TOEPASSINGEN VAN DE BODEMKAART VAN NEDERLAND 1 50 000 Afgeleide kaarten Kaartgebruikers die gei'nteresseerd zijn in een bepaald facet van de bodemgesteldheid, bij- voorbeeld de dikte van de humushoudende bovengrond, het niveau van het grondwater of het voorkomen van zand, veen of zware kleilagen, kunnen deze specifieke gegevens zelf inkleuren op een werkblad (gedrukte bodemkaart in zwart-wit). Afgeleide kaarten kunnen ook door STIBOKA worden geleverd in zwart-wit en in kleur. Interpretatiekaarten Voor kaartgebruikers die zieh willen informeren over de gebruiksmogelijkheden van de grond, worden in de toelichtingen op de Bodemkaart van Nederland 1 50 000 tabellen op- genomen over de geschiktheid van de grond voor agrarisch gebruik. Met behulp van die ta bellen en het werkblad kunnen de kaartgebruikers dan zelf kaarten maken van de geschikt heid van de grond voor akkerbouw, weidebouw en bosbouw en soms ook voor andere ge- bruiksvormen zoals fruitteelt en bollenteelt. Bovendien kunnen zo kaarten worden gemaakt van een aantal andere eigenschappen, zoals vochtleverend vermögen, ontwate- ringstoestand, verkruimelbaarheid van de bovengrond en stevigheid van de met gras be- groeide bovengrond (fragment A). Met de invoering van de Wet op de Bodembescherming ontstaat er steeds meer behoefte aan kaarten waarop voorspellingen worden gedaan over de effecten van menselijke ingre- pen op het milieu. Voor zover het effecten op bodem en grondwater betreft, kan STIBOKA in veel gevallen met behulp van de bodemkaart 1 50 000 die effecten aangeven. Zo kan bijvoorbeeld een kaart worden vervaardigd van: - fosfaatbindend vermögen (fragment B); op deze kaart wordt aangegeven hoeveel fosfaat, bijvoorbeeld uit drijfmest, de verschillende gronden kunnen opnemen, - potentiele verblijftijden (fragment C); deze kaart geeft aan hoe lang Stoffen die niet in de bodem worden vastgelegd, in de grond verblijven voordat ze in het grondwater terecht- komen, - kation-uitwisselingscapaciteit (fragment D); deze kaart geeft inzicht in het bufferend ver mögen van de grond tegen uitspoeling van onder andere zware metalen uit bijvoorbeeld zui- veringsslib en drijfmest. Uitvoering en levering Kaarten in zwart-wit (lichtdruk) of in kleur (kleurenfoto); bladformaat 40 cm x 50 cm (STIBO KA). 8

Kartografisch Tijdschrift | 1985 | | pagina 95