KROGT, P. C. J. VAN DER, Adver- tenties voor kaarten, atlassen, globes e. d. in Amsterdamse kran- ten, 1621-1811. Utrecht: HES Uit- gevers, 1985. 473 pp. ISBN 90 6194 055 9. Prijs f 150,-. Op het idee gekomen door bronnen- publikaties als 'De boekhandel te Amsterdam voornamelijk in de 17de eeuw' van M. M. Kleerkooper en W. P. van Stockum jr. ('s-Gra- venhage 1914-1916) en met name 'London Map-Seilers 1660-1720' van Sarah Tyacke (Tring, Hert- fordshire, 1978) betreffende adver- tenties in de London Gazette van 1668-1719 heeft Van der Krogt in het kader van zijn promotie-onder- zoek naar de globeproduktie in de Nederlanden van de 16de t/m de 18de eeuw (als nevenprodukt) bo- vengenoemd boek samengesteld. Ruim 2000 advertenties zijn door hem opgetekend die op enigerlei wijze van belang kunnen zijn voor de historische kartografie. Hij heeft zieh beperkt tot de te Arnstein dam uitgegeven kranten, ervan uit- gaande dat de Amsterdamse kaart - verkopers vooral in die kranten hebben geadverteerd. De Haarlem- sche Courant, die sedert eind 17de eeuw verscheen en waarin derge- lijke advertenties ook voorkomen, is niet bij het onderzoek betrokken. Het onderzoek werd uitgevoerd op het Amsterdamse gemeente-archief en in de Koninklijke Bibliotheek te Den Haag, waar - op kleine hiaten na - de diverse Amsterdamse kran ten, uitgegeven sinds 1618, be- waard worden. De advertenties be treffen de aankondiging van kaar ten, atlassen of globes die ver sehenen, alsmede van boeken Over landmeetkundenavigatie enz. verkopingen van bibliotheken en in- boedels, adreswijzigingen, aange- boden landmeetkundig onderwij s enz. Hoewel veel van de advertenties betrekking hebben op kaarten die informatie geven over aktuele (krijgs)gebeurtenissen in het ver- leden -de eerste advertentie (in de krant van 1 maart 1621) betreft bij - voorbeeld de aankondiging van zo'n nieuwskaart, uitgegeven door Claes Jansz. Visscher - is deze categorie toch niet zo sterk verte- genwoordigd als men zou mögen verwachten. Algemeen geldt dat bij lange na niet voor elke kaart, atlas of globe een advertentie werd ge- plaatst. Er is sterk sprake van willekeur hierbij geweest. De auteur heeft dan ook wijselijk af- gezien van het geven van een eva- luatie. Het enige dat deze toeval- lig geplaatste advertenties, die vanaf 1702 zo nu en dan ook prij- zen vermelden, sterk duidelijk maken is het feit dat kartografi- sche berichten in de vroegere kranten frequent voorkwamen. Opvallend daarbij is dat tussen de bekende uitgeversnamen een be- hoorlijk aantal weinig bekende of tot dusver onbekende namen voor komen, niet alleen uit Amsterdam maar ook voor een klein deel uit andere plaatsen. Voor de histo- risch-kartografische onderzoeker is dit bronnenboek een genoegen om in te grasduinen. Gelukkig heeft Van der Krogt de bonte ver- zameling berichten voldoende ont- sloten door een zeer uitvoerige index op personen, zaken en plaatsnamen. Met dat hulpmiddel kan deze publikatie heel gericht geraadpleegd worden, wanneer men bijvoorbeeld op zoek is naar ontbrekende kartobibliografische gegevens, Zo maakte A. H. Ruitinga bij haar artikel over de Atlas van de Erven Ratelband uit 1735 (Caert-Thresoorjrg. 4, 1985, nr. 3) er al dankbaar gebruik van. Zelf deed ik een dateringsontdek- king die goed van pas kwam bij de afronding van mijn boek over oude kaarten van de Vechtstreek. Als uitzondering op de regel komen in deze historisch-kartografische publikatie geen afbeeldingen van kaarten of globes voor. Toegege- ven, er is geen reden voor, maar een enkele afbeelding van een authentieke krantenpagina of enke le afzonderlijke advertenties was toch aardig geweest. Het enorme werk dat de auteur heeft verzet blijkt achteraf voor het globe-onderzoek niet zo schok- kend veel te hebben opgeleverd. Het is echter niet voor niets ge- daan: voor de geschiedenis van de kartografie in algemene zin is het boek een belangrijke aanwinst. Marijke Donkersloot-de Vrij KAARTBOEK VAN HET BALJUW- SCHAP VAN NAALDWIJK. Kaart- boek van de landerijen gelegen in de heerlijkheden Naaldwijk, Hon- selersdijk en het Honderdland, omstreeks 1620 door Floris Jacobsz. vervaardigd. Inleiding door M. Kok. Uitgegeven door het Genootschap Oud-West- land in samenwerking met Canalet- to, Alphen aan den Rijn, 1985. Facsimile van 162 pp. en 17 kaar ten in kleur. Inleiding 27 pp. geTll. Het genootschap Oud-Westland heeft ter gelegenheid van het 50-ja- rig bestaan het gelukkige initiatief genomen om een facsimile van het uit omstreeks 1620 daterende kaartboek van Naaldwijk uit te ge ven. Deze uitstekend verzorgde uitgave is voorzien van een inlei ding door M. Kok. Na een beschrijving van de op- komst, in de 16e eeuw, van het kaarten maken door landmeters, wordt in deze inleiding aandacht besteed aan de landmeter Floris Jacobsz van der Salm, telg van een landmetersfamilie en de ver- moedelijke maker van dit kaart boek. De beknopte bespreking van het kaartboek wordt aangevangen met een heldere uiteenzetting van de begrippen ambacht, heerlijk- heid, parochie en dergelijke. Over het ontstaan en het doel van het kaartboek blijken geen exaete ge gevens bekend te zijn, hetzelfde geldt voor het gebruik. Toch zijn zowel voor het een als het ander redelijk betrouwbare veronderstel- lingen te maken. Het is dan ook zeer waarschijnlijk dat dit kaart boek gemaakt en gebruikt is ten be- hoeve van de grondbelasting, de verponding. Deze belasting werd omgeslagen met behulp van het oppervlak, uitgedrukt in morgens. Het kaartboek zelf bestaat uit een overzichtskaart van het baljuw- schap Naaldwijk en kaarten van de 15 kwartieren waarin het baljuw- schap was verdeeld. Na elke kwar- tierkaart volgt een lijst van eige- naren of gebruikers van de in het kwartier gelegen percelen, met vermelding van het oppervlak. Edn kaart, namelijk die van het 15e kwartier, was verloren gegaan, maar door een gelukkige vondst in het Algemeen Rijksarchief kon een andere kaart, waarop hetzelfde ge- bied voorkwam, als vervanging worden opgenomen. In deze uitgave treft men eerst de reproduktie van het kaartboek aan, daarna het voorwoord en de inlei ding, eigenlijk dus een nawoord en uitleiding! Het kaartboek bezit geen titelblad en dit stelt de lezer voor een verrassing: wanneer hij het boek openslaat treft hij een KT 1985. XI. 4 57

Kartografisch Tijdschrift | 1985 | | pagina 67