IN MEMORIAM S. BARENDS Op vrijdag 10 januari 1986 is zeer onverwacht de heer S. Barends overleden. Hij werd op 8 april 1928 te Lumad- jang te Indonesie geboren. Na het behalen van zijn HBS-dipioma volgde hij de officiersopleiding op het Koninklijk Instituut voor de Marine te Den Helder. Op 16 augus- tus 1952 werd hij benoemd tot of- ficier van de Koninklijke Marine. Gedurende de periode als beroeps- officier had hij diverse plaatsin- gen bij de Dienst der Hydrografie, zowel aan boord van het Rijks- opnemingsvaartuig de 'Zeefakkel' als aan boord van Hr. Ms. 'Snellius' in het voormalig Nederlands Nieuw Guinea. Deze varende plaatsingen werden afgewisseld met perioden waarbij hij te werk werd gesteld op het Bureau Hydrografie te Den Haag. Gedurende deze tijd be- haalde hij de aantekening 'geoefend hydrografisch officier'. Op 1 april 1964 werd de heer Barends burger ambtenaar en ge- plaatst op het Bureau Hydrografie. Hij bekwaamde zieh in de karto- grafie ten behoeve van de zeekaar- tering. Jarenlang hield hij zieh bezig met alle facetten van dit veelomvattende werk en drukte zo zijn Stempel op de Nederlandse zeekaart. In zijn laatste funktie als Hoofd van het Bureau Kaarte- ring was hij verantwoordelijk voor de automatisering van de kartogra- fie en voor de kwaliteitscontrole van zowel de zee- als hydrografische kaarten en alle boekwerken en pu- blikaties van de Dienst der Hydro grafie. Niet alleen vanwege zijn funktie maar ook vanwege zijn grondige kennis en ervaring maakte hij deel uit van vele overleggroepen zoals: - Kontaktgroep Automatisering in de Kartografie - Coördinatiegroep Bodem van de Raad van Overleg - Projektgroep 'Zandgolven in de Noordzee' - Coördinatiegroep 72-voetsgeul - Werkgroep Zuidelijke Noordzee - NON Werkgroep Mijnbouw/Ver- keer - Projektgroep Co-produktie Belgiö/Nederland - Chart Standardization Committee van IHO Door zijn enorme ervaring en ken nis werd zijn inbreng uitermate gewaardeerd. Zijn overlijden is voor de Dienst der Hydrografie een gevoelig ver lies. Onze gedachten en medeleven gaan tevens uit naar zijn echtge- note en kinderen die hem veel te vroeg moeten missen. J. M. Schalkwijk BERICHTEN UIT BELGIE Het Nationaal Geografisch Instituut (N. G. I., de Belgische topografi- sche dienst) te Brüssel is met de vervaardiging van de eerste drie van de geplande 19 topografische kaarten op de schaal 1 100. 000 gereed. Deze eerste drie bladen worden in de loop van 1986 uit- gegeven. (NGI, Ter Kameren 13, 1050 Brüssel). Het Instituut voor Hygiene en Epidemiologie van het Belgische Ministerie van Volksgezondheid en van het Gezin (J. Wytsman- straat 14, 1050 Brüssel) geeft de Biologische Waarderingskaart van Belgiö uit in 52 kaartensets van elk 8 bladen op de schaal 1 25. 000, De kaartuitsnede en -nummering komt grosso modo overeen met de kaart 1 50. 000. Er zijn reeds 8 sets uitgegeven met be- geleidende verklärende tekst. In een van de volgende nummers van het KT zal de Biologische Waar deringskaart worden besproken. F. Depuydt AFGESTUDEERDEN ITC Nadat in december 1985 de cursus van 14 C4-studenten werd afgeslo- ten, kwam er op 17 januari 1986 een einde aan de eenjarige oplei- ding van 23 C2- en C3-studenten aan het ITC in Enschede. Onder de afgestudeerden bevonden zieh ditmaal twee Nederlandersde heren A. J. J. Boom, werkzaam bij de Dienst der Hydrografie, en P. A. G. Benjaminse. Beide heren mochten het diploma 'Technolo gist in Cartography' in ontvangst nemen. Het eindprojekt van Ben jaminse bestond uit een nieuw ont- werp voor de spoorwegenkaart van Nederland. In zijn eindprojekt hield Boom zieh bezig met het ge- nereren van dieptelijnen met be- hulp van de Computer. Hij ver- vaardigde een bathymetrische kaart van een deel van de Noord zee. C. P. J. M. Elzakker VERSCHENEN Eind 1985 verscheen bij de Rijks Geologische Dienst te Haarlem, in de serie Geologische Kaart van Nederland, het kaartblad Eindhoven West (51W). Het geheel bestaat uit: - 1 hoofdkaart: Geologische kaart schaal 1 50. 000; - 1 blad met 4 bijkaarten schaal 1 100. 000: bijkaart 1 Holoceen, bijkaart 2 Dikte van leem en veen, bijkaart 3 Dikte van de Nuenen Groep en bijkaart 4 Dikte van de Formatie van Sterksel; - 1 blad met 6 profielen schaal 1 50. 000/1 1. 000 tot circa 100 m - NAP, alsmede - een toelichting met uitgebreide informatie over dit gebied. In een van de volgende nummers van het KT wordt deze uitgave be sproken. Bij de Dienst Openbare Werken Amsterdam versehenen de bladen 4 en 5 van de kaart Amsterdam 1 10. 000, zowel in kleur als in grijsdruk. Deze betreffen het gebied van Diemen en Amsterdam Zuid- Oost (Bijlmermeer en Gaasperdam voor de kenners). Alle 9 bladen van deze kaartserie zijn thans ver- krijgbaar op aluminium panelen die met zelfklevende klitband gemon- teerd kunnen worden. Voor infor matie en aanschaf: Kaartverkoop Openbare Werken, Wibautstraat, Amsterdam. Bij de Afdeling Kartografie van diezelfde dienst is een woonomge- vingskaart van Amsterdam Zuid- Oost schaal 1 10. 000 in bewer- king. Bij de kartografische afdeling van het Fysisch Geografisch Labora torium van de Universiteit van Amsterdam is de kaart (in kleur) in bewerking behorende bij het artikel Geomorphological mapping System at scale 1 10, 000 for mountainous areas. Chr. J. Snabiliß 14 KT 1986. XII. 1

Kartografisch Tijdschrift | 1986 | | pagina 16