Bij chorochromatische kaarten, zoals bodemkaarten, treedt eveneens relatieve toename van vlakvormige kaarttekens op, en wel als gevolg van grafische gene- ralisatie gevolgd door begripsmatige generalisatie. Door aggregatie (samenvatting) en verdere symboli- satie neemt ook het aantal der vlakken af, onder toe name dus van hun oppervlak. Deze vlakken worden daarbij echter medr omvattend, mddr betekenend, hetgeen ook blijkt uit de soms uitvoerige toelichting in de legenda. Generalisatie van thematische gegevens is in beginsel verwant met die van topografische gegevens, in het bijzonder met begripsmatige generalisatie. Condensatie van informatie door gene- ralisatie Het voorgaande wijst er al op dat de kaartinhoud door generalisatie in zekere zin wordt 'ingedikt', anders gezegd, wordt gecondenseerd. Dit geldt ook voor topo grafische kaarten. Immers op meer grootschalige, inventariserende kaarten zijn Objekten en verschijn- selen weergegeven, zoals men die kent uit de eigen leefomgeving, bijvoorbeeld een huis, een sloot of zelfs een bodemprofielHet herkennen ervan op de kaart behoort tot het aanvankelijk kaartgebruik. Overzichts- kaarten echter zijn meer afstandelijk, meer abstrakt. Men overziet een gebied met al zijn Objekten en ver- schijnselen. Maar voor een goed begrip ervan is ken- nis nodig van de generealisatie die aan het kaartbeeld ten grondslag ligt: begrijpend kaartlezen. Wanneer men tenslotte, nadenkend over hetgeen de kaart ons toont, daaraan een eigen betekenis toekent en uit het kaartbeeld een nieuw inzicht afleidt, dan doet men hetgeen P. R. Bos bedoelde in het voorwoord van de eerste druk van de Bosatlas (1877)door zelfwerk- zaamheid meer in de kaart vinden dan er op Staat dat is kaartinterpretatie. Schema: vormen en niveaus van kaartgebruik. Vormen van kaartgebruik - Omgevingsgewijs waarnemend verkennen van de kaart, uit- gaande van plaatsen die men kent of die anders zins de aan- dacht trekken - Gericht verkennen, met aan- dacht voor bepaalde delen en aspekten van een gebied 'blikveld' en optiek terrein, omgeving Objekten, aspekten niveaus van kaartgebruik aanvankelijk kaartgebruik Monothematisch, analyserend bestuderen van een gebied Oplossen van vraagstukken met behulp van wetmatigheden en generalisaties (monothematisch) gebied spreiding begrijpend kaartgebruik Synthetiserend bestuderen van een gebied als samenhangend geheel (polythematisch) landschap, regio samenhang kaartinterpretatie 24 KT 1986. XII. 1

Kartografisch Tijdschrift | 1986 | | pagina 26