te mögen toepassen. De Straten zijn qua breedte schaalgetrouw weergegeven, in tegenstelling tot die op commerciele stadplans, en dat heeft tot gevolg dat er geen ruimte is voor straatnamen. Opname van de namen vereist verbreding van de Straten, dus een boel tekenwerk. Het alleen benoemen van de belang- rijkste Straten, en daarbij vrijstellen van het schritt in de straatcontour zou al een redelijke oplossing zijn. Een andere noodzakelijke ingreep in de basiskaart is het verwijderen van de grote hoeveelheden Symbolen die niet verklaard worden en ook niet relevant zijn voor de hondebezittergraadnetkruisjesboomgaar- den, Straten met bomen erlangs (als dat voor honden van belang wordt geacht dän in de legenda opnemen!), sluizen, duikers, hoogspanningsleidingen, torens, bakens längs de waterwegen enz. Ter verbetering van de orientatie zou in de water- partijen een struktuurraster kunnen worden geplakt - dan wordt het afgebeelde gebied ook wat meer ge- leed en krijgt wat meer struktuur; eenzelfde oplos sing zou voor een ander beeldbepalend en voor de oriö'ntatie algemeen bekend element, de autosnel- wegen, met een fijn puntraster gedaan kunnen wor den. Bepaalde Signaturen zijn dichtgelopen op de kaart - de sneltram die in de legenda ook verklaard dient, de grens in de waterloop in het zuidwesten, die nu ook op een sneltram lijkt, en ook de kades längs de kanalen hebben op verschillende plaatsen een soort spoorweg-signatuur gekregen, die een kosmetische ingreep nodig maakt. Nu de thematische informatie. Die is duidelijk. Ieder die zieh op de kaart kan orienteren kan zien wäär ten opzichte van zijn/haar huis faciliteiten voor honden zijn. De aard van de verboden gebieden zou duidelij- ker moeten worden aangegeven en ook de sportter- reinen die tot de verboden kategorie hören, en toch al op de kaart staan, zouden met een kruisraster kun nen worden opgehaald. Kinderspeelplaatsen zijn op deze schaal (1 10.000, dat is niet op de kaart ver meld; en dat is een gemis voor degenen die aan de hand van de kaart willen bepalen hoe lang ze over een afstand moeten lopen) niet meer aan te geven. Met de publikatie van de kaart heeft de betreffende gemeenteafdeling, de afdeling Plantsoenen, haar nek uitgestoken omdat iedereen nu haar beleid ten aan- zien van honden kan toetsen. Men kan zien op de kaart of er sprake is van een gelijkmatige en ver standige verdeling van de uitlaatplaatsen. Waar de groene en rode gebieden direkt aan elkaar grenzen ligt de vraag of dat voor de honden zelf duidelijk zal zijn voor de hand. Maar misschien staan er op die plaatsen wel hekken of andere barriöres die niet van de kaart zijn af te lezen. Hoe het resultaat van het beleid ook gewaardeerd wordt, het feit dat de ge- meente dit resultaat voor iedereen zichtbaar maakt is alleen maar te prijzen en past in een demoerati- sche samenleving waarin ook de Vierde stand (ambte- naren of 'civil servants', zoals de Engelsen het zo mooi zeggen) rekenschap aflegt van haar beleid. Eigenlijk had een hondenbezittende kartograaf deze kaart moeten bespreken - nu moet ik me in die hoe- danigheid inleven, en ik kom dan tot de gedachte dat ik niet elke ochtend of avond 400 meter zou willen lopen naar het dichtsbijzijnde groene gebied, maar ook wel eens de auto zou nemen. Waar moet ik die kwijt? Als de gemeente die aktiviteit in goede banen weet te leiden, zou het aangeven van parkeerplaatsen (groene P's) ook te overwegen zijn. De band tussen kaart en tekst op de achterkant is al ter sprake gekomen - er moet nog gekeken worden naar de band tussen kaart en werkelijkheid. Hoe her- kent de hondenbezitter de groene gebieden in het ter- rein? Komen er bordjes met 'hondenwandelroutete staan? De meeste kaartgebruikers zullen aan de hand van de kaart na kunnen gaan waar globaal zo'n groene strook op de kaart in werkelijkheid ligt - hij moet dan in het terrein een steuntje hebben in de vorm van een paaltje of bordje (zoals bij in een bos uitgezette wan- delingen) in welke richting de gewenste route ver- loopt. Ook bij de traditionele wegenkaarten is er een band met het terrein - in de vorm van wegwijzers die ook op de kaart staan ingetekend, en de overeenkomst in namen en kilometrages op wegwijzers en kaart. Slot Het is een hele lijst met aanbevelingen die gedaan zijn. Er is lang naar de kaart gekeken omdat we von- den dat kartografische begeleiding van zo'n initiatief de moeite waard is, en omdat we hopen dat niet al leen Nieuwegein maar ook andere gemeenten met vergelijkbare plannen hun voordeel doen met de ge- geven behandeling van de relatie tussen tekst en kaart, respectievelijk kaart en werkelijkheid, en de consequenties ervan voor het kaartbeeld. Daarnaast zijn we van mening dat er nog een reden is waarom Nieuwegein er goed aan doet zijn bebouwde gebied zd gepresenteerd huis aan huis te bezorgen - men wordt geconfronteerd met de eenheid van het nieuwe stadsgebied, en de eigenschappen van de sa menstellende delen. Veel inwoners van de stad zijn erbuiten geboren, en daarvan is er weer een deel dat buiten de gemeente werkt - vooral daarvoor is het van belang de eenheid van het nieuwe woongebied, dat groter is dan eigen straat of buurt, onder ogen te krijgen. Dat is hier nu gebeurd aan de hand van de faciliteiten voor honden - de kaart zou evengoed een follow-up kunnen krijgen in de richting van fietsers (doorgaande fietsroutes, fraaie routes), van henge- laars (wää,r goed c.q. verboden viswater), een kaart met de lokatie van alle sportfaciliteiten (velden, gym- zalen), de lokatie van de Scholen, of van de Winkels. Een gemeente die met een kaart als deze komt, heeft vast nog meer goede ideedn. 46 KT 1986. XII. 1

Kartografisch Tijdschrift | 1986 | | pagina 56