in meertalige landen; 2. de alfabet ten van de taal of taten waarin de namen gesteld zijn en in het geval van niet-latijnse alfabetten of schriftsystemen, de officieel ge- sanctioneerde romanisatietabellen; 3. spellingsregels voor aardrijks- kundige namen; 4. uitspraakregels; 5. taalknndige Substraten mogelij- kerwljs herkenbaar in toponymen, alleen voor zover nuttig voor kaart- redakteuren; 6. geografische ver- spreiding van taten in meertalige landen; 7» bijzonderheden van dia- lecten en de geografische versprei- ding van de belangrijkste 8. be- trekkingen tussen dialecten en 'moedertalen'; 9. landelijke topony- mie-commissies en de maatregelen die zijn genomen ter bevordering van nationale standaardisering van geografische namen; 10. beschik- bare bronnen en basisdokumenten (topografische kaarten, naamlijsten enz.); 11. verklärende woordenlijs- ten van geografische termen ten behoeve van kaartgebruikers 12 afkortingen op topografische kaar ten; 13. administratieve indeling van het land. Het stemt tot voldoening te consta- teren dat de aansporing het Oosten- rijkse voorbeeld te volgen effect heeft gesorteerd. In 1984 ter ge- legenheid van de lle vergadering van de UNGEGN te Genöve waren reeds Toponymic Guidelines van niet minder dan 20 landen ontvangen waaronder 13 Europese. In 1985 gaf ook Nederland aan de oproep gehoor. Op de vergadering van de Nederlands-Duits sprekende Divisie van de UNGEGN in Oktober 1985 te Wenen werd de Nederlandse variant aangeboden en toegelicht door prof. dr. F.J. Ormeling, Utrecht, samen met prof. dr, D.P. Blok, Amster dam verantwoordelijk voor de in- houd. In de discussie die volgde werd door voorzitter Breu de be- tekenis van deze Toponymic Guide lines in het kader van nationale standaardisering van geografische namen, nog eens benadrukt. Behalve voor buitenlands gebruik zijn zij natuurlijk ook voor binnenlandse consumptie van belang en dan niet alleen voor kaartredakteuren maar voor een wijdere kring van publi- cisten op het gebied van onderwijs en voorlichting. Het ligt in de be- doeling de ingediende Guidelines eerlang door de Verenigde Naties gebundeld te doen verschijnen. F.J. Ormeling sr. CLASSIFICATIE VAN TOPO GRAFISCHE ELEMENTEN Door de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers is een tweede uitgave gepubliceerd van het classificatiesysteem van topo grafische elementen. Toename van de digitale vastleg- ging van grootschalige topografie en het gebruik van deze topogra fie als referentiekader voor de overige vastgoedinformatie, nood- zaakt tot een uniformering van het gebruikte begrippenapparaat, Het uitwisselen van digitaal opgeslagen topografische informatie, het selecteren van gegevens uit een digitaal bestand en de coördinatie tussen verschillende vastgoedin- formatiesystemen kunnen worden bevorderd en verbeterd door een eenduidige en consistente classi- ficatie van de basisinformatie, in dit geval de topografie Onder classificatie wordt in dit verband verstaanhet geven van een eenduidige en sluitende defi- nitie voor elk topografisch de ment en het groeperen van ver schillende topografische elemen ten op grond van een aantal ken merken. Naast het nut van het classificeren van topografische elementen bij digitale bestanden is een goede classificatie ook be- langrij k indien de topografie analoog (alleen op kaarten) wordt vastgelegd. Classificatie maakt eenduidige benoeming van elemen ten in het terrein mogelijk en kan dienen als basis voor een unifor me afbeelding van de elementen op de kaart. De eerste uitgave van het gebrui- kersrapport 'classificatie van topografische elementen' kwam tot stand na een vervolgonderzoek classificatie, dat door de Bestuur- lijke Overlegcommissie voor Overheidsautomatisering (BOCO) werd opgedragen aan de Werk- groep Uniformering van de Rijks- commissie voor Geodesie, Voor de uitvoering van het onderzoek werd een beroep gedaan op de Stichting Studiecentrum voor Vastgoedinformatie. Deze Stich ting was bovendien verantwoorde lijk voor de publikatie die in mei 1982 verscheen. Inmiddels is het beheer en de bij— houding van het classificatiesys teem opgedragen aan de Dienst van het Kadaster en de Openbare Re gisters, die daarbij wordt gead- viseerd door de Voorlopige Raad voor Vastgoedinformatie (RAVI). De concrete aktiviteiten ten behoeve van de classificatie vinden plaats onder auspicien van een commissie van de RA VI, de Commissie Topo grafische Basisbestanden (CTB). In de tweede uitgave is ten opzichte van de eerste uitgave een aantal incidentele wij zigingen aangebracht en is vooral de klasse 'Grond' an ders gestruktureerd. Geihteresseerden kunnen zieh abon- neren op het classificatiesysteem. Per toezending van een nieuwe uit gave zal een kleine onkostenvergoe- ding in rekening worden gebracht die overeenkomt met de vervaardi- gings- en verzendkosten. Schrif- telijke aanmelding voor abonnering en opgave van het gewenste aantal dient te worden gericht aanDe hoofddirectie van het Kadaster en de Openbare Registers, directie Landmeetkunde en Kartografie, Postbus 9046, 9300 GH Apeldoom. WEEKEND SYMPOSIUM BRITISH CARTOGRAPHIC SOCIETY (6-8 SEPTEMBER 1985) Het jaarlijkse 'Technische Sympo sium' van de British Cartographic Society (BCS) wordt altijd in Sep tember gehouden, meestal op de campus van een of andere univer- siteit in de provincie. Voor 1985 werd gekozen voor de 'University College of Wales', in de badplaats Aberystwyth. Omdat Britse werkgevers minder gul zijn dan Nederlandse voor wat betreff het verlenen van tijd aan hun werknemers om naar congres- sen te gaan, wordt het Symposium altijd in het weekeinde gehouden. De vrijdag is bestemd voor bijeen- komsten van BCS-werkgroepen. Dit jaar waren er drie: de Werk- groep Kaartbeheer behandelde het onderwerp 'het catalogiseren en conserveren van kaarten'; de Technische Groep verdiepte zieh in de generalisatie van wegen voor wegenatlassen. Voor de bijeenkomst van de Werkgroep Digitale Karto grafie, met als thema 'Going Digi tal', bestond eigenlijk te veel be- langstelling (meer dan 90 deelne- mers) Aberystwyth ligt bepaald niet cen- traal in Groot-Brittannie, maar de opkomst was daardoor zeker niet minder. Op de officiele openings- reeeptie op vrijdagavond waren iets KT 1986. XII. 1 7

Kartografisch Tijdschrift | 1986 | | pagina 9