdracht van de keurvorst werd uitgevoerd. Volgens insiders be- hoort deze kaartering uit weten- schappelijk opzicht tot de belang- rijke regionale kaarteringen uit de 16e/l7e eeuw. Tegen de achter- grond van de geschiedenis van Saksen in de 16e eeuw en in het bijzonder van de culturele centra Dresden, Erfurt, Leipzig en Wit tenberg zullen sprekers uit de DDR op het Symposium de ontwik- keling der Saksische kartografie en het verloop en het resultaat van het kaarteringsprojekt 1586-1618 behandelen. Speciale voordrachten zijn voorzien over de nauwkeurig- heid der kaartering en over de Saksische mijnbouw en het daaraan gerelateerde mijnmeetwezen in de 16e/l7e eeuw. Men hoopt op belangstelling van buitenlandse deelnemers, in het bijzonder van hen die voordrachten indienen over vergelijkbare regio nale kaarteringen eiders ter we- reld. Het Symposium zal worden verlucht door bezoeken aan kaar- tenverzamelingen, musea, collec- ties oude meetinstrumenten en door excursies in de omgeving van Dresden. GeTnteresseerde lezers dienen zieh te wenden tot het Se kretariat der Geographischen Ge sellschaft der DDR, 7010 Leipzig, Dimitroffplatz 1. F. J. Ormeling sr. NEDERLANDSE GEOGRAFEN- DAGEN 1986 Op 2, 3 en 4 april 1986 zullen in Utrecht de Nederlandse Geografen- dagen worden gehouden. Als cen- traal thema is gekozen: Toepas- sing van de Geografie. Mogelijke onderwerpen zijn: Geografie en milieu, Edukatieve toepassing van regionale geografie en Zeeland na de Deltawerken. De organisatiecommissie nodigt iedereen uit met suggesties over thema's en invulling daarvan te kö rnen. Reakties zijn welkom bij Sekretariaat NGD, mw. M. van der Linden, p/a Geografisch Instituut, Postbus 80115, 3508 TC Utrecht (tel. 030 - 532044). OPRICHTING VERENIGING VOOR VASTGOEDINFORMATIE Zoals u bekend zal zijn is in Sep tember 1980 opgericht de Stichting Studiecentrum voor Vastgoedinfor- matie (SSVI). Een belangrijke reden hiertoe was dat, gezien de snelle groei van ak- tiviteiten met vastgoed van de overheid, het bedrijfsleven en van particulieren met daarnaast de toe- nemende politieke belangstelling (men denke aan de oprichting van de voorlopige Raad voor Vastgoed- informatie)binnen de overheid sterke behoefte is ontstaan aan aktuele, juiste, consistente en goed op elkaar afgestemde infor- matie over vastgoedobjekten. Ten behoeve van deze aktiviteiten bestaan er in ons land vele vast- goedsystemen die elk een deel van de informatie leveren. Er bestaan echter overlappen en hiaten. De informatie-uitwisseling tussen de Systemen onderling is bepaald niet optimaal geregeld. De Problemen worden vergroot door de toenemen- de automatisering. De meeste vast- goedsystemen verwerken de gege- vens in analoge vorm, ze speien niet goed in op de mogelijkheden van digitale verwerking. Doordat vele bestaande vastgoedsystemen onvoldoende kunnen beantwoorden aan de dringende vraag naar meer en betere informatie is er door de Stichting Studiecentrum voor Vast- goedinformatie al dan niet over- koepelend onderzoek verricht. Onderzoek op zowel het technisch- administratieve als op het juri disch-organisatorische vlak. De grote belangstelling en daarbij de wenselijkheid om een zo groot mogelijk draagvlak te scheppen voor het werk van de Stichting Studiecentrum voor Vastgoedinfor- matie heeft ertoe geleid dat de huidige partieipanten op 24 juni 1985 de Vereniging voor Vastgoed- informatie, die als hoofddoelstel- ling heeft het nastreven van het in- standhouden van de Stichting Stu diecentrum voor Vastgoedinforma- tie, hebben opgericht. Daardoor kunnen de leden direkt betrokken blijven bij alle ontwikkelingen op het gebied van vastgoedinformatie en tevens deelnemen aan zowel de projektbegeleiding als de uitvoering van het Stichtingsonderzoek. De Vereniging voor Vastgoedinfor matie Staat open voor alle publiek- rechtelijke en privaatrechtelijke rechtspersonen die belangstelling hebben voor het bereiken van de doelstelling van de Vereniging. Voor nadere inlichtingen en/of aanmelding voor het lidmaatschap van de Vereniging kunt u zieh wen den tot het Bureau SSVI, Thijsse- weg 11, 2629 GA Delft (tel. 015 - 784548). Het bestuur van de Vereniging voor Vastgoedinformatie KARTOGRAFISCHE INFORMATIE ZOEKEN MET DE COMPUTER Het navolgende is een verslag van de bijeenkomst op donderdag 18 april 1985, onder auspieiön van de werkgroep Kaartbeheer (NVK) in het Fysisch-Geografisch en Bodem- kundig Laboratorium van de Uni- versiteit van Amsterdam. Na de ontvangst met koffie volgde het welkomstwoord van de voorzit- ter van de Werkgroep Kaartbeheer J. Smits. De ochtendzitting omvatte twee lezingen: 1. C. J. Snabilid (Fysisch-Geogra fisch en Bodemkundig Laborato rium) over kartografische aktivi teiten ten behoeve van de fysische geografie en bodemkunde in het Fysisch-Geografisch en Bodem kundig Laboratorium. 2. H. F. de Vries (Cobidoc) over on-line literatuuronderzoek. De heer Snabiliö benadrukte de Problemen, die zieh voordoen bij het zoeken van kartografische in formatie binnen een Instituutsbi- bliotheek. Hier worden sommige kaarten niet goed of helemaal niet ontsloten, zoals kaarten die in publikaties voorkomen (rapporten, plannen, tijdschriften). Een ande re kategorie kaarten, waar weinig van en over bekend is, wordt ver- vaardigd door Studenten ten behoe ve van een doctoraalscriptie of een verslag. AI worden wel hoge eisen aan de inhoud gesteld, men moet van goedkope materialen en repro- duktiemethoden gebruik maken 12 KT 1985. XI. 4

Kartografisch Tijdschrift | 1985 | | pagina 14