fologische kaarten en cultuurhisto- rische kaarten vervaardigd. Karte ringen gebeuren vaak in opdracht van overheden in verband met streekplannen of landinrichtings- plannen, van landbouwers die een stuk grond willen kopen of verbete- ren enz. De landelijke series bo- dem- en geomorfologische kaarten 1:50.000 worden in opdracht van de Ministeries van Landbouw en Vis- serij en van Economische Zaken vervaardigd. Daarnaast neemt het onderzoek een steeds belangrijkere plaats in, waarbij gedacht kan worden aan bodemverontreiniging, de gevolgen van overbemesting op bodem en grondwater en de effekten van zure regen. De dag daarna opende Stiboka haar deuren voor iedereen die van haar aktiviteiten op de hoogte gesteld wilde worden. De belangstelling was groot. Uit alle delen van het land kwamen ruim 1700 mensen naar het Staringgebouw in Wagenin gen, waar door middel van posters en demonstratio s een blik in de bodem- en landschapskeuken werd gegeven. Zo kon men zien hoe bo- demprofielen (lakprofielen) worden gemaakt, hoe de zuigkracht van planten wordt gemeten, hoe grond wordt onderzocht op zware meta- len, wat er met remote sensing wordt gedaan, hoe kaarten in klei ne en grote oplagen handmatig ver- STIBOKA 40 JAAR Op 18 en 19 Oktober 1985 Vierde de Stichting voor Bodemkartering in Wageningen, beter bekend als Stiboka, haar veertigjarig bestaan. Dat gebeurde met een Symposium en een Open Huis. Tijdens het Sym posium met als thema 'Bodem, meer dan grond alleen' werd op vrijdag 18 Oktober aan een grote groep genodigden een overzicht van de aktiviteiten van Stiboka ge geven. Daarna volgde de feestelijke onthulling van de Bodemkaart van Nederland 1:250. 000 door staats- secretaris A. Ploeg van Landbouw en Visserij. In zijn toespraak on- derstreepte Ploeg het blijvend be lang van de kennis van bodem en bodemprocessen, die bij Stiboka aanwezig is. vaardigd worden en hoe kaarten met de Computer worden gemaakt, en nog veel meer. Het karteringswerk is maatschap- pelijk van steeds groter belang. Van de bodemkaarten worden de bodemgeschiktheidskaarten ge maakt. Steeds meer komt de na- druk te liggen op het onderzoeken van eigenschappen die de bodem al dan niet geschikt maken voor ak- kerbouw, weidebouw, bosbouw, rekreatie, woningbouw en dergelij- ke. Verder worden landschapsbeeld- kaarten, vegetatiekaarten, geomor- Over de inhoud en de totstandko- ming van de ter gelegenheid van het jubileum uitgegeven Bodemkaart van Nederland 1:250.000 kunt u in een artikel eiders in dit nummer meer lezen. Het eveneens ter gelegenheid van het jubileum uitgegeven 'Kaarten van Stiboka' treft u als bij läge bij dit Kartografisch Tijdschrift aan. Het geeft een keuze uit de soorten kaarten, en haar toepassingen, die Stiboka maakt, veelal ten behoeve van opdrachtgevers. A. van Slobbe 16 KT 1985. XI. 4

Kartografisch Tijdschrift | 1985 | | pagina 18