Classificatie voor kartografische informatie J.N.H.M. van Snellenberg In dit artikel wordt een overzicht gegeven van de eisen waaraan een algemeen toepasbaar classificatie- systeem voor kätalogisering van kartografische infor matie moet voldoen. De meeste aandacht zal worden besteed aan de classificaties naar gebied en naar kaartontwerp. Deze twee aspekten van de kartogra fische informatie zijn de meest belangrijke. Bij navraag onder een dertigtal beheerders van Neder- landse kaartverzamelingen is gebleken, dat het me- rendeel van deze verzamelingen gecatalogiseerd is volgens een eigen classificatiesysteem, terwijl de minderheid een bestaande tekst-georißnteerde classi ficatie gebruikt. Niet al deze classificatiesystemen blijken optimaal te funktioneren. Ik zal in dit artikel proberen aan te geven op welke wijze er voor karto grafische informatie een classificatie opgesteld kan worden, die zowel theoretisch gefundeerd als prak tisch toepasbaar is. Het fundamentele uitgangspunt daarbij is dat kartografische informatie van wezenlijk andere aard is dan tekstinformatie en daarom dus op andere wijze geordend dient te worden. Net zo min als bijvoorbeeld grammofoonplaten, kunnen kaarten goed gecatalogiseerd worden door middel van een tekstgericht classificatiesysteem. In de informatica-literatuur wordt onderscheid ge- maakt tussen gegevens en informatie. Onder 'gege- vens' wordt verstaan: een geformaliseerde voorstel- ling van de feiten 'sec'. Informatie is de betekenis, die door mens of machine aan deze gegevens toege- kend wordt. Een kaart kan zowel gegeven als infor matie zijn: door verwerking van gegevens maakt een kaartproducent een kaart tot informatie-medium, terwijl voor degene, die een kaart raadpleegt de kaart een gegeven is, op grond waarvan weer nieuwe informatie ontstaat. Om het betoog strak te houden wordt niet telkens onderscheid gemaakt tussen de kaart als gegeven en de kaart als informatie en alleen de term 'informatie' gebruikt. In wijdere betekenis omvat deze term immers ook het begrip 'gegeven'. Onder kartografische informatie versta ik alle infor matie op schaal betreffende het aardoppervlak (of betreffende het oppervlak van elk ander hemellichaam). Ook databestanden van geografische gegevens, waar- uit direkt kaarten gegenereerd kunnen worden reken ik hiertoe. Terwille van de kortheid wordt in het nu volgende de term 'kartografische informatie' vervangen door de term 'kaart'. Classificatie ledere kaart die in een verzameling wordt opgenomen moet in ieder geval de volgende drie handelingen on- dergaan: hij moet beschreven, gecatalogiseerd en op- geborgen worden; ieder van deze handelingen heeft haar waarde binnen de doelstellingen waarvoor de kaartverzameling is opgezet. Een van die doelstel lingen is de ontsluiting. Speciaal daarop is de catalo- gisering gericht. En voor catalogisering is een clas sificatiesysteem nodig. Het is belangrijk om onderscheid te maken tussen classificatie en catalogisering. Classificatie gaat vooraf aan catalogisering. Om te kunnen catalogise- ren moet er eerst een classificatiesysteem zijn; ter vergelijking: post kan niet gesorteerd worden als er niet eerst een sorteersysteem (bijvoorbeeld het post- code-systeem) is afgesproken. Een classificatiesysteem is te vergelijken met een zeef, waarin gaten van allerlei vorm zitten. De onge- ordende informatiemassa valt in de zeef, wordt ge- schud en het resultaat is dat onder de zeef stapeltjes gesorteerde informatie ontstaan: de catalogus. Er kan alleen maar een goede catalogus ontstaan als de gaten van de zeef zijn toegesneden op de aard van de informatiemassa. Is dit niet het gevaldan blijft er in de zeef een residu achter (de catalogusrubriek 'overige'), ofwel er komt onder de zeef informatie bij elkaar te liggen die eigenlijk gescheiden hoorde te zijn of juist omgekeerd. Op die manier is de ontslui ting niet efficient. De constructie van de gaten in de zeef, met andere woorden de constructie van het classificatiesysteem, is dus van primair belang voor het goed funktioneren van de catalogus. Een goed classificatiesysteem is in de eerste plaats consistent, dat wil zeggen: 1. alles omvattend wat binnen het bereik valt van de informatiemassa, die gecatalogiseerd moet worden en 2. opgesteld volgens een criterium dat de mogelijk- heid biedt heldere en herkenbare grenzen tussen de te catalogiseren onderwerpen te trekken. De grenzen binnen de classificatie dienen zoveel mogelijk aan te sluiten bij de grenzen die de onderwerpen in de wer- kelijkheid ook met elkaar hebben. Een classificatiesysteem dat volledig aan deze twee eisen van consistentie voldoet is evenwel een 'ideaal- systeem' en daardoor alleen maar benaderbaar. De wereld is immers tamelijk chaotisch: veel onderwer pen hebben overlap met elkaar waardoor het vaak moeilijk is om te beslissen of ze onder de ene of onder de andere rubriek hören. Bovendien valt nooit het totaal van alle onderwerpen, die voor de catalogus van belang zijn - of zullen zijn - te overzien. Deze Problemen kunnen echter bevredigend opgelost wor den. Overlap van onderwerpen hoeft geen bezwaar te zijn als er zie-ook-verwijzingen worden toegepast en KT 1985. XI. 4 35

Kartografisch Tijdschrift | 1985 | | pagina 45