Opm: Isopleten worden gekonstrueerd op basis van aan bepaalde punten toegekende waarden. Syn: pseudo-isolijn. 433.3 symbooltrap Reeks verlopende kleurtinten of pro- portionele Symbolen, die een bepaald verschijnsel naar toenemende (of afnemende) waarde of intensi- teit aangeeft. Syn: symboolskala. 433.4 getrapte kleurgradatie Trapsgewijze rangschikking van kleuren of tinten die in intensiteit toenemen of afnemen. 433.5 referentiepunt Punt in de kaart dat de positie van een verschijnsel aangeeft. 433.6 (symbool)waarde-eenheid (a) Onveranderlijke waar- degrootte van afzonderlijke kaartsymbolen. Bijv. 100 Personen weergegeven door 1 stip. (b) Maateenheid van een kaartsymbool dat met de voorgestelde hoeveelheid varieert. Bijv. 100 auto's is 1 mm dikte (in een bewegingskaart). 433.7 eenheidspuntsymbool Puntsymbool waaraan een vaste waarde is toegekend. Bijv. een stip voor 100 Personen, een autosymbooltje voor 500 auto's. 433.8 proportioneel symbool Kaartsymbool waarvan de breedte of oppervlakte evenredig is met de waarde van het afgebeelde verschijnsel. 433.8a(1) telraammethode Methode waarbij een aantal een- heidspuntsymbolen (433.7) in overzichtelijke groe- pen wordt gerangschikt. Bijv. 900 eenheden voor- gesteld door 9 puntsymbolen 100 eenheden, gerangschikt in drie groepen van 3. 433.8a(2) kleingeldmethode Methode waarbij waarden wor den voorgesteld door een kombinatie van eenheids- puntsymbolen (433.7) met verschillende vaste waar den. Bijv. 975 eenheden voorgesteld door 9 punt symbolen 100 eenheden en 3 kleinere puntsymbo len 25 eenheden. 433.9 lettersymbool Kaartsymbool dat een Objekt of ver schijnsel uitbeeldt door middel van een of meer letters. Bijv. de weergave van een ijzerertsvoorkomen door de letters Fe. 441.1 kartografische voorstellingsmethode Methode om geografische verschijnselen in een kaart of kaart- verwante afbeelding weer te geven. 441.4 direkte voorstellingswijze Kartografische weergave van gegevens die direkt gebaseerd zijn op metingen of waarnemingen. Bijv. de weergave van bevolkings- aantallen door middel van proportionele Symbolen (433.8). 441.5 indirekte voorstellingswijze Kartografische weer gave van verschijnselen, gebaseerd op bewerking van waarnemingen. Bijv. de weergave van bevol- kingsdichtheid door middel van een choropleten- kaart (823.19). 441.6 planimetrie (a) Kartografische weergave van alle topografische Objekten (444.3) uitgezonderd de terreinvormen. Opm: De planimetrische weergave onderscheidt zieh van de topografische weergave door de grotere schaal en het uitsluitend gebruik van contouren (dus geen puntsymbolen). (b) Het bepalen van de grootte van oppervlakten op een kaart, bijv. met behulp van een planimeter (932.13). Opm: In deze zin is planimetrie een onderdeel van de kartometrie (932.1 Syn: oppervlaktebepaling. 441.8a weergave van diskrete verschijnselen Kartografi sche weergave van verschijnselen die niet over het gehele afgebeelde gebied voorkomen, zgn (1) dis- kreta. Bijv. industriele produktie. Opm: De weergave van diskreta kan plaatsvinden door de weergave van hun verbreidingsgebied (441.8b) of door de weergave van hun spreiding (441.9). 441.8b weergave van een verbreidingsgebied Kartografi sche weergave van het verbreidingsgebied van ver- spreid voorkomende verschijnselen (diskreta). Bijv. de weergave van het gebied waarin een bepaald type molen voorkomt door middel van een begrenzings- lijn of een vlaktint. Syn: weergave van een spreidingsgebied. 441.9 weergave van de spreiding van diskreta Kartografi sche weergave van gelijke of gelijksoortige, ver- spreid voorkomende verschijnselen (diskreta) op hun juiste plaats, vaak met een kwantitatieve kom- ponent. Bijv. de weergave van alle elektriciteits- centrales in een land door middel van cirkels waarbij de kleur de soort aanduidt en de grootte van de cirkels evenredig is met het vermögen. 441.10 weergave van dichtheden Kartografische weergave van het aantal of de waarde van een verschijnsel per oppervlakte-eenheid (444.13(1)). 441.11 weergave van kontinue verschijnselen Kartografi sche weergave van kontinu verlopende verschijnse len, zgn. (1kontinua. Bijv. temperatuur en neerslag. 441.12 weergave van dynamische verschijnselen Kartogra fische weergave van de veranderingen van verschijn selen in ruimte en tijd. 441.13 kwantitatieve weergave Kartografische weergave van verschijnselen naar hun meetbare aspekten. 441.14 absolute weergave Kartografische weergave van de absolute getalswaarden of hoeveelheden van ver schijnselen. 441.15 relatieve weergave Kartografische weergave van waarden welke een verhouding tot een vergelijkings- eenheid (444.13) uitdrukken. Bijv. (1) deelwaarde: aandeel van de agrarische beroepsbevolking in de totale beroepsbevolking; (2) verhoudingsgetal: aantal patienten perarts; (3) relatief frequentiecijfer: 22 0 NVK 1985

Kartografisch Tijdschrift | 1985 | | pagina 40