beheerders bijeen te komen om urgente zaken aan de orde te stel len M.H.G. Clement-van Alkemade VIe C ORONE L LI- SY M POSIUM Van 11-14 September 1986 wordt in het Rijksmuseum 'Nederlands Scheepvaart Museum' te Amster dam het VIe Coronelli-symposium gehouden. Genoemd museum heeft de organisatie daarvan in handen. Het congresthema is (oude) globes en globemakers. Papers over dit onderwerp zullen worden gepubli- ceerd in 'Der Globusfreund'. Verdere informatie over dit Sym posium kan worden verkregen bij de heer W. F. J. Mörzer Bruyns, Rijksmuseum 'Nederlands Scheep vaart MuseumKattenburgerplein 1, 1018 KK Amsterdam. GELEZEN In het Zeitschrift für Vermessungs wesen 12/1985, p.XIII: 'Der ehe malige langjährige Präsident der IKV, jr. Ferdinand Jan Ormeling wurde zum Professor für Karto graphie an der Rijksuniversität Utrecht als Nachfolger von Prof. Dr. C. Koemann ernannt. REGIONALE STUDIEDAG GELDERLAND Op 26 Oktober 1985 werd de jaar- lijkse landelijke studiedag van de Werkgroep voor de Geschiedenis van de Kartografie gehouden rond het thema polder-, waterschaps- en rivierkartografie. Tijdens deze bijeenkomst werd door voorzitter prof. Schilder het voornemen ge- uit om min of meer regelmatig 'regionale studiedagen' te organi- seren. De opzet zal zijn om een aantal lezingen te houden over de oude kartografie van een bepaalde regio. De eerste regionale dag zal betrekking hebben op de pro- vincie Gelderland. De Werkgroep voor de Geschiede nis van de Kartografie organiseert in samenwerking met de Provin ciale Archiefinspectie van Gelder land deze dag. Het Gemeente- archief van Nijmegen biedt de ge- legenheid om de deelnemers bin nen de poorten van het oude 'Arsenaal', waarin zij gehuisvest is, te ontvangen. In dit kader past dan ook uitste- kend een lezing over de militaire kartering van Gelderland (drs. F. W. J. Schölten). Een tweede voordracht zal gaan over de kaar- tenkollektie van het Rijksarchief te Arnhem (J. den Draak). Ver- der zal er een lezing worden ge houden over de aktiviteiten van de Werkgroep Kadastrale Atlas Gelderland (dr. J. F. van Oosten Slingeland). Het middagprogramma begint met een lezing door een medewerker van het Gemeentearchief van Nijmegen (H. de Heiden). Hij zal het hebben over de ontwikkeling van de stad Nijmegen aan de hand van oude stadsplattegronden. Speciale aandacht zal worden be- steed aan de weergave van het historische Valkhof, waar in de 9e eeuw Karel de Grote mogelij- kerwijs vertoefde. De inhoude- lijke kant van de dag wordt beslo- ten met een tentoonstelling in het Gemeentearchief en een excursie naar het vlakbij gelegen en al eerder genoemde Valkhof. Hier- bij zal gerefereerd worden aan de getoonde kaarten. Tijdens de dag zal er koffie, thee en een lunch worden ver- zorgd. Aan het eind van de mid- dag zal er een borrel worden ge- schonken. Belangstellenden kunnen zieh vöör 10 april opgeven door over- making van f 20,- op gironr. 1670043 t. n. v. drs. M. M. Th. L. Hameleers te Nijmegen. Na ontvangst wordt een bevesti- ging toegestuurd, alsmede een definitief programma en een route- kaartje van de binnenstad van Nijmegen. Informatie kan worden verkregen bij drs. M. M. Th. L. Hameleers, Geografisch Instituut, Postbus 80. 115, 3508 TC Utrecht, tel. 030 - 532052 of 532051 (alleen maandag en woensdag). ORlfiNTATIECURSUS IN DE TOPONYMIE In december jl. vond te Rabat, Marokko, onder leiding van de Verenigde Naties een oriöntatie- cursus in de toponymie plaats. De cursus was bedoeld voor staf- leden van karteringsorganisaties in Arabisch sprekende landen en gold als een algemene inleiding in de materie der aardrijkskundige namen. De plaatselijke organisa tie was in handen van de Marok- kaanse Topografische Dienst. De voertalen waren Arabisch en Frans terwijl voor simultaanver- taling was gezorgd. De belangstel- ling voor de cursus was groot. Niet minder dan 16 van de 22 Arabisch sprekende landen waren vertegenwoordigd, waarvan Saudi- Arabiö met vier, Libiö en Irak met drie personen. Het totaal aantal deelnemers bedroeg 131 waarvan het gastland 95 man (72, 5%) voor zijn rekening nam. Niet van de partij waren onder andere Algerije, Egypte en Zuid- Jemen. Het gehele gebeuren ging vergezeld van een verrassende publiciteit. De cursus was door posters en zelfs spandoeken in de Straten van Rabat geafficheerd, terwijl de media inclusief radio en televisie er aandacht aan be- steedden. Ook van regeringszijde werd belangstelling getoond, ge- tuige de openingszitting, waar van de Secretaris-Generaal van het Ministöre de l'Agriculture et de la Reforme Agraire, waaron- der de Topografische Dienst in Marokko ressorteert, het middel- punt vormde. Als onderdeel van de openingsceremonie bezochten de gezamenlijke deelnemers het grafmonument van koning Moham med V (overleden in 1961), de in hoog aanzien staande voorvechter van de onafhankelijkheid van het land in de Franse tijd. Het cursusprogramma omvatte de door de U. N. Group of Experts on Geographical Names (UNGEGN) aanbevolen onderwerpen zoals Terminologie, de funktie van aard rijkskundige namen, het verzame- len en het verwerken van namen, de rol van overheidscommissies voor de vaststelling van aard rijkskundige namen, de relatie tussen toponymie en kartografie, verklärende woordenlijsten en nationale naamlijsten (gazetteers) en natuurlijk de omzetting van schriftsystemen. Twee door de U. N. ingehuurde gastsprekers, respektievelijk uit Canada en Nederland, namen samen acht onderwerpen voor hun rekening. Het was te verwachten dat in dit Arabische milieu bij de behande- ling van het laatstgenoemde onder werp beroering zou ontstaan. Zo gebeurde het ook! Na de voor- 10 KT 1986. XII. 1

Kartografisch Tijdschrift | 1986 | | pagina 12