Overzichtskaart van Nederland op de schaal 1:250.000, uitgave 1975. Topografisehe ondergrond. Ten tijde van de voorbereidingen voor de nieuwe bo- demkaart beschikte de Topografisehe Dienst nog niet over de herziene uitgave van de basiskaart 1:250.000. Omdat de bodemkaart in Oktober 1985 zou moeten ver schonen en er dus niet op een nieuwe basis gewacht kon worden, werd gekozen voor de verouderde uitga ve van de Overzichtskaart van Nederland in Universe- le Transversale Mercatorprojektie. Laatstgenoemde kaart dateert van 1975, waardoor de topografie eni- germate verouderd is (Deltawerken, Schelde-Rijn- verbinding, bebouwde kommen). Van deze basiskaart is alleen gebruik gemaakt van het lijnenbeeld en het schritt in de kleuren zwart en blauw. De vlakkleuren, de groenplaat (vegetatie) en de bruinplaat (met onder andere hoogtelijnen, dijk- signatuur en duinen) werden niet gebruikt. De nega- tieven met het lijnenbeeld werden vereenvoudigd door middel van weglatingen van kleinere bebouwde kom men, wegen (alleen autosnelwegen, hoofdwegen en landschappelijk bepalende overige verharde wegen werden gehandhaafd)wegnummering, dieptelijnen, sloten, kleinere meren en Symbolen als vliegvelden, vuurtorens enz. De negatieven met het schritt wer den uitgedund door weglating van namen van kleinere plaatsen, kanalen en meren. Vervolgens vond er een bijwerking plaats waar dit als noodzakelijk werd gevoeld. Enkele nieuwe autosnel wegen werden bijgetekend evenals een enkele nieuwe spoorlijn. Evenzo werden de dämmen in de zeegaten en de werken voor de Schelde-Rijnverbinding bijge- werkt. Dit alles werd tot een minimum beperkt. Voor deze bijwerking heeft de Topografisehe Dienst de wijzigings- en digitaliseermodellen voor haar nieuwe basiskaart 1:250. 000 ter beschikking gesteld. De omgrenzing van de bij gemiddeld laag water droogvallende gronden in de Waddenzee en in de Zeeuwse wateren is bij gewerkt aan de hand van de Kaart van de Nederlandse kustwateren, 1:100.000 (Rijkswaterstaat, 1984). De montage van de negatieven van de oorspronkelijke zes bladen tot een noordblad en een zuidblad gebeur- de door de Topografisehe Dienst. Deze twee bladen werden door Stiboka verwerkt tot vier bladen. Thematische informatie. De kaarteenheden van de Bodemkaart van Nederland 1:50.000 vormen de basis van de legenda. Er is uit- gegaan van de veronderstelling dat een samenvoeging van deze eenheden tot omstreeks 100 nieuwe eenhe- den voldoende zou zijn. Daartoe zijn de eenheden van de 1:50.000 bodemkaart die in het veld tezamen voor- komen en die tevens bepaalde bodempatronen marke- ren, tot kaarteenheden samengevat (bijvoorbeeld kreekruggen, dekzandruggen of rivierkommen). Voorts is, indien mogelijk, rekening gehouden met overeenkomsten in gebruiksgeschiktheid en met de frequentie van voorkomen. Aldus is een proeflegenda ontstaan, waarmee enkele proefstroken op de schaal 1:250.000 zijn gemaakt van bodemgeografisch verschillende gebieden. Deze zijn op hun kaartbeeld en informatieve waarde beoordeeld. Daarna is de legenda bijgesteld. Het eindresultaat, de definitieve indeling, is in de paragraaf Kaartinhoud kort besproken. De bodemgesteldheid is samengevat in 120 eenheden, enkele toevoegingen en een aantal bijzondere onder- scheidingen. De noodzakelijke generalisatie van het kaartbeeld is verkregen door de bestaande en de in ontwerp aanwezige bodemkaarten 1:50.000 en de ove rige beschikbare informatie te verkleinen naar 1:150.000, daarop de noodzakelijke generalisatie van lijnen en vlakken met de hand uit te voeren en het re- sultaat in te kleuren. Zonodig is dit concept gecorri- geerd op lijnenbeeld en detaillering. Vervolgens is het overgebracht op een calque van de vereenvoudigde bijgewerkte en tot 1:150.000 vergrote topografisehe ondergrond. Dit geheel is vervolgens fotografisch teruggebracht tot de schaal 1:250.000, waarna het definitieve concept gereed lag. De kaart bevat hoofdzakelijk vlakgegevens die door kleuren en vlakcodes worden weergegeven. Voor de kleurkeuze van de vlakken is uitgegaan van het 9-traps kleurenschema dat ook voor de Geomorfolo- gische kaart van Nederland 1:50.000 wordt gebruikt. De kleurkeuze is gebaseerd op de traditionele kleur- stelling van Nederlandse bodemkaarten die teruggaat tot Starings 'bodemkaart' uit 1860. Veengronden heb- ben paarse kleuren, zeekleigronden blauwgroene en rivierkleigronden geelgroene kleuren. Voor de zand- gronden en de leemgronden zijn in hoofdzaak bruin- gele en gele, respektievelijk roodbruine kleuren ge bruikt. De samengestelde eenheden hebben ofwel banden in de kleuren van de samenstellende delen, ofwel een eigen kleur die zoveel mogelijk aansluit bij de dominante grondsoort. Enkele belangrijke toevoe gingen, zoals keileem, veen en grof zand in de onder grond van bepaalde eenheden, hebben een eigen Signa - tuur voor een betere herkenbaarheid. De bijzondere onderscheidingen zijn, afhankelijk van hun aard, weergegeven als punt-, lijn- of vlaksymbool. Vervaardiging Het vereenvoudigen en bijwerken van de topografisehe ondergrond en het samenstellen van het definitieve concept (door de kaartredakteuren in samenwerking met de bodemkundig kartograaf B. van den Ooster- kamp) is hiervoor reeds beschreven. Daarna kon met de kartografische en lithografische verwerking worden begonnen. Deze vond plaats in twee gedeelten: een noordblad (blad 1 en 2 samen) en een zuidblad (blad 3 en 4). Het lijnenbeeld van de bodemgrenzen werd gegraveerd. Hierbij werd veel aandacht geschonken aan een goede aansluiting van de bodemlijnen op de topografisehe ondergrond. Om tijdens de verwerking verder zo flexibel mogelijk te kunnen handelen, is zoveel moge lijk op aparte films gewerkt: kader, bodemcodes en over ige tekst (randschrift)stuwlijnen, terpen, ras- ters voor de toevoegingen enz. De teksten zijn met fotozetapparatuur direkt op de gewenste grootte gezet en vervolgens overgebracht op strippingfilm voor montage. Het gebruikte lettertype is Univers. Vervolgens is de kaart gedigitaliseerd met een inter- actief grafisch systeem. Het lijnenbeeld van de kaart - vlakken en de bodemcodes zijn per provincie in een digitaal bestand opgenomen (opgebouwd in lagen). Na koppeling van de gekozen kleurcodes van het kleuren- 28 KT 1985. XI. 4

Kartografisch Tijdschrift | 1985 | | pagina 30