een aantal rasters: plakrasters, optische rasters en contactrasters, deze laatste te onderscheiden in tint- en grijsrasters. Besproken werd het inbelichten van tintrasters via de pelfilms. Deze rasters wer den ter beschikkmg gesteld door Stiboka te Wageningen. Spreker behandelde het gebruik van magen- tarasters en vertelde dat daarbij het contrast kan worden beinvloed door te belichten via kleurfilters. Duidelijk werd gemaakt hoe de verschillende kleuren in bepaalde rasterstanden moeten worden in- belicht. Ook het begrip vignettering (weergave van water) werd bespro ken. Na de lunch werden tekstnegatieven en tekstvrijstellingen gemaakt, waama kon worden begonnen met het maken van de eindnegatieven. Op donderdag 31 Oktober werd het restant eindpositieven gereedge- maakt en kleurproeven via het Cromalin-systeem vervaardigd. Groepen, die hiermee gereed wa ren, gingen een produktieschema maken. Aan het einde van de och- tend werd het dagelijkse evaluatie- formulier ingevuld. Omdat de uit- komsten van de evaluatie zo gelijk- luidend positief waren kon de na- bespreking, op een enkele opmer- king na, komen te vervallen. Nadat de voorzitter alle cursisten had bedankt voor hun grote inzet en medewerking en de heer Chr. Snabilid namens de cursisten de Organisatoren en de begeleiders had bedankt, gaf hij het woord aan de heer M. Damoiseaux, lid van het bestuur van de NVK. Spreker schetste de ontwikkeling van hout- gravures en steengravures naar plastic beelddragers en automati- sering. Onze kennis veroudert en hier blijkt behoefte aan bijscholing. De NVKheeft hierin altijd al een van haar belangrijkste taken gezien. Er zijn kartografendagenstudie- dagen en werkgroepen. Ook zijn er een aantal zomercursussen ge- weest. Zo heeft de Werkgroep Kaartbeheer een zomercursus ge- houden, de Werkgroep Kartogra- fische Reproduktie-technieken nu ook en het onderwerp luchtfoto- interpretatie is tweemaal aan de orde geweest. Uit de diverse evalua- ties is gebleken dat hiermee een belangrijke bijdrage is geleverd aan de bijscholing van cursisten. Veel hangt af van het karakter van de cursus. Hier lag het accent duidelijk op het zelf doen. Daar was veel organisatie voor nodig en men moest kunnen beschikken over de nodige ruimte, apparatuur en materialen. Damouseaux noem- de het een goed programma, wat veel tijd en inspanning heeft ge- vergd. Hij betoogde dat de NVK erg blij is dat een werkgroep zo- iets organiseert. Hij bracht na mens de NVK zijn dank uit aan de begeleiders van deze cursus en reikte daarna aan elke cursist een op naam gesteld getuigschrift uit. Hiermee kwam een einde aan deze vier zo geslaagde cursusdagen. Aan de cursus namen 20 personen deel die, op een enkele uitzonde- ring na, allen kartografisch-teke- naar waren. Ondanks het feit, dat zeer veel werk is verzet door de Organisatoren, moet worden ver meld dat het succes van deze cur sus niet in de laatste plaats te danken is aan de geweidige hulp die verkregen is van enige bedrij- ven: de firma Agfa-Gevaert te Rijswijk, de heer P. Geurts van firma G. T. R. te Enspijk en de firma Wifac te Mijdrecht. De werkgroep wil dan ook deze bedrijven bedanken voor de leve- ring van materialen en de wel- willende medewerking die van hen is verkregen. Tevens gaat onze dank uit naar de TH te Delft, die ons zo gastvrij onderdak heeft verleend en ons in Staat heeft ge steld haar ruimte en materialen te gebruiken. M. Dansen RICHTLIJNEN NEDERLANDSE AARDRIJKSKUNDIGE NAMEN In 1979 werden ter vergadering van de Groep van deskundigen op het gebied van aardrijkskundige namen van de Verenigde Naties (V.N.), in vakkringen bekend on- der de afkorting UNGEGN, door prof. J. Breu, Oostenrijk, zgn. 'Toponymic Guidelines' ingediend. Deze Guidelines bevatten richt- lijnen voor de behandeling van aardrijks kundige namen van Oosten rijk. Zij zijn in de eerste plaats bedoeld voor gebruik door kaart- redakteuren in het buitenland. Het dokument werd zeer gunstig ont- vangen en in een speciale resolutie werden lidstaten van de V.N. aan- bevolen op basis van het ingelever- de model het Oostenrijkse voor- beeld te volgen. Voorts werd aan- geraden in deze richtlijnen, voor zover van toepassing, de volgende punten te behandelen: 1. de wet tige Status van geografische namen 6 KT 1986. XII. 1

Kartografisch Tijdschrift | 1986 | | pagina 8