443.4 dasymetrische methode Kartografische weergave van dichtheden of intensiteiten waarbij de onder- verdeling in gebieden 20 goed mogelijk is aangepast aan de werkelijke geografische spreiding van het verschijnsel. Opm: Deze methode kan worden beschouwd als een verbetering van de statistische methode (443.6). 443.5 geometrische methode Kartografische weergave van dichtheden of intensiteiten waarbij de onder- verdeling in gebieden op meetkundige wijze ge- schiedt. Bijv. een onderverdeling in Vierkanten of zeshoeken. 443.6 statistische methode Kartografische weergave van dichtheden of intensiteiten op basis van een admini- stratieve gebiedsindeling. Bijv. de dichtheid per gemeente. 443.7 ruitennetmethode Kartografische weergave van dichtheden of intensiteiten van verschijnselen op basis van een vierkantennet. Bijv. de dichtheid van het wegennet uitgedrukt als het aantal kilometers weg per Vierkant van 10X10 km. 444.0 kaartinformatie Alle informatie die direkt of indirekt uit een kaart is af te leiden. Opm: Dit betreft o.m. informatie over de ligging, de soort, de grootte en de onderlinge ruimtelijke relaties van de afgebeelde kaartelementen. 444.0a kartografische kommunikatie Het totale proces van het overbrengen van informatie door middel van kaarten en kaartverwante afbeeldingen. 444.1 kaartobjekt Objekt of verschijnsel dat op een kaart is of wordt afgebeeld. 444.1a kaartthema Samenvattende aanduiding van dat- gene wat in een bepaalde kaart wordt afgebeeld. Opm: Informatie ovef het kaartthema is meestal in de kaarttitel (21.22) opgenomen. Syn: kaartonderwerp. 444.2 thematische verschijnselen Konkrete en abstrakte verschijnselen (en/of de betrekkingen daartussen) die te maken hebben met een bepaald kaartthema en als zodanig op een thematische kaart worden weer- gegeven. 444.3 topografische Objekten Konkrete Objekten en ver schijnselen die in het terrein direkt waarneembaar zijn en als zodanig op een topografische kaart worden weergegeven. Syn: terreinkenmerken; terreinobjekten. 444.3(1) topografie (a) Het geheel van alle topografische Objekten in een bepaald gebied, vaak kortweg aangeduid als: het terrein. (b) De weergave van topografische Objekten in een kaart. (c) De opmeting van het terrein en de weergave daar- van in topografische kaarten. 444.4 natuurlijk Objekt Topografisch objekt (444.3) dat tot stand gekomen is door natuurlijke Processen. Bijv. een rivier, een vulkaan, de natuurlijke vegetatie. 444.5 kunstmatig objekt Topografisch objekt (444.3) dat het gevolg is van menselijke aktiviteiten. Bijv. een autoweg, een viadukt, nederzettingen. 444.6 vegetatie Het volledige plantendek in een gebied, bestaande uit natuurlijke plantengroei en/of cultuur- gewassen. Syn: begroeiing. 444.7 referentievlak Wiskundig of natuurkundig gedefini- eerd oppervlak waarop de berekening van koör- dinaten is gebaseerd. Bijv. referentie-ellipsoi'de (31.5a), niveauvlak (444.8), reduktievlak (444.9). Syn: herleidingsvlak; vergelijkingsvlak. 444.8 niveauvlak Gebogen vlak dat in alle punten lood- recht Staat op de richting van de zwaartekracht. Opm: Voor het vastleggen van hoogten wordt een bepaald niveauvlak als referentievlak aangenomen. In Nederland is dit het N.A.P.-vlak, vastgelegd door middel van een ondergrondse bout op de Dam in Amsterdam. Een bijzonder niveauvlak is de (1) geoi'de, het niveauvlak op gemiddeld zeeniveau. Syn: equipotentiaalvlak, waterpasvlak. 444.9 reduktievlak Referentievlak (444.7) ten opzichte waarvan diepten worden bepaald en aangegeven op hydrografische kaarten. Opm: Een reduktievlak is in het algemeen gebaseerd op de gemiddelde stand van een waterspiegel. Voor de zeekaarten gebruikt men hiertoe het meerjarig gemiddelde van het laagste (spring)laagwater van elke maand, het zgn. laag-laagwaterspring. Voor de bovenrivieren gaat men uit van een water stand die slechts een gering aantal dagen, bijv. tien, per jaar wordt onderschreden. Syn: kaartpeil. 444.10 (absolute) hoogte Vertikale afstand van een punt op het aardoppervlak tot het niveauvlak (444.8). Opm: De absolute hoogte kan positief, nul of nega- tief zijn. In het laatste geval spreekt men van (1) (absolute) diepte. 444.1 1 hoogteverschil Vertikale afstand tussen twee pun ten op het aardoppervlak. Opm: In feite is het hoogteverschil tussen twee punten de absolute hoogte van het ene punt minus de absolute hoogte van het andere punt. In het geval van punten op de zeebodem spreekt men van (1) diepteverschil. 444.11a landmerk Topografisch objekt dat voldoende her- kenbaar is om te dienen als peilpunt bij de navigatie, weergegeven op de zeekaart. Opm: Indien een landmerk extra opvallend is, wordt dit op de zeekaart aangegeven door de weergave ervan te accentueren of door middel van een bijschrift. Syn: kenbaar punt; opvallend objekt. 24 0 NVK 1985

Kartografisch Tijdschrift | 1985 | | pagina 42