RELICTENKAART VAN WEST-BRABANT Schaal 1 50 000, dat wil zeggen 1 cm op de kaart is 500 m in het terrein en 1 cm2 op de kaart is 25 ha in het terrein. Uitvoering Kaart in kleurendruk; 4 bladen; bladformaat gevouwen 20 cm x 26 cm. Bij de kaart hoort een toelichting. Beschrijving kaart Kaart en legenda geven een beeld van de verbreiding van de in West-Brabant voorkomende cultuurhistorische landschapsrelicten. Dit zijn oude landschapselementen die zijn blijven bestaan en die getuigen van de ontwikkeling die het cultuurlandschap in de loop van de tijd heeft doorgemaakt. De legenda-eenheden zijn geordend naar hun oorspronkelijke functie: politiek/juridisch, agrarisch, bewoning, waterstaatkundig, nijverheid, enzovoort. Daarnaast is onderscheid gemaakt naar vorm: vlakken, lijnen en punten. In een aantal gevallen is tevens de ouderdom van de relicten aangegeven. Het kaartfragment toont het gebied ten zuiden van Steenbergen. Beschrijving toelichting De toelichting bevat een inleiding over het cultuurhistorisch onderzoek en de betekenis daarvan voor de ruimtelijke ordening. Meer specifiek wordt ingegaan op de doelstellingen van de opdrachtgever (de provincie Noord-Brabant) en op de historisch-geografische waar- deringscriteria. Vervolgens is een beschrijving opgenomen van de legenda-eenheden waarin onder andere is aangegeven, welke historisch-geografisch belangwekkende elementen in het huidige landschap zichtbaar zijn. Naast de relictenkaart is een eveneens in kleur uit- gevoerde 'Typologiekaart' 1 50 000 samengesteld, uitgaande van de situatie rond 1900. Deze kaart geeft door onderscheid in ouderdom mede een indruk van de historisch-landschappelijke ontwikkeling. Toepassingen De relictenkaart 1 50 000 is een overzichtskaart en geeft alleen informatie over elementen en structuren met een vrij grote omvang. Daarom is de kaart vooral geschikt voor toepassing op regionaal en provinciaal niveau, met name in de ruimtelijke ordening voor het opstellen en toetsen van Streek- en bestemmingsplannen. De relictenkaart en de typologiekaart wor den voorts gebruikt bij de inrichting en het beheer van nationale parken, waardevolle agrari sche cultuurlandschappen, landgoederen en historische buitenplaatsen. Daarnaast vervult de relictenkaart onder andere een taak bij het onderwijs, zowel het VWO, het academisch als het beroepsonderwijs en in onderzoek en studies op het gebied van geschiedenis, ar- cheologie en historische geografie. Bijzonderheden Inhoud en vormgeving van relictenkaarten staan (nog) niet definitief vast en zijn afhankelijk van het doel waarvoor ze vervaardigd worden. Levering Via de boekhandel ot rechtstreeks via de uitgever: Stichting Brabants Heem, Waalre (ver sehenen als "Bijdragen tot de Studie van het Brabantse Heem". Deel 26). 12

Kartografisch Tijdschrift | 1985 | | pagina 99