woordigers van de laatste twee zul- len pleiten voor een uitgebreid al- gemeen blok, waarin vooral aan- dacht wordt besteed aan kartogra- fie en geografie in het algemeen en de historische ontwikkeling daar- van, en de documentatie in het al gemeen. Wanneer er ruimte is dienen er specialisatieblokken voor bibliotheek, archief, atlas en mu- seum gevormd te worden. Naar onze mening dient het tweede blok echter niet het eerste, welke al- gemene principes en kennis behan delt, te verdringen. De werkgroep heeft in 1985 vijf maal vergaderd. Naast het organi- seren van de studiedagen werd er ook aandacht besteed aan de mid- dellange termijn-planning. De Werkgroep is van plan in 1986 de volgende onderwerpen tijdens stu diedagen aan de orde te stellen: digitale kartografie, luchtfoto's, archiefwet, conservering en her ging, funktiewaardering. Jan Smits DE WERKGROEP KARTOGRA- FISCHE REPRODUKTIETECH- NIEKEN IN 1985 Op 15 april werd bij het ITC in Enschede een studiedag gehouden waarbij de volgende onderwerpen aan bod kwamen: kaartmontage, Variomat met zijn toepassingen, reproduktie met direkt-positieve Herschell-film, vervaardiging van gidsen op diverse materialen en reproduktie met de reflex-kontakt- methode (documentpapier). Van- wege de grote belangstelling voor deze studiedag vond op 13 Septem ber een herhaling plaats. Van 28 tot en met 31 Oktober ver- zorgden leden van de werkgroep een vierdaagse zomercursus Kaart- produktie. Een verslag hiervan is gepubliceerd in KT 1986. XII. 1. Het bestuur van de werkgroep kwam in 1985 acht maal bijeen. Aan het eind van het verslagjaar nam drs. R. de Wijs afscheid als voorzitter. Hij heeft de werkgroep zes jaar voorgezeten. Het is in grote mate aan zijn aktiviteiten te danken dat de werkgroep zijn bestaansrecht heeft kunnen bewijzen en zieh mag Verheugen in een steeds groeiende belangstelling van diensten, instel- lingen en bedrijven. Als tijdelijke voorzitter is voorge- dragen de heer A. Smits, prakti kumleider fotografie bij de T. H. afdeling Geodesie te Delft, terwijl tot secretaris is benoemd de heer A. v. Kesteren, Hoofd Repro- en fotografie bij de Landinrichtings- dienst te Utrecht. Als nieuw lid is de heer drs. J. A. M. Smeulders, Hoofd Bureau Kartografische Reproduktie bij het Kador te Apeldoorn, toegetre- den. Een volgende studiedag in 1986 wordt gehouden op 21 en 24 maart, met als thema: Diazotypie. M. Dansen DE WERKGROEP KARTOGRAFI SCHE TERMINOLOGIE IN 1985 De tweede, herziene, uitgave van de Multilingual Dictionary on Cartographic Terms is wegens Problemen met de (duitse) uitgever nog steeds niet in druk versehenen. De hoofdredakteur, prof. dr. E. Meynen, deelde onlangs mee dat de uitgave voorlopig niet valt te verwachten. De werkgroep is echter niet stil blijven zitten en startte in 1984 met de voorbereidingen van een nederlandstalig, kartografisch vakwoordenboek, gebaseerd op de Multilingual Dictionary. Inmiddels zijn de eerste drie af- leveringen gepubliceerd als ge- kleurd middenkatern in het Karto grafisch Tijdschrift (1985, nrs. 2, 3 en 4). Bij gelegenheid van de eerste aflevering werd verantwoor- ding afgelegd in een gelijktijdig ge- plaatst tijd schriftartikel van de hand van onze voorzitter, de heer Willems. Van de totaal 10 hoofdstukken van het woordenboek zijn er nu 4 bijna volledig gepubliceerd. Hoofdstuk 5 is gereed voor drukken en van de hoofdstukken 6 en 7 zijn de con- cepten gereed en deels in de ple- naire vergadering van de werk groep behandeld. Tegen het einde van het jaar 1986 hoopt de werk groep met de laatste 3 hoofdstuk ken het werk te voltooien. Het ligt in de bedoeling daarna een alfabetisch register op te stellen en te publiceren, zo mogelijk aan- gevuld met een duits, engels en frans register. De voorbereidingen en werkzaam- heden voor het woordenboek zijn zeer arbeidsintensief. Ieder lid van de werkgroep bereidt een aan- tal termen voor, eventueel met hulp van collega's, waarna in ple- naire vergaderingen van de werk groep de discussie losbrandt. De vorderingen zijn soms moeizaam, maar de discussies altijd inspire- rend. In 1985 vergaderde de werk groep negen hele dagen Uit incidentele reakties van NVK- leden hebben we afgeleid dat het verschijnen van dit vakwoorden boek, zeker als het compleet be- schikbaar is, veelvuldig gebruikt wordt en zo kan bijdragen tot de noodzakelijke standaardisatie van onze vaktaal. P. W. Geudeke DE WERKGROEP VOOR DE GE- SCHIEDENIS VAN DE KARTO GRAFIE IN 1985 De voltallige werkgroep kwam in het afgelopen jaar vier maal in vergadering bijeen. Op 25 Oktober 1985 organiseerde de werkgroep haar jaarlijkse stu diedag. Als thema werd gekozen voor de Nederlandse polder-, waterschaps- en rivierkartografie. Deze studiedag, waarop 80 gei'nte- resseerden aanwezig waren, werd gehouden in het Gemeenlandshuis van het Hoogheemraadschap van Rijnland te Leiden. Het was een zeer geslaagde dag in deze voor de waterstaatsgeschiedenis zo histo rische omgeving. Na een vijftal lezingen werd de dag afgesloten met de bezichtiging van een ten- toonstelling van kaartmateriaal uit de prachtige collectie van het Hoogheemraadschap. De werkgroep kwam inmiddels ook herhaaldelijk in zitting bijeen voor de voorbereidingen van de organi- satie van de 13th International Conference on the History of Car- tography, die in 1989 in Nederland plaats zal vinden. DE KONTAKTGROEP AUTOMA- TISERING IN DE KARTOGRAFIE IN 1985 Op 8 februari 1985 werd de eerste bijeenkomst van de kontaktgroep in 1985 gehouden. Zoals gebruike- lijk werd eerst een körte groeps- vergadering gehouden, gevolgd door een uiteenzetting door drs. J. v. d. Linden, lid van de kontakt groep en medewerker van de firma 10 KT 1986. XII. 2

Kartografisch Tijdschrift | 1986 | | pagina 12