landmeters wat zekere beperkingen met zieh mee- brengt. Het omvat: een algemene inleiding over het vakgebied, een inleidende beschrijving over hoe (basis-)kaarten tot stand komen, een kennismaking met kaartprojekties, een bespreking van basiskaar- ten (Kadastrale kaart, GBKN, Topografische kaart) en een kennismaking met de grafische communiea- tieregels. Het praktische deel omvat Landmeetkundig tekenen, enig (thematisch) kaartontwerpen en kaart- lees- en gebruiktechnieken. Het tweede jaar K2 De inhoud van de stof in het tweede jaar is voor een groot deel gericht op het 'klaarstomen' voor de stages in het derde jaar. Dit betekent dat de nadruk ligt op de praktische kant van: ontwerp, tekenen-graveren, reprografie-kaartproduktie en automatisering, waar- mee de Studenten het meest geconfronteerd worden op de stage-adressen. ZoaLs altijd zijn er een aantal randvoorwaarden die maken dat deze voorbereiding niet optimaal kan zijn. De belangrijkste beperking is de tijd die beschikbaar is voor oefening/training in bijvoorbeeld de automa tisering (bovendien is er vooralsnog een gebrek aan apparatuur)Toch is het gelukt om määr uren voor automatisering en Computerkunde ter beschikking te krijgen dan iedere andere studierichting aan de HTS. We dachten hier de prioriteit aan te moeten geven boven, en ten koste van, de teken/graveertraining. In het vak Algemene Kartografie komen de onder- werpen: (karto)grafische grammatica, typografie, hoogtevoorstelling, generalisatie en kaartbespreking aan de orde Het stagejaar K3 HTS-studenten zijn verplicht om 200 werkdagen stage te lopen. Dit wordt opgedeeld in drie Perioden, zo- dat de Studenten met 3 verschillende bedrijven kennis- maken. Er wordt gepoogd de adressen zo samen te stellen dat de onderwerpen automatisering, grootschalige karto grafie en kleinschalige (thematische) kartografie aan bod komenliefst afwisselend bij partikuliere- en overheidsbedrijven. Dat deze opzet niet altijd volle- dig slaagt voor iedere Student behoeft geen betoog. De bereidheid om stagiaires te aeeepteren is vooral bij de overheid gelukkig groot, Ondanks geklaag bij het partikuliere bedrijfsleven over het niveau van het HBO-onderwijs (krant!), is ditzelfde bedrijfsleven weinig bereid om op praktisch of financieel gebied steun te verlenen. Gelukkig zijn er een aantal gunsti ge uitzonde ringen. Het effekt van het stagejaar is voor de Studenten bij— zonder groot. Het wordt daarom in het algemeen als een goed onderdeel van het HTS-programma ervaren - De Studenten zien drie verschillende bedrijven. - Het doel c.q. nut van (theoretische) lesstof wordt duidelijk en daar kan in het Vierde studiejaar goed op aangesloten worden. - De mate van zelfstandigheid, het beoordelingsver mögen en ook de motivatie voor de studie neemt sterk toe. - In vele gevallen wordt de praktische training (teke nen en graveren, automatisering) vergroot. De Studenten brengen maandelijks schriftelijk verslag uit aan de HTS. Dit is een essentieel onderdeel van de stage. Het vergroot de schriftelijke uitdrukkings- vaardigheid en dwingt tot het uitdiepen van onderwer pen. Er wordt van deze verslagen namelijk medr ge eist dan alleen een weergave van de aktuele werk- zaamheden. Het Vierde jaar K4 Het Vierde studiejaar is opgedeeld in drie perioden. Aan het eind van iedere periode wordt tentamen afge- legd in de 'Examenvakken'Algemene Kartografie kaartontwerp/redaktie)Automatisering; Manage ment; Remote-sensing/Luchtfoto-interpretatie/Foto grammetrie; Vastgoedregistratie; Dokumentatie/ beheer, en in de 'nevenvakkenLandmeetkunde Reprotechniek en Geografie, Indien de tentamenresultaten over de Examenvakken voldoende zijn, verkrijgt men een vrijstelling voor het examen. Zoals in de tabel te zien is zijn de algemene vakken in het Vierde jaar volledig komen te vervallen. De stof voor de beroepsgerichte vakken betreff voorna- melijk de (theoretische) uitbouw van de tweede jaars- stof. Nieuw zijn de onderwerpen: Management (prijs- berekening, planning v/d produktie en organisatie), Dokumentatie/beheer van kaarten en enige historische kartografie In de loop van dit laatste jaar starten de Studenten met het werken aan de afstudeeropdrachten of -projekten. De afstudeeropdrachten In de eindfase van de Studie worden vijf afstudeer opdrachten gemaakt. De Studenten kunnen een keuze maken uit de volgende onderwerpen: Kaartredaktie/ ontwerp; Kaartproduktie (Management); Automatise ring; Dokumentatie/beheerVastgoedinformatie ReprografieRemote-sensing/Luchtfoto-interpretatie/ Fotogrammetrie. De eerste onderwerpen zijn ver plicht, zij het dat het thema binnen het onderwerp naar keuze van de student is. Een aantal van deze onderwer pen kunnen aaneengevoegd worden tot een projekt; bij voorbeeld: Redaktie/ontwerp - Produktie - Reprogra fie. In dit geval wordt een kaart vanaf het verzamelen van het basismateriaal tot en met het gedrukte eind- resultaat volledig door de Studenten vervaardigd. De produktie kan ook längs geautomatiseerde weg plaats- vinden, waardoor tevens aan de opdracht Automati sering wordt voldaan. De vorm, inhoud en uitvoering van de opdrachten is sterk afhankelijk van de betreffende begeleidende vakdocent. Deze kan dus ook zijn eigen visie over het doel en het niveau formuleren, Overwegingen betreffende het niveau van de afstudeer opdrachten zijn goede handgrepen om het niveau van de opleiding in het algemeen aan de orde te stellen. Daarom brengen we dat hieronder kort ter sprake. Verwoordingen over niveau- en kenniseisen, die aan de Kartograaf-ing. gesteld kunnen worden, zijn te vinden in KT 1983.IX.5 (p. 26) en KT 1981. VIII.1 (p. 25). Hier ontbreekt echter een exakte omschrijving 40 KT 1986. XII. 1

Kartografisch Tijdschrift | 1986 | | pagina 50