PERTH REVISITED In de berichtgeving in het K. T. over de 12de ICA-conferentie te Perth, Australiö, in 1984 ontbre- ken tot dusver bijzonderheden over een unieke Nederlandse bijdrage, die ongetwijfeld de tand des tijds zal weerstaan. Bedoeld wordt de uitgave van het kaartwerk 'The Southland explored' door professor Günther Schilder, Utrecht, en de aanbieding daarvan aan Australi sche autoriteiten. Het ligt voor de hand dat de confe- rentie te Perth een goede gelegen- heid bood de aandacht weer eens te vestigen op het belangrijke aan- deel van Hollandse zeevaarders - in het bijzonder van Willem Hes- selsz. de Vlamingh op zijn verken- ningstocht in 1696-1697 - in de exploratie van de 'ijzeren kust' van West-Australig. Zoals bekend zijn de bevindingen van De Vla mingh vastgelegd op een anonieme, in het Algemeen Rijksarchief te Den Haag bewaarde manuscript- kaart (73x152,5 cm) die de west- kust bestrijkt vanaf de Swan River ter hoogte van het huidige Perth noordwaarts tot aan de North West Cape. Een scheepsofficier van De Vlamingh vervaardigde bovendien nog een 15-tal kustprofielen in wa- terverf, die in 1970 door Günther Schilder zijn teruggevonden in het Maritiem Museum Prins Hendrik te Rotterdam (zie Schilder's arti- kel in K. T. 1984. X. 3, blz. 13-23). Het was een goede gedachte van Schilder ter gelegenheid van de ICA-conferentie te Perth bij uitge- ver Canaletto, Alphen aan den Rijn, van kaart en kustprofielen van De Vlamingh een facsimile-editie met verklärende tekst uit te geven. Dankzij extra inspanning van au- teur en uitgever arriveerde deze uitgave, getiteld 'The Southland explored', met kunst en vooral met veel vliegwerk, juist op tijd te Perth. Het kaartwerk werd tijdens de openingsplechtigheid door ICA- voorzitter Ormeling sr. aangebo- den aan de regeringsvertegenwoor- diger Sir Ninian Stephen, gouver- neur-generaal van Australie die de zitting bijwoonde, waarbij pro fessor Schilder de nodige uitleg gaf. Een soortgelijke 'act' werd enige dagen later door de combina- tie Ormeling-Schilder opgevoerd tijdens recepties resp. op Govern ment House, waar het kaartwerk werd aangeboden aan de Eerste minister van West-Australiö, de heer Brian Burke en in de Town Hall waar de loco-burgemeester van Perth, dr. Natras, het ge- schenk in ontvangst nam en met passende woorden beantwoordde. In beide gevallen was er veel be- langstelling. Dat de ontdekking van de 'ijzeren kust' in de belangstelling Staat bleek wel bij een bezoek aan het maritiem museum te Fremantle, de havenstad aan de mond van de Swan River, waar twee smaakvol ingerichte zalen getuigenis afleg- gen van het pionier swerk van onze voorgangers. Samen met andere deelnemers aan de conferentie ronddwalend door het museum trof ik collega Koeman, evenzeer ge- boeid door de voortreffelijke wijze waarop dit fragment van de Neder landse geschiedenis hier in beeld is gebracht. F. J. Ormeling sr. Aanbieding van het kaartwerk 'The Southland explored' op het stadhuis te Perth aan loco-burgemeester dr. Natras KT 1985. XI. 4 5

Kartografisch Tijdschrift | 1985 | | pagina 7