Z OME RCURSUS KAART- REPRODUKTIE 1985 Op de Afdeling Geodesle van de TH Delft werd van 28-31 Oktober 1985 bij een buitentemperatuur van on- geveer 5°C de zomercursus kaart- reproduktie gehouden. De organi- satie was in handen van de NVK Werkgroep Kartografische Repro- duktietechnieken Aangezien de voorzitter van de NVK verhinderd was, werd de bij— eenkomst geopend door de voorzit ter van de Werkgroep, de heer R.T„ de Wijs, die vervolgde met een körte inleiding over het repro- grafisch proces in het algemeen. Spreker Steide dat, om te weten hoe men moet beginnen, raen zieh eerst moet realiseren wat men van het eindprodukt (de gedrukte kaart) verlangt en welke eisen hieraan moeten worden gesteld. Met moet weten hoe het werkt, welke mate- rialen men nodig heeft en hoe men dan begint met tekenen, ontwerpen, enz. Vervolgens besprak de heer A. J. Laiesse een oefening met de deelnemers, welke bestond uit het vervaardigen van een gecombineer- de foto-lijnenkaart, met als doel a. de cursist inzicht te geven in het gebruik van materialen en han- delingen die nodig zijn om tot een foto- of lijnenkaart in meerkleuren- druk te komen; b. het verschil te tonen in produk- tiewijze tussen een fotokaart en een lijnenkaart, waardoor inzicht kan worden verkregen in de voor- en nadelen van beide kaartsoorten. De deelnemers kregen hiervoor uit- gereikt - een schriftelijke inhoudsopgave - een set voorverkende luchtfoto's - een lichtgrijze afdruk van de luchtfoto's voor het maken van een redaktiemodel - een kleurenschema van de Stichting voor Bodemkartering te Wageningen - een stroomdiagram - een handleiding van de heer A. Smits over fotografische materialen, spectogrammen enz. Aan de hand van dia 's werd duide- lijk uiteengezet met welke materia len en begrippen de deelnemers te maken zouden krijgen, zoals het graveren, tekst zetten, het maken van peelcoats, het strippen, kopie ren en het maken van een kleur- proef (Cromalin-systeem)Ten- slotte werden de deelnemers in vijf groepen van vier personen verdeeld, zodanig, dat meerdere deelnemers van eenzelfde instel- ting of dienst in verschillende groepen te recht kwamen. Dit om te voorkomen dat binnen een groep bepaalde meningen of inzichten zouden gaan domineren en voor het verkrijgen van een beter contact met elkaar. Hierna gingen een aantal groepen graveergidsen en weer andere een redaktiemodel vervaardigen. De middag werd gevuld met graveren en het tekenen van Signaturen die op de te maken kaart voorkwamen. Om de tijd, nodig voor het grave ren, enigszins te bekörten, was reeds gedeeltelijk een gegraveerd lijnenbeeld aanwezig. De Signatu ren moesten met opzet enige malen vergroot worden getekend. De mate van vergroting kon door de deel nemers, met enige beperking, zelf worden opgegeven. Dit had ten doel de cursisten te laten kennismaken met de werking van de Camera, waarop deze Sig naturen moesten worden verkleind, Op dinsdag 29 Oktober werd begon nen met een körte inleiding door R. de Wijs, waarna de heer S. v.d. Steen een en ander vertelde over fotografische materialen. Uitge- legd werd op welke wijze een zwart beeld op de film ontstaat en met welke filmsoorten men te maken zou krijgen, zoals lijnfilm, half- toonfilm, rasterfilm, negatief en direkt positief film, alsmede de werking en verwerking van deze films. In de ochtenduren werd door alle groepen eerst een lijnen-nega- tief gemaakt, nodig voor het ver vaardigen van pelfilms, waarna wisselend pelfilms en montage- gidsen, nodig voor tekst- en sym- boolmontage werden vervaardigd, afgewisseld met een demonstratie tekstzetten. Deze tekst werd gezet op de Quadritek/200, toegelicht door de heer M. Jutte. In de middag werd begonnen met het pellen van de pelfilms en de montage van de tekst en Signaturen. Tevens werd verder gewerkt aan het redaktie-model en werden aan de hand van het Stiboka-kleuren- schema de kleuren en dus ook de rasterpercentages bepaald die men nodig had voor het inbelichten, via pelfilms en rasters, in de daarvoor bestemde films. Op woensdag 30 Oktober gingen de groepen afwisselend of op de Came ra de door hen getekende Symbolen verkleinen of een demonstratie bij— wonen hoe men het 'Herschel-effect' kan toepassen. Het gaat hier om direct-positief materiaal, waarbij tijdens de fabricage reeds een la tente zwarting is aangebracht. Deze kan door belichting met licht van lange golflengte via een geel- filter worden wegbelicht, waardoor deze film opnieuw gevoelig wordt voor licht met körte golflengte (UV) zodat men opnieuw een zwarting kan verkrijgen. Ook werd getoond op welke wijze men een fotolyse- beeld kan vervaardigen; een hulp- beeld van lichte tint, dat wordt verkregen door een belichting met UV-houdend licht; de film wordt niet ontwikkeld, doch slechts ge- fixeerd, gespoeld en gedroogd. Tevens werden op deze ochtend de verkleiningen van de Signaturen in de montagegids aangebracht. Hierna gaf de heer A. Smits een beknopte inleiding over rasters en het gebruik hier van, voor zover men dit in het kader van deze cur- sus nodig had. Onderscheiden werd KT 1986. XII. 1 5

Kartografisch Tijdschrift | 1986 | | pagina 7