De kartografiestudie aan de HTS Utrecht R.T. de Wijs Ii De kartografieopleiding aan de HTS presenteert zieh in dit nummer voor het eerst in KT in de vorm van de kaartbijiage 'Häven van Rotterdam' en het begeleidend artikel over dit afstudeerprojekt. De opleiding is in 1980 gestart, wat echter pas in 1981 praktische betekenis kreeg met de eerste kartografie- klas 'K2' (het eerste jaar is gemeenschappelijk met de landmeters-klassen) De eerste Studenten behaalden in 1984 hun diploma. Een reden om zieh nu te presenteren is dat de opleiding zieh 'net' aan de kinderjaren ontgroeid voelt. Vakken L/Kl K2 K3 K4 Opmerkingen Algemene vakken ca Algemene exaete vakken ca* Beroepsgerichte vakken Landm e e tkunde 5 9 10 4 4 1 S T A 1 afhankelijk van vooroplei- ding L/Kl gezamenlijk eerste jaar van landmeters en kar tografen Civiele techniek 2 - G - K2 2e klas kartografie Vastgoedregistratie 1 1 E 3 K3 3e klas kartografie Planologie 1 1 - K4 4e klas kartografie Tekenen/graveren Compute rkunde Recht Algemene Kartografie Kaartontwerp/Redaktie 2 2 1 3 1 1 2 3 J A A R 5 De uren zijn gegeven inclusief practica. Deze lijst is een vereenvoudig- de versie van de ofüciele lijst, bovendien is de naamgeving hier en daar aangepast. Kaartproduktie/Reprografie - 4| 5 Grafische Automatisering - 3 4 Management van de Kaartpro- duktie 3 Remote-sensing/Luchtfoto- interpre tätig/ Fotogrammetrie - 9— 4 Documentatie beheer - - 1 Geografie - 1 1 Totaal ca 34 32 27 Het eerste jaar L/Kl Het eerste jaar is voor landmeters en kartografen gelijk (zie tabel). De algemene vakken die in de ta- bel genoemd worden betreffen voornamelijk de taten. De exaete vakken zijn: Wiskunde, Statistiek, Natuur- kunde, Waarnemingsrekening (nauwkeurigheidsreke- ning) en Bedrijfskunde. De beroepsgerichte vakken spreken voor zieh. Het vak Recht wordt gegeven in het kader van Vastgoed- registratie en Planologie. De Algemene Kartografie in het eerste jaar is van- zelfsprekend een inleiding. Binnen dit vak is gepro- beerd om een redelijke doorsnede van het gehele vak- gebied aan de orde te laten komen, zodat de Studen ten een grond hebben om hun keuze tussen Landmeten en Kartografie te bepalen. Dit maakt dat de lesstof in dit eerste jaar geen optimale basis is voor de ver- dere uitbouw in het tweede jaar kartografie. Boven- dien moet de stof relevant zijn voor de toekomstige KT 1986. XII. 1 39

Kartografisch Tijdschrift | 1986 | | pagina 49