feaagfipMafe Rekreatiekaart Almere F.J. Ormeling Almere-Buitenruimte, landschap rond de stad, is de titel van de kaartbijlage die voor dit nummer door de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders (RIJP) ter be- schikking is gesteld, om er de gebruiksmogelijkheden van na te gaan. De redaktie van het KT is daar zeer erkentelijk voor, want de kartografische produkten uit Lelystad zijn een nationaie trots aan het worden door hun fraaie uiterlijk en goed verzorgde vormgeving. Met Aimere-Buitenruimte wordt de niet-bebouwde ruimte tussen de verschillende kernen van Almere (Almere-Stad, Almere-Haven en Almere-Buiten) be- doeld. De funktie van deze Buitenruimte is te dienen als uitloopruimte voor rust en rekreatie. Het doel van het hier met betrekking tot zijn gebruiksmogelijkhe den besproken kaartblad is de reeds gerealiseerde rekreatiemogelijkheden van deze Buitenruimte te tonen. Het gaat dus om openluchtrekreatievoorzienin- gen, en de manier om ze vanuit de stadskernen te be- reiken. Wanneer we met de achterkant van het kaartblad be ginnen (om het beste tot het laatste te bewaren) dan vallen de foto's het eerst op. Ze geven de soort infor- matie die de kaart niet kan geven zoals individuele vormen en het karakter van het landschap, en ze vor- men daarmee een zeer nuttige aanvulling op de kaart- informatie. Ze zijn in 1984 genomen en laten dus wat open plekken en bouwplaatsen zien die in 1985 alweer gevuld zijn - maar blijven kenmerkend omdat ook de körnende jaren nog volop van bouwaktiviteiten in dit gebied sprake zal zijn. Hoewel de kaartfragmenten op de achterkant dezelfde schaal, of zelfs een kleinere schaal hebben dan op de voorkant, stellen ze toch in Staat op details in te zoomen, en daarvoor zijn van alle rekreatiegebieden het Muiderzand, het Weerwater, het Pampushout en het Almeerderhout gekozen. Door de kaartuitsnede van deze gebieden apart af te drukken wordt het moge- lijk deze details met de foto's ervan te vergelijken. Het is alleen al een sport om bij siecht weer na te gaan waar het standpunt van de fotograaf gelegen moet hebben. Het situatiekaartje met de verschillende IJsselmeer polders heeft meer de funktie van een vignet van de RIJP dan dat het voor de oridntatie nuttig is. Het is te veel verkleind en een deel van de legenda hoort er niet bij. Een uitsnede met Almere, Amsterdam en het Gooi zounuttiger zijn geweest. De overige kaart fragmenten lijden aan het feit dat ze niet goed op de teksten aansluiten - een eerste vereiste in zo'n ge- integreerde aanpak van foto's, tekst en kaarten. Op de Muiderzand-kaart ontbreken de in de tekst beschreven Hollandse brug en het Gooimeer. Het symbool voor aanlegplaats ontbreekt in de noordelijke strandbaai, terwijl de foto het wöl laat zien. Zowel hier als op de andere kaartfragmenten ontbreken de namen van de autosnelwegafslagen (Muiderzand, Almere-Stad en Almere-Haven)in het terrein een opvallend element dat ook op de kaart zou moeten zijn terug te vinden. Bij het kaartfragment Weerwater wordt gesproken over de stranden op de Zuidoever. Op de kaart ont breekt hier echter de gele strandsignatuurevenals het symbool voor het in de tekst vermelde surfstrand. De schaal van de kaartfragmenten Pampushout en Al meerderhout (1:50.000) is eigenlijk te klein of de frag- menten hadden gegeneraliseerd moeten worden. De meeste bij de Almeerderhout-beschrijving genoemde begrippen ontbreken op de kaart (Lange Wetering, Waterland, de Nutstuintjes, Manege, Kemplaanweg, Overvaartbos). Er had beter een kleiner gebied afge- beeld kunnen worden op een grotere schaal, want zö beantwoordt de kaart niet aan zijn doel. Het principe, met kaartfragmenten en foto's de belang- rijkste Objekten onder de aandacht brengen, werkt goed, maar zou op details moeten worden bijgesteld. De opgenomen belangrijkste telefoonnummers leveren een grote bijdrage aan de toegankelijkheid. Ze zouden zelfs voor een deel in de kaartfragmenten kunnen wor den opgenomen. De voorkant is het zoveelste klasseprodukt van de af- deling landmeetkundig werk van de RIJP. De kartogra- fen in Lelystad hebben het monopolie van een subtiele kleurenkeuze met prachtige harmonierende pastel- tinten, fijn lijnwerk (grijs) en een goede hiörarchie in de typografie. Voor de rekreatie relevante zaken zijn in het zwart aangegeven; niet onmiddellijk van belang zijnde namen, ön grenzen zijn grijs gehouden. De kaart heeft een legenda met acht soorten grondge- bruik (inclusief het niet-vermelde voor stadsuitbrei- ding gereserveerde gebied), een uitgebreide differen- tiatie van de infrastruktuur voor het verkeer en tevens veel informatie voor de watersport: er staan onder andere al vier waterdieptezones op aangegeven, slui- zen, botenoverhaalpunten, jachthavens, trailerhellin- gen en aanlegplaatsen met of zonder overnachtings- mogelijkheid. Met weinig aanpassingen, zoals brug- hoogten en betonning zou het een complete watersport- kaart zijn. Voor de overige toeristische infrastruktuur is een 44 KT 1985. XI. 4

Kartografisch Tijdschrift | 1985 | | pagina 54