sehe 'scene' worden gegeven met literatuurverwijzingen. Die deel- onderwerpen zijn in de index terug te vinden; wil men het grotere ver band dan moet men in de tekst naar voren; daarnaast zijn er veel verwijzingen naar verwante be- grippen. Bij de iaatste besprekingen van deel I werd vermeld dat het boekje zieh uitstekend leent ter begelei- ding van de kartografiestudie. Met dezelfde opmerking wil ik ook dit tweede deel aanbevelen. F. J. Ormeling DENT, B. D. Principles of thematic map design. Reading, Massachusetts: Addison-Wesley Publishing Company, 1985. 398 pp. ISBN 0 201 11334 1. Prijs f 113,75. Het is onvermijdelijk dat bij de ont- wikkelingen in de kartografie de Computer de körnende jaren cen- traal zal staan. Voor een goede integratie van de Computer in het proces van de kaartvervaardiging zijn kartografen broodnodig. Zij moeten er onder meer voor zor- gen, dat bij die integratie de kar- tografische kennis, die in de afge- lopen tijd is opgebouwd, niet ver loren gaat. Daarnaast moeten zij er voor waken dat het onderzoek op het gebied van kaartontwerp en -gebruik, dat zeit immers nog in de kinderschoenen Staat, voort zal blijven gaan. Daarom alleen al is het goed dat er ook nieuwe boeken als 'Principles of thematic map design' blijven verschijnen. Het boek van Dent is bedoeld als introduktie bij het onderwijs in de thematische kartografie, maar is ook interessant voor meer ervaren kartografen. De laatsten zullen hun hart met narae kunnen ophalen bij het viertal 'Design Interludes': lezenswaardige intermezzo's over vormgevingsproblemen die tussen de eigenlijke hoofdstukken door aan de orde komen. Ze handelen over de lay-out van kaarten, visuele hierarchieön, het gebruik van typo- grafie en van kleur. Stof tot naden- ken bieden ook de speciaal aange- geven diskussiepunten, die ver- spreid over het hele boek voorko- men. De eerste zes hoofdstukken zijn ge- wijd aan een aantal grondbeginse- len die een rol speien in de thema tische kartografie: projekties, basiskaarten, produktie en repro- duktie, symbolisatie en analyse en bewerking van de in kaart te bren- gen gegevens. Een nauwgezette analyse van de geografische gegevens is een zeer belangrijke stap in het ontwerp- proces, die in veel kartografische leerboeken onvoldoende aandacht krijgt. Dit levert een pluspunt op voor het boek van Dent. Vreemd is het echter dat de rol van de Computer maar weinig aandacht krijgt. In het voorwoord wordt dit verklaard door te stellen dat de Computer niets te maken heeft met de principes van kaartontwerp. Je vraagt je echter dan wel af waar- om er een heel hoofdstuk is gewijd aan meer traditionele methoden van kaartproduktie en reproduktie. In dit kader valt ook op dat er wel erg veel aandacht wordt besteed aan kaartprojekties: Hoofdstuk 2 gaat over kaartprojekties in het algemeen en in Hoofdstuk 3 wordt nog eens ingegaan op het gebruik ervan. Het längste hoofdstuk van het hele boek, Hoofdstuk 6 over statistiek en maten, is jammer ge- noeg meer van nutte voor geogra- fen dan voor kartografen. AI met al is het eerste gedeelte van het boek toch wat teleurstellend en naar mijn opvatting minder ge- slaagd dan het tweede. In het tweede gedeelte wordt in vijf hoofdstukken aandacht besteed aan diverse kaarttypen: choropleet, stippenkaart, figuratieve kaart (proportionele Symbolen)isopleet en isolijnenkaart en anamorfosen. Terwijl ook aan dit Iaatste kaart- type een heel hoofdstuk wordt ge wijd is het opvallend dat bijvoor- beeld chorochromatische kaarten, kartogrammen en bewegingskaar- ten ontbreken. Het boek van Dent is prettig lees- baar en goed geillustreerd met vele, weliswaar op de Verenigde Staten gerichte, voorbeelden. Het kan op vele punten het denken van thematisch kartografen stimuleren, maar kan niet gezien worden als een reeeptenboek voor het ontwer- pen van kaarten en Symbolen. Daarvoor zou het nodig zijn ge- weest om verbanden te leggen tus sen de behandelde onderwerpen, bijvoorbeeld tussen de analyse van de in kaart te brengen gegevens en de ook in het eerste gedeelte ge- noemde 'dimensies' van Symbolen (vergelijk Bertin's visuele varia- belen). Het boek is ook amper bruikbaar bij het maken van een keuze tussen verschillende kaart typen in een bepaalde situatie. Als naslagwerk zal het vooral gebruikt kunnen worden om snel iets te we- ten te komen over een bepaald kaarttype en de konstruktie daar- van. C. P. J. M. van Elzakker BOARDMAN, D. Graphicacy and Geography Teaching. London: Croom Helm, 1983. 184 pp. 36 zwart-wit illustraties, biblio- grafie en index. ISBN 0 7099 6644 7. Prijs 9,95. Graphicacy is de vaardigheid om ruimtelijke informatie te communi- ceren en te interpreteren. Het is een vaardigheid die op dön lijn ge- steld wordt met het kunnen articu- leren, lezen en rekenen, althans in Engeland, waar met het aanleren van deze (karto-)grafische vaardig- heden als het belangrijkste onder- deel van het aardrijkskunde-onder- wijs beschouwt. Wat geweidig voor kartografen om zoiets te hören! Tot de ruimtelijke dokumenten waarvan de graphicacy gebruik maakt hören niet alleen kaarten, maar ook diagrammen, tekeningen, luchtfoto's en satelliet- beelden; toch maken kartografische Produkten er een zeer belangrijk deel van uit. Dat vindt de schrijver ook, want kaarten en luchtfoto's zijn het enige wat hij behandelt, en dus had hij zijn boek beter de titel 'Map reading skills' kunnen geven, dan de huidige modieuze naam. Begin en eind van het boekje, dat door de produktiewijze wat moeilijk toegankelijk is (verkleinde type- letter, wat voor 10 toch duur is), zijn bijzonder nuttig. Boardman begint met een overzicht van de door de psycholoog Piaget onder- scheiden stadia in de ontwikkeling van ruimtelijke concepten bij kin- deren, voor zover relevant voor het gebruik van kaarten. Deze sta dia worden gerelateerd aan ver schillende benaderingen van de ruimte, en aan verschillende leef- tijdsgroepen. In de appendix aan het slot vinden we een lijst van 100 kaartgebruiks-vaardigheden, met erbij de leeftijd waarop men die vaardigheid aangeleerd zou moeten hebben. Het is een bijzonder nuttig overzicht, dat onder andere aan- toont dat men het in dit buurland 50 KT 1985. XI. 4

Kartografisch Tijdschrift | 1985 | | pagina 60