meer dan 300 deelnemers aanwe- zig, afkomstig uit alle uithoeken van het land, in een paar gevallen na een reis van 20 uur of meer. Het bedrijfsleven was goed verte- genwoordigd met 100 deelnemers, gevolgd door de officiele kaarte- ringsdiensten met 70, en opleidings- instituten met 50 deelnemers. De President van de ICA, prof. Joel Morrison, was ook aanwezig. De BCS krijgt altijd veel steun van het bedrijfsleven zowel bij de dage- lijkse aktiviteiten als bij de sym- posia. In de twee tentoonstellings- ruimten hadden dit jaar, ondanks de economische recessie, 37 be- drijven, voor het merendeel commerciele, een plaatsje inge- nomen. 'Hardware' en 'Software' voor de automatisering waren op vele plaatsen te bekijken, en zeer duidelijk was ook de grote concur- rentie op het gebied van wegen- kaarten en -atlassen. Het is voor- al de Ordnance Survey die krach- tige pogingen doet op dit gebied, noodzakelijk omdat nu alle kaarten op schaal 1 50.000 of kleiner met winst geproduceerd moeten worden. Na vele jaren geaarzeld te hebben, doen sommige atlas- uitgevers voorzichtige stappen in de richting van het automatiseren. Zelfs Bartholomew, een van de meest terughoudende firma's, is begonnen met digitale opslag van eigen kaarten, met het oog op snellere revisie en het makkelijker uitbrengen van kaarten op verschil- lende schalen van door de klant ge- kozen gebieden. Na de opening en de avondmaaltijd, sprak prof. Carter van de Univer- siteit van Wales, over het toene- mend gebruik van de nationale taal (Welsh) op kaarten. De volgende dag, zaterdag, was volgepropt met 14 lezingen in twee zalen. Ondanks mooi strandweer bleven beide zalen redelijkvol. Uit de onderwerpen 'Geografische Informatie Systemen', 'Onderwijs in de Kartografie 'Kartografie in Wales', 'Map Infor mation Systems' en 'Marketing', koos ik de twee eerste. De zitting over Geografische In formatie Systemen (voorzitter prof. David Rhind) was vooral ge- richt op recente en nieuwe ontwik- kelingen. Aan de orde kwamen onder andere 'expert' Systemen, nieuwe computertalen, vijfde ge- neratie Computers, verspreide gegevensbestanden, niet-lineaire Computer architectuur en intelli gente gebruiker 'interfaces'. Twee sprekers waren van mening dat de kartografische toekomst bij de 'knowledge engineer' en de 'spatial database Consultant' ligt. In de discussie bleek dat de meerder- heid van de aan wezigen niet zo ver wilde gaan, maar toch besefte men de noodzaak om actief deel te nemen in digitale bewerking van grafische informatie. De zitting gewijd aan de houding van werkgevers tegenover karto grafische opleidingen was nogal teleurstellend, ondanks de pogin gen van de voorzitter, David Fairbairn, om het geheel wat le- ven in te blazen. De oorzaak was misschien dat beide sprekers af komstig waren van officiele kaar- teringsinstituten. In ieder geval was er weinig nieuws te bespeuren. De algemene ledenvergadering werd gehouden aan het einde van de middag, en de avondaktiviteiten begonnen met een receptie ter ge- legenheid van het overhandigen van de reeks jaarlijkse BCS-prijzen, gesponsord door allerlei bedrijven. De belangrijkste prijs, voor het beste kartografische ontwerp, werd dit jaar gewonnen door de maker van een kaart van een National Park in Nieuw-Zeeland. Het gebruikelijke 'Conference Dinner' was aan de massale kant, maar niettemin gezellig; daarna kon men deelnemen aan volksdan- sen uit Wales. Geheel volgens BCS-traditie werd de zondagoehtend gebruikt om een frisse neus te halen, middels een rijk aanbod aan excursies in en rond Aberyswyth. De middagzit- tingen liepen weer parallel. Een daarvan had als onderwerp het ge bruik van Ordnance Survey digi tale data. Ik woonde de andere zitting bij, gericht op kaartont- werp en communicatie, met Michael Wood als voorzitter. John Keates ging tegen de stroom van de dag daarvoor in. Hij hield vast aan zijn standpunt dat de kern van de kartografie ligt in het gra fisch weergeven en niet in het ver- zamelen van data al of niet met behulp van de Computer. Keates werd gevolgd door een Student van de 'London School of Economics', die een vergeefse poging deed om binnen 20 minuten zijn ongetwijfeld interessante onderzoek in zijn ge heel te beschrijven. Een van zijn conclusies is toch wel waard om hier vermeld te worden: de mense- lijke verscheidenheid in het ver mögen tot het maken van ruimte- lijke voorstellingen is groot, en hoofdzakelijk aangeboren. Met an dere woorden, menig siecht kaart- lezer zal altijd zo blijven (tot gro te wanhoop van hun levenspartner) Een andere Student, afkomstig van de Universiteit van Glasgow, hield een voordracht over wegsymbolen voor wegenkaarten. Uit zijn onder zoek bleek bijvoorbeeld, dat wan- neer Symbolen uit enkele lijnen bestaan, de gebruiker een route kiest door eerst naar de breedte te kijken, daarna naar de helderheid, en pas daarna naar de kleur. Voor op een zondagmiddag, behoef- den de lezingen van de twee Studen ten een tamelijk geconcentreerde aandacht. De deelnemers keken daarom reikhalzend uit naar de voordracht van BCS-veteraan Peter Clark. En zij werden niet teleurgesteld. Geestig als altijd, richtte hij zijn aandacht op een be- kend maar misschien onderschat probleem, namelijk plaatsnamen die ook de betekenis kunnen hebben van geografische verschijnselen: 'Trout Farm' of 'trout farm'. De beste oplossing heb ik al verklapt. Gebruik hoofdletters alleen aan het begin van plaatsnamen, anders is de kans aanwezig dat degene, die een kaartregister maakt, zieh vergist. Na twee, en voor sommigen drie, drukke dagen en avonden, kwam iedereen tot de conclusie dat het Symposium van 1985 een van de beste was van de laatste jaren. Volgend jaar wordt het Symposium in Brighton gehouden, op 20 en 21 September. Aangezien er nog steeds belangstelling bestaat bij mijn landgenoten voor het bijhou- den van de contacten tussen BCS en NVK, is dat misschien een goede gelegenheid. Brighton is niet erg ver van Nederland. Allan Brown STUDIEDAG DEENSE VERENIGING VOOR KARTOGRAFIE Op 8 november 1985 organiseerde de Deense Vereniging voor Karto grafie een studiedag in Kopenhagen over de thema's symboolontwerp en kleur. De studiedag werd bij— gewoond door zo'n 40 deelnemers uit alle delen van Denemarken en er waren ook enkele kartografen 8 KT 1986. XII. 1

Kartografisch Tijdschrift | 1986 | | pagina 10