STUDIE DA GEN 1985 - KARTO- GRAFISCHE GENERALISATIE De studiedagen werden in 1985 ge- houden van 8 t/m 11 Oktober bi] Exloo. Als onderdag was gekozen voor het Recreatiepark Hunzeber- gen waar men per drie deelnemers in een zespersoons bungalow was gehuisvest. Over dit onderdak, de maaltijden en de verdere accom- modatie bleken alle deelnemers op ddn na bijzonder tevreden. Na de aankomst, de koffie, de uit- reiking van naamplaatjes, folders en pennen (waaronder een mooie tekenpen van Staedtler) opende de heer Kers de studiedagen. Het programma begon met een al- gemene inleiding van prof. Piket over generalisatie. Het diende als leidraad en ideevorming met be- trekking tot de studiedagen. 's-Middags was de beurt aan de eerste oefening, het omzetten van terrein in kaartbeeld. De heer Ras vertelde op zeer eigen wijze een boeiend verhaal over de omzetting van luchtfoto tot kaart en gaf veel Problemen aan waar de topografen bij de terreinverkenning mee te maken krijgen. Het geheel werd verluchtigd met veel dia's om de relatie terrein-kaart te verduide- lijken. Het werd duidelijk dat tij- dens het interpreteren van de foto en tijdens de terreinverkenning al generalisatie plaatsvindt. De oefening stond onder leiding van de heer Van der Heijdt. Van een model van een landschap was een 'lucht'foto gemaakt en de opdracht was, deze foto met behulp van de regels van de Topografische Dienst te interpreteren en aan de hand van het model een terreinver kenning uit te voeren. De beschik- bare tijdbleek zeer beperkt, maar tijdens de bespreking kreeg men toch een heel aardig idee welke dementen worden opgenomen, waarop moet worden gelet en wel ke problemen men tegen kan kö rnen. De woensdagochtend stond een oefening op het programma om een topografische basiskaart te genera- liseren voor de topografische kaart 1:50. 000. Uiteraard gaat dit verder dan de generalisatie bij de terreinopna- me; de regels zijn echter minder strikt. Belangrijker dan de keuze wat wel en wat niet moet worden afgebeeld, is de volgorde waarin de Objekten aan generalisatie wor den onderworpen. Getrianguleerde punten blijven bijvoorbeeld altijd op hun plaats; alle andere elemen- ten wijken hiervoor. Zo is een lijst opgesteld met de belangrijk- heid van Objekten. Als oefening werd een blauwgids uitgereikt van een deel van een kaart 1:25. 000, verkleind naar 1:50. 000. De bedoeling was dat de deelnemers dit fragment aan de hand van de uitgereikte volgorde- regels en met behulp van eveneens uitgereikte wegbreedtes (op film) zouden generaliseren naar schaal 1:50. 000. In de beschikbare tijdkon slechts een klein deel van het fragment worden gegeneraliseerd. In de fi- guren 1 t/m 4 is te zien hoe het generaliseren naar schaal 1:50.000 in zijn werk gaat. De gegenerali- seerde kaart in figuur 4 wordt ge- bruikt als gids voor de gravure. Na de lunch werd een bezoek ge bracht aan de nieuwe vestiging van de Topografische Dienst in Em men. De Dienst is hier gehuisvest in een hypermodern gebouw dat waarschijnlijk zeer funktioneel is; over smaak valt gelukkig niet te twisten. De rondleiding gaf wel een idee van de werkzaamheden maar was door de beperkte tijd en de omvang van het gebouw enigs- zins oppervlakkig. Na het diner was er nog een nabe- spreking van de oefeningen onder leiding van een, naar eigen zeg- gen, ballorige Ras. Donderdagochtend waren de heren Verhulst, Lammerts en De Smit van het Büro Beetwee aanwezig. Na een körte inleiding over hun be- drijf, dat zieh voornamelijk bezig houdt met wegenkaarten en stads- plattegronden, werd begonnen aan de oefening. Het Büro geeft sinds kort een Autokaart van Nederland 1:300.000 uit en de oefening was hierop gebaseerd. Beetwee maakt deze kaart door de topografische kaart 1:50.000 te verkleinen naar 1:100.000 en dit te gebruiken als basis voor de generalisatie naar 1:300.000. ledere deelnemer kreeg een stukje Nederland (verkleinde 50.000) en als hulp de getekende en dus gegeneraliseerde autosnelwe- gen op een overlay. Gevraagd werd dit te generaliseren naar 1:300.000, speciaal gericht op een autokaart. Men vond de oefening zeer geslaagd, alleen was het jam- mer dat de heren van Beetwee la- ter niet meer aanwezig waren voor een nabespreking. Na de lunch kwam de laatste oefe ning van de studiedagen aan bod. De heer Willems hield een körte inleiding. De generalisatie die nu ter sprake kwam was een geheel andere dan de voorgaande, namelijk een gene ralisatie in de thematische karto- grafie waarbij statistisch bronnen- Figuur 1. Verkleinde basiskaart 1:12.500 nu 1:25.000 6 KT 1985. XI. 4

Kartografisch Tijdschrift | 1985 | | pagina 8