drachten van prof. Abdelhadi Tazi (Marokko) en van dr. Assad S. Abdo (Saudi-Arabie) over de trans- literatie van het Arabisch in het Latijnse schrift wierpen zieh zes- tien landen in het scrijdperk om elkaar van de voor- en nadelen van het Beirouthsysteem te overtuigen, het in 1971 door een aantal Arabi sche landen te Beirouth aanvaarde en sedertdien geamendeerde trans- criptiesysteem, waarbij vooral Saudi-Arabie zieh als een onver- zoenlijk tegenstander profileerde. De discussie nam zoveel tijd in beslag dat de eigenlijke opzet van de cursus, een introduktie in de algemene problematiek, in de ver- drukking geraakte en enige lezingen moesten vervallen. Daar de simul- taanvertaling de discussie niet op de voet volgde, gingen vele fines- ses voor uw verslaggever verloren. Dat men tot een vergelijk zou kö rnen was bij voorbaat uitgesloten, ook al bracht de ALECSO, de Or ganisatie voor Onderwijs, Cultuur en Wetenschap van de Arabische Liga nog een nieuwe variant op het Beirouthsysteem ter tafel. Daar- voor was de bijeenkomst ook aller- minst bedoeld en waren de deelne- mers, voor het merendeel karto- grafen, niet voldoende deskundig. Tekenend voor de heersende ver- deeldheid was een slotopmerking van een der Marokkaanse sprekers die de verzuchting slaakte dat men, wat hem betrof, het door de UNGEGN gepropageerde donorprin- eipe maar moest opgeven en de transliteratie van het Arabisch in het Latijnse schrift maar aan de 'reeeivers', dus aan de Engelsen, Fransen, Duitsers enz. moest overlaten, zoals tot dusver het ge- val was geweest. Een interessante verzuchting! Afgewacht dient te worden of zij in offieiöle bewoor- dingen eens als concreet voorstel de UNGEGN zal bereiken. Hoewel de V. N. -cursus te Rabat dus gedeeltelijk aan het doel voor- bijschoot, behoefden, zo was het unanieme eindoordeel, de Organi satoren toch niet ontevreden te zijn. Wanneer 130 experts uit 16 landen zieh vijf dagen lang inten- sief bezighouden met aardrijkskun- dige namen kan de weerslag in de Arabische thuislanden niet uitblij- ven. F. J. Ormeling sr. CURSUS KAART- EN ATLAS- BEHEER In het najaar van 1985 werd bij de Stichting Gemeenschappelijke Op- leiding een voorbereidingscom- missie gevormd om tot een cursus kaart- en atlasbeheer te komen. De doelstellingen van deze cursus zullen zijn: - het beheer over een Kollektie kaarten en atlassen kunnen ver- zorgen; - dergelijke dokumenten met de daarvoor passende methoden toe- gankelijk kunnen maken; - uit de verzamelde dokumenten informatie aan anderen kunnen verstrekken. De cursus zal ongeveer uit 20 25 lesdagen gaan bestaan. Deze lesdagen zullen als regel op 66n werkdag per week worden gehou- den, vermoedelijk in de periode Oktober tot april Met betrekking tot de algemene vooropleiding wordt het bezit van een HAVO-diploma of een be- wijs van een gelijkwaardige oplei- ding als toelatingseis gesteld. Degene die niet aan de vooroplei- dingseis voldoet, doch meent toch aan de cursus te kunnen deelnemen op grond van motivatie, vakerva- ring en andersoortige opleiding, dient bereid te zijn daarover een gesprek te hebben met een of meer leden van de Opleidingscom- missie, zodat nagegaan kan wor den of toelating tot de cursus toch mogelijk is. Indien u belangstelling heeft, kunt u kontakt opnemen met de admini- stratie van de Stichting GO, Keizerstraat 25, 2584 RA 's-Gra- venhage, tel. 070-559228. U wordt dan op de hoogte gehouden van de ontwikkelingen m.b. t. deze cursus. Gevraagd: kaarten, tijdvak 1850-heden. Onder andereBonneblaadjes (schets/chromo)TMK (div. drukken), Sonderausgaben, Geallieerde uitgaven Ned.M 833, Waterstaats kaarten, Geologische kaarten, Stafkaarten van Ned. Indie, Suriname enz. Ook belangstelling voor 1:25.000 series (militair) NATO-landen. Eventueel ruilen. Schriftelijke aanbiedingenPeter Nugter, Postbus 1476, 9701 BL Groningen. G. T. R. de vertegenwoordigers van onder andere Keuffel en Esser (de fabrikant van Stabilene en Herculene films), gaat per 1 april verhuizen naar Schuttersteeg 13 - 4156 AE Rumpt. Tel. 03458 - 3014. KT 1986. XII. 1 11

Kartografisch Tijdschrift | 1986 | | pagina 13