het onderstaande overzicht, in 1985 in positieve zin voortgezet. 31-12-84 Nieuw Opgezegd 31-12-85 Individuele leden 475 Institutionele leden 102 Abonnementen KT 116 Vooral de toename van het indivi duele ledental is, hoewel de grens van 500 leden net niet gehaald werd, groter dan de laatste jaren gebruikelijk. Het aantal institutio nele leden blijft, zij het dit jaar met een kleine negatieve afwijking, vrijwel konstant. J. Russchen HET KARTOGRAFISCH TIJD- SCHRIFT IN 1985 Jaargang XI van 1985 bood zijn le- zers in 264 pagina's weer een ge- varieerd aanbod aan kartografische lezenswaardigheden: 25 artikelen in totaal, naast veel nieuws in de vaste rubrieken. Alleen het eerste nummer was een themanummer, over geautomati- seerde kartografie, met onder an dere artikelen over interaktief grafische Systemen en programma- pakketten als GEKAART en USE- MAP. De drie andere nummers hadden geen centraal hoofdthema en bevatten artikelen over onder andere planningskartografie, het gebruik van verschallende typen kaarten, fotokaarten, oude land- meetkundige methoden, themati sche kartografie en kaartbeheer. De rubrieken Berichten, Bespre- kingen en Uit de tijdschriften wa ren als vanouds goed gevuld. Zor- gen baart ons echter de rubriek Netwerk. Afgezien van enkele zeer aktieve regio-correspondenten verloopt de kommunikatie stroef. Persoonlijke en institutionele NVK-leden hebben de weg naar de correspondenten nog niet gevonden. De correspondenten moeten het nieuws nog zelf opzoeken en dat blijkt geen gemakkelijke taak te zijn. De redaktie had ook gehoopt dat via het correspondentennet meer reakties van lezers zouden binnenkomen en zelfs dat meer kopij, vooral ook in de vorm van artikelen, zou worden aangeleverd. Dit is tot dusverre echter helemaal een illusie gebleken. Saldo 44 22 497 22 2 4 100 -2 8 5 119 3 De in 1984 door de redaktieraad voorgestelde meer aggressieve benadering van siechte kartogra fische produkten heeft in 1985 ge leid tot het opnieuw invoeren van de rubriek Zo kan het.maar zo kan het ook. Tot nu toe is het al- leen de redaktie geweest die deze rubriek vulde; we hopen in de toe- komst echter ook bijdragen van anderen te ontvangen. ledere reak- tie is welkom. In nummer 2 is begonnen met het opnemen van franse samenvattingen van de artikelen, dankzij de spon tane medewerking van prof. I. B. F. Kormoss van het Europa-college in Brügge. Een andere nieuwigheid vindt u in het Kartografisch Vakwoordenboek (KV), dat vanaf nummer 2 als uit- neembaar katern in het hart van het KT op gekleurd papier wordt afgedrukt. Uit reakties die de re daktie signaleerde bleek een aan tal lezers dit een leuke aanvulling te vinden. Ook hiervoor geldt dat kommentaar door de Werkgroep Kartografische Terminologie zeer op prijs wordt gesteld. Voor het samenstellen van de vier nummers vergaderde de redaktie in 1985 zes maal en kwam ze een- maal bijeen voor een vergadering met de redaktieraad. Uit dit laat ste overleg kwam de wens naar voren om meer aandacht te beste- den aan aktuele toepassing van kaarten. Niet het 'hoe worden kaarten gemaakt' maar het !wat, wanneer en voor wie' is belang- rijk. Ook zal de interpretatie en de leesbaarheid van de kaart meer aan de orde moeten komen. Evenals vorige jaren is de redak tie het ECI zeer erkentelijk voor het gratis drukken van de omsla- gen en dankt zij iedereen die in 1985 een bijdrage heeft willen leveren aan het tijdschrift, hetzij in de vorm van kopij, hetzij in de vorm van het gratis ter beschik- king stellen van bijlagen of anders- zins. de redaktie DE WERKGROEP KAARTBEHEER IN 1985 In het verslagjaar nam Roel van der List, wegens veranderde werk- zaamheden, afscheid van het be- stuur. In april werd onder auspicien van de Werkgroep bij het Fysisch- Geografisch en Bodemkundig Labo ratorium van de Universiteit van Amsterdam een studiedag georga- niseerd onder de titel Kartografi sche informatie zoeken met de Computer (zie KT 1985. XI. 4). In juni werd de voorj aarsstudiedag gehouden bij de Rijksuniversiteit Leiden onder de titel Tien jaar Werkgroep Kaartbeheer (zie ver slag en artikel E. H. van de Waal in KT 1985. XI. 4). Verder werd de najaarsstudiedag gehouden bij de Rijksuniversiteit Utrecht met als thema Uniformeren kaartbeschrij- ven. Deze laatste dag was er voor al op gericht om aan te geven wel ke problemen, die in de diverse soorten kaartbeherende instellin- gen (bibliotheek, archief, museum) speien, gezamenlijk opgelost kun- nen en dienen te worden. Deze al- dus geformuleerde probleemstel- lingen worden ter kennis gebracht van een door de Werkgroep inge- stelde Voorbereidingscommissie Uniformeren Kaartbeschrijven', welke tot taak zal hebben hierover aanbevelingen en voorstellen aan de Werkgroep te doen. Wanneer mogelijk dient deze commissie bin nen een jaar haar werkzaamheden af te ronden. Vanwege de Werkgroep en de NVK hebben J. Smits en G. Staal zit- ting genomen in de Voorbereidings commissie GO-cursus Kaart- en Atlasbeheer. Deze cursus moet, wanneer mogelijk, reeds toeganke- lijk zijn in het cursusjaar 1986/87 en vervangt de huidige specialisa- tie aan de P. A. Tiele-academie welke tussen 1982 en 1985 heeft plaatsgevonden. Gezien de her- strukturering in het HBO en de beperkte financiele middelen is besloten voor een GO-opleiding te kiezen in plaats van een opleiding aan de Tiele-academie c. q. Rijks- archiefschool. Aldus werd na twee vergaderingen besloten door vertegenwoordigers van de Tiele- academie, Rijksarchiefschool, Vereniging 'De topografisch-his- torische Atlas', Stichting Gemeen- schappelijke Opleiding, Werkgroep Kaartbeheer en NVK. De vertegen- KT 1986. XII. 2 9

Kartografisch Tijdschrift | 1986 | | pagina 11