Dit heeft tot gevolg dat het merendeel van de kaarten als vanzelf past binnen een classificatiesysteem op basis van staatkundig-administratieve indeling. Problemen bij het opstellen van een dergelijk classi ficatiesysteem zijn de volgende: 1. Er bestaan vele kaarten, die niet administratief ingedeelde gebieden weergeven. Bijna driekwart van het aardoppervlak, namelijk de oceanen en zee'ön, valt buiten enig administratief gezag. 2. Over längere perioden gezien zijn administratieve grenzen allerminst stabiel. 3. Staten omvatten niet altijd een aaneengesloten ge- bied. 4. Een probleem, dat weliswaar los Staat van de wij- ze van classificeren, maar waarvoor in de praktijk toch een bevredigende oplossing gevonden moet wor den is het probleem van de schrijfwijze van de geo- grafische namen. Als een keuze gemaakt moet worden uit bovenstaande drie indelingswijzen dan zal de praktische geschikt- heid voor gemakkelijk gebruik de doorslag moeten geven. Het is duidelijk, dat dan de laatst genoemde indeling het wint. In het nu volgende zal uiteengezet worden hoe een classificatie op basis van staatkundig- administratieve indeling er uit ziet en hoe bovenge- noemde problemen tot een goede praktische oplossing gebracht kunnen worden. Op het hoogste hierarchische niveau bevinden zieh de werelddelen, te weten: Europa, AzieAfrika, Ame rika, Oceanie en Antarctica. Op gelijk niveau bevin den zieh de oceanen en zeeSn, hier de Wereldzeeen genoemd, de Ruimte buiten de Aarde en de Imaginai- re wereld (er bestaan immers kaarten van gefanta- seerde gebieden). Tenslotte bevindt zieh, om prak tische redenen, de Aarde als geheel ook op het zelfde niveau. De hoofdindeling, voorzien van CCK-code- ring, ziet er als volgt uit: (0) Imaginaire wereld (1) Ruimte buiten de Aarde (2) Aarde (3) WereldzeeSn (4) Europa (5) Aziö (6) Afrika (7) Amerika (8) Oceanie (9) Antarctica De volgorde is tamelijk willekeurig en niet van wezen- lijk belang. Wel is het van belang te bepalen waar de grenzen van de werelddelen liggen. De buitengrenzen van de werelddelen worden gevormd door de land-zeegrenzen. Territoriale wateren wor den tot de Wereldzeeön gerekend. Gezien het uitgangs- punt van de classificatie dienen de onderlinge grenzen tussen de werelddelen samen te vallen met admini stratieve grenzen. Dit zijn in principe Staatsgrenzen of, indien dit praktisch niet goed hanteerbaar is, grenzen van administratieve eenheden van een orde lager, die hier voor het gemak 'provincies' genoemd zullen worden. De grens tussen Afrika en Azie wordt gevormd door de grens tussen Egypte en Israel. De grens tussen Europa en Azie in de Sovjetunie valt samen met de provinciegrenzen, die zo goed mogelijk aansluiten bij de noord-zuidlijn van de Oeral. Tussen de Oeral en de Kaspische Zee valt de grens Europa- Azie samen met de grens van de deelrepublieken RSFSR en Kazachstan. De Kaspische Zee is ingedeeld bij Azie. Turkije, en daarmee ook het zogenaamde europese deel van Turkije, wordt bij Azie gerekend. Ook in de oceanen verspreid liggende eilanden zijn in gedeeld bij ddn van de zes werelddelen. Alle eilanden in de Grote Oceaan tussen 30° N. B. en 60° Z. B. wor den tot het werelddeel Oceanie gerekend. Bij Oceanie hören ook Australid, Nieuwzeeland en Papua Nieuw- guinea. De Filipijnen, IndonesiS en Taiwan worden bij AziS gerekend. De eilanden in de zuidelijke delen van de Atlantische en de Indische Oceaan worden bij Antarctica gerekend. 40° Z.B. is hierbij zoveel mogelijk als noordgrens aangehouden. In het algemeen is er met betrekking tot indeling van een eiland bij een werelddeel naar gestreefd nabijheid tot het continentale gedeelte van een werelddeel te laten prevaleren boven de staatkundige positie van het eiland. Het gaat hier immers om een classificatie van ruimtes: wat in de ruimte dicht bij elkaar Ugt, moet ook in de classificatie dicht bij elkaar liggen. Toepas- sing van dit beginsel krijgt voorrang boven de toepas- sing van een strikt bestuurlijke indeling. Groenland, bijvoorbeeld, is een deel van het europese Denemar- ken, maar is ingedeeld bij het werelddeel Amerika, omdat het daar nu eenmaal dichter bij ligt dan bij Europa. Om dezelfde reden is Hawaii, een deelstaat van de Verenigde Staten, ingedeeld bij Oceaniö. De werelddelen zelf worden tot op twee niveaus verder onderverdeeld, namelijk het landenniveau en het pro- vincieniveau. In de codering wordt dit tot uiting ge bracht door het aantal cijfers, dat volgt na het cijfer van het werelddeel. Landen hebben een code van vier cijfers, provincies hebben een code van zeven cijfers. Hier volgen enkele voorbeelden. (4. 210) Nederland (7. 150) Verenigde Staten (4. 210. 230) Groningen (7. 150. 140) Massachusetts Terwille van gemakkelijke catalogisering van kaarten, die niet een werelddeel als geheel afbeelden, maar wel een groot gedeelte van dat werelddeel, zijn er ook codes voor groepen van aaneengesloten landen. Bijvoorbeeld: (4. 200) West Europa (7. 100) Noord Amerika Op soortgelijke wijze kunnen groepen van provincies gecodeerd worden: (4. 210. 200) Noord Nederland (7. 150. 100) New England De WereldzeeSn zijn geclassificeerd volgens de inde ling van het Internationaal Hydrografisch Bureau (IHB). Deze indeling is internationaal erkend en omschrijft de onderlinge grenzen van de zeeen zeer nauwkeurig. Enige voorbeelden van de codering: (3. 100) Atlantische Oceaan (3. 123) Middellandse Zee (3. 123. 600) Adriatische Zee Terwille van de catalogisering van kaarten van kust- wateren is in de CCK-gebiedsclassificatie de mogelijk- heid ingebouwd zee- en landcodes te koppelen. Een kaart van de wateren voor de kust van Zuid-Holland 38 KT 1985. XI. 4

Kartografisch Tijdschrift | 1985 | | pagina 48