uit Noorwegen en Zweden. Stafleden van het ITC in Enschede waren uitgenodigd om de studiedag te verzorgen. Prof. Gerald McGrath leidde het programma in en benadrukte vooral de rol van de kaartgebruiker. Cornö van Elzak- ker hield een lezing over het ont- werpen van Symbolen en Allan Brown completeerde het ochtend- programma met de behandeling van het onderwerp kleuren op kaar- ten. In Nederland is het al een goede gewoonte geworden dat deelnemers aan studiedagen ook zelf aan het werk worden gezet. Voor de Deen- se Vereniging voor Kartografie was dit een nieuwe ervaring. Na de lunch werden twee groepen ge- vormd. Cornd van Elzakker nam een groep onder zijn hoede en trad op als bgeleider bij een aantal praktische oefeningen op het gebied van symboolontwerp. Een oefening was gericht op de waarnemings- eigenschappen van visuele varia- belen. In andere oefeningen werden de deelnemers gevraagd om rea listische ontwerp-problemen op een systematische wijze tot een oplossing te brengen. Gebruik makend van de ITC ('Ostwald') Kleurenkaart verzorgde Allan Brown een serie oefeningen voor de andere groep deelnemers. Deze oefeningen waren gericht op het vergroten van de vertrouwheid met de drie kleurvariabelen (kleursoort, tint en verzadiging) en op het kiezen van de juiste kleuren bij het ont- werpen van verschilfende soorten kaarten. De studiedag was zeer geslaagd. De deelnemers waren enthousiast en bleven de hele vrijdag lang (van 9 tot half 6) zeer geihteres- seerd. Niemand toonde berouw over de investering van maar liefst f 215,aan deelnamekosten. CONSERVATOREN VAN OUDE KAARTEN IN OTTAWA BIJEEN Voorafgaand aan de 'llth Inter national Conference on the History of Cartographygehouden in de Public Archives of Canada te Ottawa, kwamen op 7 juli 1985 een drieenveertig conferentiegan- gers bijeen in de National Map Collection te Ottawa, Canada. Voor de eerste keer werd een aparte dag voor beheerders van oude kaarten georganiseerd. In Dublin, tijdens de lOe Internationale Conferentie bleek hoe wenselijk het is om van- uit het kaartbeheer kontakten te leggen en zo mogelijk gegevens uit te wisselen en tot afspraken te komen Ed Dahl (National Map Collection) verwelkomde de aanwezigen en hield een körte inleiding over de bedoeling van de bijeenkomst, ge- volgd door een persoonlijke intro- duktie van elk der aanwezigen. Betty Kid (directeur National Map Collection) schetste in het kort de geschiedenis van de National Map Collection en de Archives of Canada. Met een aanwas van 60.000 tot 70.000 kaarten per jaar en een verzameling van meer dan 1.000.000 kaarten, blijken er al- tijd achterstanden te bestaan. De 'National Map Collection' is de grootste en oudste verzameling kaarten in Canada. Het archief werd in 1872 opgericht en de kaar- tenverzameling werd in 1907 apart opgezet met 1 personeelsfuncktio- naris, Nu is ze uitgegroeid tot 24 formatieplaatsen met 27 perso- nen en soms 9 Studenten per jaar in dienst. Ed Dahl zette uiteen dat nu de grootste aandacht wordt besteed aan het verzamelen van kaarten van Canada, die in de periode ca. 1500-1850 versehenen. Daar- naast wordt er meer tijd besteed aan het onderzoek en dokumentatie Voordat een kaart wordt gecatalo- giseerd, worden eerst de histo- risch-kartografische en bibliogra- fische gegevens verzameld en in- dien mogelijk de verschillende edities van een kaart met elkaar vergeleken. Zijn de gegevens voor de beschrijving bijeen dan wordt het zo volledig mogelijk ingevulde beschrijvingsformulier aan de afde- ling catalogisering gegeven en door de 'beschrijvervan tagnummers voorzien voor de invoer in de Computer. De bezoekers aan de kaartenver- zameling kunnen alleen de cata- logus op microfiche raadplegen. Voor het personeel is er wdl de mogelijkheid om on-line de cata- logus te raadplegen. Sinds 1977 worden oude kaarten op een 105 mm microfilm gezet. De bezoeker voorkomt, door het raadplegen van deze microfiehe- catalogus, het onnodig aanvragen van kaarten, Men ziet welke kaart achter een bepaalde titel schuil gaat en wat er wordt afgebeeld (de microfiches meten ca. 10x13 cm en worden op aparte grote leesapparaten geraadpleegd)Op deze manier hoopt men de slijtage van de kaarten tot een minimum te beperken. In de middagzitting werden de vol- gende onderwerpen aan de orde ge- steld: 1, acquisitie, 2. berging, conservering en 'miniaturization', 3. dokumentatie, 4. dienstverle- ning, 5. eventuele Projekten en toekomstige vergaderingen, Uit de discussie kwam naar voren, dat het op microfilm zetten van oude kaarten meerdere doelen dient: het biedt een beter behoud van oud en zeldzaam materiaal, het levert een eenvoudige manier om kopieen te maken van een kaart (herhaaldelijk fotokopieren is erg siecht voor een kaart), het maakt een vluggere naslag moge lijk en er is uitwisseling met an dere verzamelingen mogelijk van foto's van zeldzame kaarten. Voor Canada blijkt ca. 90% van de kaarten door regerings- en over- heidsinstanties te worden gepro- dueeerd, terwijl 10% van de kaar ten door bedrijven en privd-instan- ties worden vervaardigd. Het is niet eenvoudig om de kaartproduk- tie uit de private Sektor veilig te stellen en te verzamelen. De kaartbeheerders maken zieh zorgen over het verzamelen en bewaren van kaartgegevens uit ge- automatiseerde bestanden, waar- van geen gedrukte gegevens be staan. Hoe deze computergegevens op banden, disks enz. te verzame len, beheren, conserveren en voor de bezoeker voor raadpleging ter beschikking te stellen is een belangrijk punt van aandacht voor de körnende jaren. Als resultaat van de conferentie zijn twee werkgroepen gevormd. 1. Werkgroep 'Dating', gecoör- dineerd door Tony Campbell (British Library, Map Library London) 2. Werkgroep 'Cartobibliography' gecoördineerd door Joan Winearls (University of Toronto, Toronto). Beide groepen hebben informe le bijeenkomsten belegd tijdens de conferentie te Ottawa. Door de deelnemers uit de verschillende landen is afgesproken te rappor- teren aan de coördinator. Op de volgende Internationale Con ferentie in 1987 te Parijs hoopt men verslag uit te brengen en weer op een aparte dag als kaart- KT 1986. XII. 1 9

Kartografisch Tijdschrift | 1986 | | pagina 11