fö@sipff©fönmg@m 55 STEDENBOEK 67 kaartjes en plattegronden van Vlaamse Steden Brüssel, met straatnamenregister (ongeveer 9.500 namen), toeristische tips en afstandstabel. 224 pp. 1985. Utrecht-EindhovenFalkplan-Suur- land en Antwerpen (distributie Bruna, Aartselaar). I.S.B.N. 90- 287-08332, prijs 275 B frs (ca. .f 16,—). Stratenatlassen zijn in! Deze is 6än van de betere stratenatlassen met uniforme plannen (stadsplatte- gronden) op 1 10.000 (behalve St. Truiden onaangegeven op 1 30.000) in een verzorgde vierkleuren druk van 41 alfabetisch-gerangschikte Vlaamse Steden, aangevuld met 14 (van de 19) gemeenten van Brussel- hoofdstad. Misschien jammer dat deze laatste niet samengevoegd zijn, zeker omdat het straatnamen register opgesplitst is per gemeen- te en onmiddellijk volgt op elk cen- trum-plan. Door de titel alleen al vermoedt men dat deze uitgave edntalig Nederlands is, want de 14 Brussel- se gemeenten - die officiöel twee- talig zijn - worden hier onder de Vlaamse gemeenten gerekend! Een inleidend overzichtskaartje situeert al deze gemeenten. Dat is zeker een positief punt, maar op buiten- landers (niet-Belgen) zal de gelijke behandeling van een tiental Waalse gemeenten op dit overzichtskaartje, die verder in de atlas niet zijn op- genomen, wellicht als verwarrend overkomen. Ook de keuze van de Steden zou wel eens vragen kunnen uitlokken: Waarom bijvoorbeeld werden de gemeenten Beringen en Evergem wöl, en de Steden Maas- eik, Tielt en Eekloo, die minstens evenveel tot driemaal zoveel inwo- ners teilen, niet opgenomen? Antwerpen, Brüssel, Gent en Brügge bezitten tevens een over- zichtsplan op een niet-aangegeven schaal, die schommelt tussen 1 40.000 en 1 55.000. De uit- snede van de eerste twee is wei nig verantwoord: 4 van de 8 Ant- werpse deelgemeenten Valien voor määr dan de helft van hun oppervlakte buiten het kaartbeeld, terwijl de haven en de Linker- oever samen zowat de helft van het kaartblad in beslag nemen. Voor Brussel-hoofdstad is amper de helft van de totale oppervlakte van de 19 gemeenten erin opgeno men. Wellicht zou de aanduiding (uitsnede) van het centrumplan van de andere (deel)gemeenten, naast Antwerpen en Brüssel, ook niet misstaan op de respektieve over- zichtskaartenzeker waar de noordrichting verschilt van de kaartrand (cf. Berchem, Jette en Schaarbeek)De kaartgebrui- ker die een adres in Brussel- hoofdstad moet zoeken, doet er goed aan - naast het klassiek ge- bruikte postnummer - ook de Brusselse gemeentenaam te ken nen, anders wordt het een (bijna) hopeloos zoekwerk in de 14 ver- schillende gemeenteregisters. Zou het niet nuttig zijn de straat- namen van de 4 vermelde over- zichtsplannen buiten de deelplan nen, waarop ze dus ontbreken, eveneens op te nemen in de index- lijst? Overlappingsdelen van naburige kaarten zijn veelal een controle op de kartografische tekennauw- keurigheid, ten minste als deze stroken niet fotografisch werden overgenomen. Dit weze een tip voor de uitgever om de overlap- pingen van Sin t-Lambrechts- Woluwe (p. 188) en Sint-Pieters- Woluwe (p. 196) of die van Etter- beek (p. 82) en Elsene (p. 79) te vergelijken met elkaar.Een pocket-bladspiegel (22 x 11,5 cm) is misschien wat klein om in vele gevallen hele gemeenten te om- vatten op schaal 1 10.000. Buiten nog een aantal schoonheid- vlekjes (bijvoorbeeld het ontbre ken van wandelstraten op de platte- grond van Oostende.mag het geheel als een waardevolle uitgave beschouwd worden. Voor 40 Vlaam se stadsplannen, aangevuld met 'Groot-Antwerpenen Brussel- hoofdstad - dit alles op 36 enkel- voudige bladzijden en 31 dubbel- bladen - is 275 Bfr. zeker niet een overdreven prijs, integendeel! F. Depuydt HET 45.000 STRATENBOEK - LE LIVRE DES 45 000 RUES. 80 kaartjes en plattegronden van 77 Steden, plaatsen- en straatna- menregisters. Brüssel: Belgian Shell en Eindhoven: Falkplan-Suur- land, 1985. Prijs 275 Bfrs. Bij een eerste aanblik lijkt deze Stedenatlas in Sterke mate op het 55-Stedenboek' van F'alkplan- Suurland (ook 1985). Men is dan ook vlug geneigd de 2 pocketuitga- ven naast elkaar te plaatsen. Het is eveneens een verzorgde uitgave in vierkleuren druk met hetzelfde kleurengamma, hetzelfde alfanume- rieke zoeknet, identieke centrum- kaarten van de grootste 4 Vlaamse gemeenten (coördinatennet welis- waar anders of totaal afwezig en Brüssel ditmaal tweetalig) en op weinig na dezelfde overzichtskaart en (een enigszins aangevulde) le- genda ("legende" cf. Van Dale!). Toch zijn er essentiele verschil- len, die - mijns inziens - wijzen op een andere en (in meerdere gevallen) verbeterde aanpak van bovenvermelde uitgave van Falk- plan-Suurland. De kaartschaal varieert van 1 10. 000 (7 centrumplannen) tot 1 60.000, waarbij 70% van de plannen (stadsplattegronden) op 1 20.000 tot 1 30.000. Het aan- brengen van de noordrichting en een schaalstok in de meeste ge vallen (enkele grootschalige cen- 48 KT 1986. XII. 1

Kartografisch Tijdschrift | 1986 | | pagina 58