Computerkartografie en generalisatie M.J. Kraak In de kartografie raakt de Computer meer en meer gei'ntegreerd als hulpmiddel in het kaartvervaardi- gingsproces. Ook de generalisatie maakt deel uit van dit proces en dit onderdeel wordt door sommigen wel omschreven als een van de moeilijkste van de karto grafie In dit artikel zal ik trachten aan te geven wat de rol van de Computer binnen het generealisatiepro- ces is en/of kan worden. Dit zal mede geheuren aan de hand van een körte omschrijving van enkele be- staande algorithmes voor het geautomatiseerde gene- r alisatieproces Een Computer werkt pas, nadat exact is aangegeven welke instrukties uitgevoerd moeten worden. Wil men dus gaan generaliseren met behulp van de Com puter dan moet bekend zijn wat generaliseren is, en moet deze omschrijving omgezet kunnen worden in voor de Computer begrijpelijke instrukties. Onder generaliseren versta ikhet zinvol vereenvoudigen van de kaartinhoud bij schaalverkleining, met behoud van de karaktereigenschappen van die kaartinhoud; een aardige omschrijving die bij de meeste lezers wel in een dergelijke vorm bekend zal zijn, maar voor toepassing in de computerkartografie nog veel te vaag is. We kunnen de definitie verder verfijnen. Ongemerkt wordt rekening gehouden met een aantal faktoren, die steeds bij elke generalisatie terugkomen. Met deze faktoren, ook wel de konstanten van het genera- lisatieproces genoemd, doel ik op: grafische generalisatie conceptuele generalisatie vereenvoudigen vergroten verplaatsen samenvoegen selekteren symboliseren benadrukken/ verwaarlozen Figuur 1. Generalisatiehandelingen. KT 1986. XII. 1 - het doel van de kaart: met de gegeneraliseerde kaart willen we dezelfde informatie overbrengen, maar ge neraliseren is ook informatie-verlies - de generalisatieschaalde waarde van de verklei- ningsfaktor heeft gevolgen voor de inhoud van de nieuwe kaart; - de grafische beperkingen: denk aan het menselijk onderscheidingsvermogen en technische mogelijk- heden; - de aard van de te generaliseren informatiede kaartinhoud kan bijvoorbeeld kwalitatief of kwantita- tief van karakter zijn. Afhankelijk van de relaties tussen deze faktoren spreekt men wel van grafische generalisatie (ook wel van strukturele of kartografische generalisatie) en conceptuele generalisatie (ook bekend als begrips- generalisatie)Een terminologische verwarring, waarin het nu als katernen verschijnende vakwoorden- boek ons enige opheldering kan geven. Het verschil tussen beide soorten generalisatie is van belang voor de computerkartografie, zoals dade- lijk zal blijken. Tijdens het generaliseren blijkt dat dit proces uit een aantal handelingen bestaat die el- kaar onderling beinvloeden (figuur 1). Het verschil tussen de grafische en conceptuele generalisatie is met behulp van deze handelingen te verduidelijken. Figuur 2 doet dit aan de hand van de generalisatie- handeling samenvoegen. - grafische generalisatiede kartograaf kan met zijn kennis zonder al te veel Problemen de generalisatie- handeling uitvoeren. - conceptuele generalisatie: de kartograaf heeft nu kennis nodig van het te generaliseren onderwerp (hier geologische kennis); zonder meer de generalisatie- oefening uitvoeren gaat niet. Men moet te werk gaan volgens vakinhoudelijke principes (ook de legenda- opzet verändert; zo ook het vakinhoudelijke elassifi- catiesysteem) Waarom zo'n uitvoerig betoog over wat generalisatie is in een verhaal over geautomatiseerde generalisa tie Zoals al eerder opgemerkt moet de Computer exakt verteld worden welke instrukties uitgevoerd moeten worden. En dit valt niet mee bij een uiterst subjektief proces als generaliseren. Sommigen stel len zieh de vraag: "Hoe kun je een dergelijk intuitief proces als generalisatie programmeren?" Toch blijkt dat sommige onderdelen van de generali satie, met name de grafische generalisatie, zijn te objektiveren. En zodra men enige wetmatigheden ont- dekt, zijn deze in formules te vatten en om te zetten in een programmeertaal. AI vanaf het begin van de jaren zestig doet men pogingen de generalisatie te objektiveren, iets wat met name voor een instantie 25

Kartografisch Tijdschrift | 1986 | | pagina 27