BODEMKAART VAN NEDERLAND 1 50 000 Schaal 1 50 000, dat wil zeggen 1 cm op de kaart is 500 m in het terrein en 1 cm2 op de kaart is 25 ha in het terrein. Uitvoering Kaart in kleurendruk; ca. 100 bladen, genummerd volgens de indeling van de topografische kaart; bladformaat 40 cm x 50 cm, gevouwen 28 cm x 15 cm. Bij elk kaartblad of combinatie van kaartbladen behoort een toelichting in boekvorm. De uitgave is gestart in 1963; het laatste blad zal omstreeks 1990 verschijnen. Inmiddels is begonnen met de herziening van de eerst versehenen bladen. Beschrijving kaart Per blad geven kaart en legenda een beeld van de verbreiding van de in het betreffende gebied voorkomende gronden en een körte omschrijving ervan. Bovendien verschaff de kaart informatie over de diepte en de fluetuatie van het grondwater door middel van grond- watertrappen. De legenda-eenheden zijn geordend naar het moedermateriaal: veen, zand, zeeklei, jonge rivierklei, oude klei en leem. Binnen deze hoofdgroepen is onderscheid gemaakt naar de profielontwikkeling volgens het Systeem van bodemclassificatie voor Nederland en naar verdere kenmerken van de bodem, zoals veensoort, klei- of leemgehalte, grofheid van het zand, kalkgehalte, dikte van de humushoudende bovengrond, profielverloop en hoogte en fluetuatie van het grondwater. Het kaartfragment toont een gedeelte van kaartblad Almelo (28 West). Beschrijving toelichtingen De toelichtingen bevatten een globale omschrijving van de geologie, de bewonings- en ontginningsgeschiedenis en de landschappen. Verder een beschrijving van de legenda- eenheden en de laboratoriumanalyses van grondmonsters. De belangrijkste kenmerken en eigenschappen van de eenheden, zoals bouwvoorzwaarte, zanddiepte, kalkverloop, bewortelingsdiepte, vochtleverantie en stevigheid, worden in tabelvorm gegeven. Hetzelfde geldt voor de gegevens over geschiktheid voor akkerbouw, weidebouw en bosbouw en over de oppervlakte van de eenheden. Toepassingen De bodemkaart 1 50 000 is een overzichtskaart en geeft dus alleen informatie van gebieden met een vrij grote omvang. Daarom is de kaart niet geschikt voor de beoordeling van kleine oppervlaktes, zoals percelen, maar wel voor toepassingen op regionaal en provinciaal niveau. Voorbeelden van toepassingsgebieden zijn onder andere: - de ruimtelijke ordening, voor het opstellen en toetsen van Streek-, struetuur- en bestem- mingsplannen, - de voorlichting, met name ten behoeve van de landbouw, de tuinbouw en de bosbouw, - het onderwijs, zowel het VWO, het academisch als het beroepsonderwijs, - het onderzoek en de studies op velerlei gebied, zoals geologie, geomorfologie, cultuurhistorie, archeologie, natuurbeheer, grondwaterbeheer, bodemgebruik en bodem- verontreiniging. Bijzonderheden De gegevens van de bodemkaart 1 50 000 zijn opgenomen in een digitaal bestand. Ook wordt een bodemkundig informatiesysteem opgebouwd van gegevens over kenmerken en eigenschappen van de eenheden en van geschiktheden voor akkerbouw, weidebouw en bosbouw. Via dit geautomatiseerde systeem kan een veelzijdig assortiment van geselecteerde bodemkundige informatie, zowel op kaarten als in tabelvorm, worden vervaardigd. Bladzijde 9 laat hiervan enkele voorbeelden zien. Levering - In kleur, gevouwen, met toelichting en werkblad (zwart-wit), in plastic hoes (PUDOC). - In kleur, niet gevouwen, zonder toelichting (PUDOC). - In zwart-wit, niet gevouwen (werkblad), zonder toelichting (PUDOC). Onder bepaalde voorwaarden kan het digitale bestand aan derden worden geleverd. 6

Kartografisch Tijdschrift | 1985 | | pagina 93