Geetefel ufern® (42x59,4 cm) kan verwerken, en die tevens kan verkleinen en ver- groten. Dit nieuwe kopieerapparaat, de Gestetner 21A2RE, is uitgerust met twee cassettes van 250, resp. 100 vel. Er is öön instelbare ver- grotingsfaktor van 141%; dat wil zeggen dat vergroting van bijvoor- beeld A4 naar A3 of van A3 naar A2 in öön keer mogelijk is. Ver- kleind kan worden naar 93%, 82% of 71%, tot een minimumformaat van B5 (17,7 x 25 cm). De kopieermachine, waarvan de prijs rond de f 20. 001, - zal lig- gen, kan worden gekocht, ge- leased of gehuurd op tellerslag- basis. Voor nadere informatie en/of demonstratio kunt u kontakt opne- men met Gestetner b. v. Muider- straatweg 14-15, 1111 PS Diemen, tel. 020-903666. G. W. J. van Omme VARIANT OP EEN BESTAAND (GRAVEER) THEMA De graveerfilms waarop tegenwoor- dig vrijwel geheel kartografisch Nederland zijn kaartprodukten ver- vaardigt, hebben naast een snelle- re en kwalitatief goed beheersbare kaartproduktieook geleid tot de ontwikkeling van nieuwe tekenin- strumenten. Deze variören van een eenvoudige klemhouder waarin los- se graveernaalden gezet kunnen worden tot de meest geavanceerde digitaal gestuurde tekenmachines. De instrumenten hebben alle tot doel de graveeremulsie van de transparante polyester onderlaag te verwijderen om zo tot het eigen- lijke lijnenbeeld te komen. Tussen de genoemde uitersten bevinden zieh speciale graveerinstrumenten die in principe op hetzelfde concept zijn gebaseerd. De naald of het graveerbeiteltje is vastgezet in een klem, die al dan niet zwenkbaar is gemonteerd in KOPIEERMACHINE VOOR A2-FORMATEN Er zijn nog maar weinig kopieer- machines die originelen kunnen ko pieren groter dan A3-formaat. Gestetner Nederland introdueeert in het najaar van 1985 een kopieer machine die maximaal A2-formaten DIGITAAL KLEHRENKOPIEER- APPARAAT Toshiba introdueeert als eerste ter wereld een tafelmodel kopieerappa raat dat gebruik maakt van digitale overdrachttechnieken. Het nieuwe apparaat is voorzien van een gevoelige Scanner voor het invoeren van de beeiden. Deze wor den kleur voor kleur gesepareerd en in het geheugen opgeslagen, waarna ze door een thermische overdrachtprinter worden gekopi- eerd. Dit gebeurt allemaal zonder tussenkomst van lensen, tonerpa- tronen of ontwikkeleenheden. Daar- door kan deze copier zeer compact en licht worden gehouden. Het op- lossend vermögen bedraagt 12 pun- ten per milimeter. De Toshiba digitale full-color copier maakt afdrukken op A4-for- maat (of kleiner), zowel op papier als op overheadtransparant. Meer informatie: Reprotechniek b. v. Muidenweg 3, 2803 PR Gouda, tel. 01820-19311. KT 1985. XI. 4 47

Kartografisch Tijdschrift | 1985 | | pagina 57