Inleiding Er zijn nauwelijks menselijke activiteiten die niet met de bodem of het landschap te maken hebben en deze bei'nvloeden. De Stichting voor Bodemkartering (STIBOKA), een instelling van het Ministerie van Landbouw en Visserij, brengt sedert 1945 de bodem en het landschap van Nederland in kaart. Ter ondersteuning van deze karteringen wordt onderzoek verricht naar ontstaan, eigenschappen, gebruiksmogelijkheden, gevolgen van ingrepen en samen hang van bodem en landschap. Een zwaartepunt van het werk ligt echter bij de karteringen. De resultaten worden via kaarten met toelichtingen gepubliceerd. Deze brochure, die ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van STIBOKA werd samen- gesteld. kan slechts een globaal overzicht van het zeer gevarieerde assortiment van STIBOKA- kaarten geven. Van de opgenomen kaarten wordt een beknopte beschrijving van kaart en bijbehorendetoelichting gegeven en worden hun belangrijkstetoepassingen opgesomd. In dien de kaartgegevens in het geautomatiseerde bodemkundig informatiesysteem zijn opge nomen isdit vermeld. Een aantal van de gepubliceerde fragmenten is met de Computer ver- vaardigd. Tertoelichting op de fragmenten nog het volgende. Het hangt van de schaal af, of de kaarten meer of minder details geven. STIBOKA heeft bijvoorbeeld bodem- en landschapskaarten van Nederland beschikbaar op de kaartschalen 1 1 000 000, 1 600 000 en 1 250 000. Dit zijn kleinschalige kaarten met globale informatie. De bodemkaart en de geomorfologi- sche kaart van Nederland 1 50 000 en de regionale kaarten op deze schaal daarentegen zijn overzichtskaarten en geven meer detail. In opdracht van derden worden gedetailleerde kaarten, schaal 1 25 000 tot 1 5000, van elk gewenst gebied vervaardigd, soms ook van gebieden buiten Nederland in het kader van ontwikkelingshulp. Belangrijke toepassingsgebieden voor deze kaarten zijn landinrichting, waterwinning, bodembescherming, bosinrichting en recreatie, stedelijke uitbreidingen, al- gemeen pianologische doeleinden en landevaluatie. Naast bodem- en landschapskaarten worden in deze categorieen veel afgeleide en interpretatiekaarten vervaardigd. De afgeleide kaarten hebben betrekking op een of enkele facetten, zoals aard en dikte van de boven- grond, zanddiepte, gemiddelde hoogste of laagste grondwaterstanden, relicten van bewo- ning en maat van de ruimte. De interpretatiekaarten geven de gebruiksmogelijkheden en de beperkingen van de gronden weer, wat betreft stevigheid van boven- of ondergrond, vochtle- verend vermögen, geschiktheid voor weidebouw, bosbouw, bebouwing, enz. Landschaps- ecologische kaarten geven een gei'ntegreerd beeld van bijvoorbeeld geomorfologie, bodem, grondwater, cultuurhistorie en landschapsbeeld. Deze laatste kunnen zowel kaarten met na- tuurlijke grenzen als cellenkaarten zijn. Voor projecten van zeer beperkte omvang, zoals aanleg van sportvelden en bouwterreinen, en beoordeling van landbouwbedrijven, worden zeer gedetailleerde kaarten vervaardigd op schaal 1 2500 - 1 100. De kleinschalige en de overzichtskaarten van Nederland worden overwegend in grote opla- ge gepubliceerd en uitgevoerd in meerkleurendruk met toelichting. De meeste kaarten voor opdrachtgevers worden als kleurenfoto of in zwart/wit uitgevoerd en in een beperkte oplage vervaardigd. Adressen en informatie over verkoop en uitlening van kaarten en bijbehorende publikaties staan vermeld op blz. 48. 3

Kartografisch Tijdschrift | 1985 | | pagina 90