feaaifftgefesraäfc De Hondenkaart van Nieuwegein F.J. Ormeling Een van de bijlagen bij dit tijdschrift is een kaart die de gemeente Nieuwegein in juli 1985 onder haar bewoners heeft verspreid. De redaktie van het Kartografisch Tijdschrift acht dit een belangrijk en vooral kartograüsch interessant initiatief waar ze graag aandacht aan besteedt. Ze is de gemeente Nieuwegein erkentelijk voor het ter beschikking stellen van deze kaart. Het is, nogmaals, een nuttig initiatief, en een goede Service voor de hondenbezittende inwoners. Bij een initia tief loopt degene die het voortouw neemt en zo'n nieuw idee realiseert in veel sterkere mate kans op kritiek dan wanneer er niets gebeurd zou zijn. Wanneer er hieronder kritische opmerkingen volgen dan moet dat tegen deze achtergrond worden gezien. We hebben bewondering voor de samenstellers en vormgevers, de Afdelingen Voorlichting en Plantsoenen, en Studio Sjaak Rietveit, alle te Nieuwegein. We vinden het jammer dat ze niet tijdens de produktie al kontakt opnamen met kartografen, en hopen dat er in een volgende editie een nog beter produkt zal komen. De Achterkant Ervan uitgaande dat de tekst-kant inderdaad de achter- kant is, vinden we dat hier met twee-kleuren druk voor een aantrekkelijke vormgeving gezorgd is, die alle voor hondeliefhebbers relevante informatie goed verpakt. Een probleem is de relatie met de kaart. Er staan een aantal instanties met hun adressen vermeid: dierenartsen, het gemeentehuis (hondebelasting)de plaats waar men met dode dieren terecht kan en die- renasiels - in totaal een twaalftal adressen, die mak- kelijk (eventueel in groene letters en cijfers) op de kaart aangegeven hadden kunnen worden. Dat is funk- tioneel gebruik van de kaart! Er Staat dat binnen de gemeentegrenzen bepaalde bepalingen gelden voor honden - maar die grenzen zijn öf niet aangegeven op de kaart öf niet verklaard. Het bestaan van een kynologenvereniging wordt vermeld met adres. Ik neem aan dat die vereniging een terrein heeft, of van een terrein gebruik mag maken, waar ze haar cursussen geeft (of zijn gehoorzaamheidscursussen allöön voor de bazen?) - ook vermelding van die plaatsen op de kaart is funktioneel. In de tekst worden een paar honden-uitlaatplaatsen beschreven - het park Oudegein en de geluidswalstrook längs de A2 - die eveneens niet met name op de kaart zijn genoemd. Kaart en tekst zijn als eenheid bedoeld, of althans als twee elkaar aanvullende delen. Dat is wöl gelukt voor de drie in de legenda genoemde begrippen (aan- gelijnd - uitrengebied - verboden gebied) maar niet voor de hierboven gesignaleerde overige informatie in de tekst. Dat is in elk geval makkelijk te verhel- pen. De Kaart Het meest opvallende, de kleurkeuze, sluit goed aan bij de conventies: rood mag niet, groen mag wel - dat is de boodschap van de kaart en dat komt goed over - hoewel, wäär mag het wöl of niet? "Op de groene en rode gebieden" zult u antwoorden. Waar liggen die dan? "Dat zie je toch op de kaart" is dan weer uw reaktie. Daarop past een voorwaardelijk antwoord: Je ziet het wel wanneer je zö goed thuis bent in de stad of in andere bestaande kaarten ervan, dat je zonder moeite direkt je eigen straat en woon- blok terugvindt en de buurt herkent - en bovendien de configuratie van Straten en plantsoenen binnen 800 meter ook nog weet te identificeren - dat is ongeveer de grootste afstand vanuit een woonwijk naar een hondenuitrengebied. Er zijn weinig mensen in Nieuwe gein die deze zo recente woonomgeving zo grondig kennen dat ze over die vaardigheden beschikken. En daarmee komen we op het hoofdbezwaar dat men tegen de uitvoering (zeker niet tegen de uitgave!) van de kaart kan inbrengende kaart is niet beschritt. Er zijn geen straatnamen opgenomen, geen wijkna- men, geen wegennummersgeen namen van parken. En die namen zijn nu juist nodig voor een goede orientatie Op de gebruikte kaartondergrond, de kaart 1 10.000 van de Topografische Dienst, waarschijnlijk geaktua- liseerd door Gemeentewerken, zijn geen namen aan- wezig. Namen zijn wel aanwezig op commerciele stadsplattegronden, maar overname daarvan zou de gemeente hebben moeten betalen, terwijl men bij aanschaf van deze kaart waarschijnlijk bedongen had, hem voor alle soorten gebruik binnen de gemeente KT 1986. XII. 1 45

Kartografisch Tijdschrift | 1986 | | pagina 55