een houder. Deze houder is in hori zontaal en verticaal opzicht instel- baar waardoor de positie van de naald of beitel ten opzichte van het graveeroppervlak zo optimaal mo- gelijk kan worden ingesteld. Opti maal wil zeggen dat het deel van de naald of beitel waarmee gegra- veerd wordt volledig in aanraking komt met de graveerlaag. Hier- door ontstaat een scherpe lijn zon- der rafelige randen. De houder Staat vrij van het te gra- veren materiaal op twee in hoogte verstelbare poten. De derde poot wordt gevormd door de naald of beitelhouder. Door het instellen van de hoogte van deze drie poten kan de houder en daarmee de bei tel of naald in het gewenste kontakt met het graveermateriaal worden gebracht. Ook het 'inslijpen' van de naald of beitel ten opzichte van het te gebruiken instrument is uitermate belangrijk. Dit instellen is geen gemakkelijke opgave en kan soms geruime tijd in beslag nemen. Van even groot belang, maar dan tijdens het werken met het instru ment, is de druk van de hand. Deze druk wordt uitgeoefend op de drie poten van het instrument. Daar echter een van de poten ge vormd wordt door de naald of de beitel moet het duidelijk zijn dat een te hoge druk van de hand op het instrument leidt tot beschadi- ging van de polyester ondergrond en zo tot een kwalitatief siecht eindresultaat van het lijnenbeeld. Een te läge druk leidt tot een niet geheel uitgegraveerde lijn waarin resten van de graveeremulsie achterblijven. Deze resten veroor- zaken eveneens een kwalitatief siecht eindresultaat. Voorbeelden van de hier beschre- ven instrumenten zijn de K E graveerinstrumenten en 'Sapphire needle' houders van dezelfde fir- ma. De naalden en beitels zijn in tientallen maten verkrijgbaar. Bij de stalen beitels is het mogelijk deze zelf in de gewenste maat te slijpen. De druk van de hand op het instru ment is dus van groot belang voor de kwaliteit van het lijnwerk. Bij de 'tweede generatie' graveerin strumenten is dit bezwaar wegge- nomen. Meestal bestaan deze in strumenten uit een (aluminium) ring die van binnen open is om zo zieht op het werk te kunnen bieden. De ring steunt op vier in hoogte verstelbare poten. De naald of beitelhouder is zwenkbaar aan deze ring bevestigd; zij kan even- tueel worden vastgezet voor het graveren van rechte lijnen. Om de druk van de graveernaald of beitel onafhankelijk te maken van de druk van de hand wordt de houder door middel van een veer op het mate riaal gedrukt. Door de druk op de veer te variören wordt de druk van de naald of beitel geregeld. Aan de ring kan, net als dit bij eerdergenoemde instrumenten het geval is, eventueel een werkloupe worden bevestigd. Algemene voor- delen van alle genoemde instru menten zijn onder andere een kon stante lijndikte en een niet onbe- langrijke tijdsbesparing voor er- varen graveurs. Een ieder die reeds met deze instrumenten werkt zal dit kunnen beamen. Toch zijn er ook nadelen te noemen: - Afhankelijk van de positie van de naald of beitel ten opzichte van de as van de zwenkhouder leent het ene instrument zieh beter voor een bepaald type graveerwerk dan het andere. Bijvoorbeeld bij de saffiernaaldhouders bevindt de naald zieh vrijwel onder het draai- punt van de zwenkhouder en dit maakt het instrument bij uitstek geschikt voor het graveren van bijvoorbeeld hoogtelijnen. De K E-houder heeft een zwenkhou der waarbij de beitel vrij excen- trisch ligt ten opzichte van de as. Hierdoor reageert de beitel 'trä ger' op de beweging van het instru ment en leent het zieh beter voor rechte lijnen en ongeoefende gra veurs. - De reeds eerder genoemde druk van de hand die afhankelijk is van de handvastheid van de graveur. - Het zieht op de beitel en het te graveren werk kan niet altijd als optimaal beschouwd worden. - De bijgeleverde loupes zijn voor het doorsneewerk te sterk en ver- tekenen het beeld onnodig. - Het inslijpen van de beitels of naalden vraagt veel tijd en erva- ring. - Dit zelfde geldt voor het afstel- len van het instrument. Welnu, om de aanhef van dit arti- kel, een variant op een bekend graveerthemawaar te maken: Het is toch nog mogelijk gebleken het bestaande concept te verbeteren. Gebaseerd op de 'ring' graveer instrumenten is door dr. ing. Schweissthal, een door de praktijk gevormd kartograafeen nieuw graveerinstrument in de handel ge bracht waarin eerder genoemde be- zwaren grotendeels zijn weggeno- men (zie foto). Voordelen van dit instrument zijn: - Een zeer groot gezichtsveld doordat de ring zo smal mogelijk is gehouden. - De positie van de beitel is ten opzichte van de as van de zwenk houder variabel, zodat het graveer instrument aan de aard van het te graveren werk kan worden aange- past. - De veerdruk van de as is opti maal instelbaar. - Het slijpen van de naalden is vereenvoudigd. - Het instrument is standaard uit- gevoerd met een tweemaal vergro- tende loupe. Voor zeer fijn werk kan deze worden vervangen door een sterkere loupe. - Voor het graveren van rechte lijnen zijn speciale hulpstukken aanwezig. Deze zijn met name voor het graveren van kadaster- en andere grootschalige kaarten van groot gemak. - Op het instrument is een stof- verwijderaar aangebracht zodat tijdens het werk graveerstof ver- wijderd kan worden zonder het in strument van de graveerfilm te halen. - Op het instrument kan een spe ciale cirkel-graveerset worden aangebracht, waarmee uiterst nauwkeurig cirkels kunnen worden aangebracht. Het instrument kan zowel met widia steel als saffiernaalden wor den gebruikt. Voor zover bekend is er (nog) geen nederlandse Im porteur. Nadere inlichtingen omtrent prijs e. d. kunnen worden vernomen van dr. ing. Schweissthal, Birgit Blank - Strasse 2, D4350 Recklinghausen, BRD. J. P. R. van den Worm 48 KT 1985. XI. 4

Kartografisch Tijdschrift | 1985 | | pagina 58