IN MEMORIAM W.F. DEN HENGST Op vrijdag 8 november 1985 overleed op 80-jarige leefüjd in zijn woonplaats Slenaken in Limburg, de heer W.F. den Hengst, oud-direkteur van de Topo- grafische Dienst. De heer Den Hengst volgde vanaf 1922 de opleiding tot beroepsofficier bij de Koninklijke Landmacht en werd in het begin van de jaren dertig gedetacheerd bij de Militaire Verkenningen. In 1931 kwam er een fusie tot stand van de Afdeling der Militaire Verkenningen en de Topografische Inrichting. Deze nieuwe instelling werd de huidige Topografische Dienst. Daar vervolgde hij zijn werk- zaamheden als gedetacheerd officier. De Topogra fische Dienst was toen gevestigd te 's-Gravenhage. Hij verrichtte werkzaamheden als verkenner en hoogtemeter en deed dit met zeer veel genoegen. Terreinwerk had zijn grote voorliefde. In de oorlogsjaren werd hij krijgsgevangene. Op 15 mei 1942 moest hij zieh als beroepsofficier voor een z.g. routinecontrole melden. Dit werd allesbehalve een routinecontrole, want de officieren werden weggevoerd naar Duitsland en ver- volgens naar Stanislau in Polen. Ze keerden via Duitsland en Oostenrijk weer terug naar Nederland, na afloop van de oorlog in mei 1945. Toen kon de heer Den Hengst zijn geliefde werk weer opnemen. In 1947 beeindigde hij zijn militaire loopbaan en werd secretaris bij de Topografische Dienst, tevens Hoofd Ekonomische Zaken, in 1954 gevolgd door zijn benoe- ming tot Hoofd van de Opnemingsdienst, tevens onder- direkteur. Tenslotte werd hij in 1960 benoemd tot direkteur, een funktie welke hij bekleedde tot 1 januari 1970, de datum waarop hij gepensioneerd werd. Hij heeft zijn werkzaamheden steeds nauwgezet en met enthousiasme uitgevoerd. Gaf daarbij blijk van een uitstekend organisatievermogen en legde zeer gemak- kelijk kontakt met mensen. Zijn organisatievermogen kon hij niet alleen gebruiken bij zijn normale taak, maar ondermeer ook bij het oprichten van nieuwe kaartenddpöts Bovenal echter kwam hem dit van pas toen hij de opdracht kreeg om de verhuizing van de Topografische Dienst van Utrecht naar Delft te regelen. De dienst was namelijk in de oorlogsjaren door de bezettende macht naar Utrecht overgebracht en in 1948 achtte men van regeringswege een vestiging te Delft nood- zakelijk. Hij had deze overplaatsing met een kleine ploeg medewerkers tot in de puntjes georganiseerd en mocht voor zijn bijzondere inspanning de Konink lijke onderscheiding 'Officier in de Orde van Oranje Nassau' ontvangen. Ook bij het organiseren van internationale en nationale congressen werd vaak een beroep op hem gedaan. Zo was hij sterk betrokken bij het congres van de Inter national Cartographic Association in 1967 in Amster dam en het F.I.G. congres in 1958 te Delft. Ook vervulde hij vele jaren bestuursfunkties in de Nederlandse Vereniging voor Kartograüe en de Neder- landse Vereniging voor Fotogrammetrie. Zijn vermö gen om gemakkelijk kontakten te leggen met mensen maakte hem tot een bijzonder gewaardeerde direkteur, geliefd bij zijn medewerkers. Hij droeg sterk bij tot een goede kommunikatie, iets dat binnen een bedrijf van groot belang is en stond open voor suggesties. Hij was echter wel nuchter genoeg om ze op hun waar- de te kunnen taxeren. Nationaal bevorderde hij sterk de aktiviteiten van de Topografische Dienst in de civiele wereld en interna- tionaal wist hij vele kontakten te leggen vooral ook door zijn vlotte wijze van optreden. Tijdens zijn direkteurschap werden meerdere tech nische verbeteringen doorgevoerd, hetgeen hij sterk bevorderde. Hij zal bij ons in de herinnering voortleven als een direkteur, die zeer vriendschappelijk met de mede werkers omging, steeds goed gehumeurd was en sti- mulerend optrad waar hij kon. Heiaas moest hij in de laatste periode van zijn leven ernstig lijden, hetgeen hij echter moedig gedragen heeft. L. van Zuijlen 14 KT 1985. XI. 4

Kartografisch Tijdschrift | 1985 | | pagina 16