MaÄtaife Häven van Rotterdam H.H.S. Noorbergen In het studiejaar 1984-1985 werd door de kartografie- studenten aan de HTS Utrecht de kaart 'Häven van Rotterdam' geproduceerd als een van de afstudeer- projekten. Deze kaart is als losse bijlage in dit num- mer van het Kartografisch Tijdschrift opgenomen. Dit artikel belicht de redaktionele en produktietech nische aspekten. De opdracht van een afstudeerprojekt omvat zowel het verzamelen en bewerken van het ba- sismateriaal als alle produktiehandelingen tot en met het drukken van de kaart. Thema en ondergrond In dit geval is gekozen voor het weergeven van een aantal facetten van de havens van Rotterdam die be- trekking hebben op de samenhang tussen de ontwikke- ling van de havens en hun 'morfologie'. Met andere woorden, in het havengebied is weergegeven hoe in de huidige morfologie nog de ontwikkelingsgeschiede- nis is te zien. Uit de kaarten moet opgemaakt kunnen worden dat in de nabijheid van Rotterdam zieh de kleinschaliger, sterk gedifferentieerde havens bevinden die alleen voor kleinere schepen bereikbaar zijn. In westelijke richting worden de havens grootschaliger en is er minder differentiatie in de aard van de bedrijvigheid. Om deze aspekten te benadrukken zijn de volgende in gangen gekozen: Ouderdom van de havens, Kenmerken (dieptes en havenmeubilair) en Bedrijvigheid (de aard van de bedrijven). De topograüsche ondergrond van de drie kaarten is dezelfde. De topografie van het havengebied is zo ge- detailleerd mogelijk weergegeven omdat hierin de thema's komen. De overige topografie, zoals bebou- wing, wegen en water is sterk gegeneraliseerd. Bij de bebouwing, landelijk gebied en water is gekozen voor lichte kleurtinten waardoor de kleurtinten van de thema's in de havengebieden beter opvallen. Kaart Ouderdom De kaart 'Ouderdom' laat zien welke havens in het tijdsverloop van 1866 tot nu zijn aangelegd. De uit- breiding naar het Westen in de loop van deze eeuw is duidelijk waarneembaar. Ook is te zien dat de havens naar het Westen toe steeds groter worden om tegemoet te komen aan de veranderende eisen van de scheep- vaart. Vooral in de periode na 1945 zijn in een groot gebied nieuwe havens aangelegd waarbij bovendien de stadsgrenzen zijn verlaten. Bij het bepalen van de klassegrenzen van de tijdsperio- den is er gelet op een tweetal zaken. Ten eerste het voorkomen van belangrijke jaartallen zoals 1866, in welk jaar de Nieuwe Waterweg is aangelegd, en 1945, waarna de wederopbouw van Rotterdam begon. Ten tweede is rekening gehouden met belangrijke perioden waarin veel havens zijn aangelegd. Dit wordt weer gegeven met een aflopende reeks kleuren in paars. In het algemeen wordt een donkere tint geassocieerd met toenemende ouderdom. Een praktisch voordeel is dat de kleinere vlakjes van de oudere havens door de don kere tint beter opvallen in het kaartbeeld. Kaart Kenmerken In de kaart 'Kenmerken' zijn enkele aspekten van het havengebied weergegeven die van belang zijn voor de scheepvaart: de dieptes van de havens en het haven meubilair. De drie diepteklassen geven een beeld van de aanleg van steeds diepere havens in de loop der tijd, dit om dat schepen groter worden en meer diepgang krijgen. Vergelijking met de kaart Ouderdom laat dit ook zien. Bij de indeling van het havenmeubilair hebben we ons beperkt tot de Objekten die van belang zijn voor de scheepvaart, zoals laad- en losfaciliteiten, afmeer- plaatsen en reparatieplaatsenVoor de weergave van het havenmeubilair is gekozen voor vormverschillen want er zijn al te veel kleurtinten in de kaart om ook het havenmeubilair in kleuren weer te geven. Hier- door zou de leesbaarheid van de kaart sterk afnemen. Wegens ruimtegebrek kan edn symbool meerdere Objekten aangeven waardoor helaas het verschil tus sen oude en nieuwe havens grotendeels is weggevallen. Kaart Bedrijvigheid De kaart 'Bedrijvigheid' geeft een overzicht van de aard van de aktiviteiten. Evenals op de kaarten Ouder dom en Kenmerken is ook hier de ontwikkeling te zien van een steeds grootschaliger aanpak naar het westen toe. In de oudere havens is nog steeds sprake van veel opslag en overslag van stukgoederen. De op- en overslag van massagoederen is meer verplaatst in de richting van de Noordzee. De Containerterminals zijn gesitueerd in de nabijheid van een goede verkeers- 42 KT 1986. XII. 1

Kartografisch Tijdschrift | 1986 | | pagina 52