Siemens, over de bij deze firma beschikbare Software en hardware. Speciaal het CADIS-systeem kreeg extra toelichting vooral met betrek- king tot de toepassingen daarvan op kartografisch gebied. Op vrijdag 19 april 1985 was de kon- taktgroep te gast bij de firma Ciaes sens Product Consultants te Hilver- sum. Daar werd een bijzonder in teressante ontwikkeling getoond op het gebied van grafisch ontwerpen. Deze firma ontwierp en construeer- de het zgn. Aesthedes-systeem. Zowel de hardware als de Software wordt daar ontwikkeld en het appa- raat, waarin de mogelijkheden zijn gerealiseerd, wordt uitsluitend be- diend met menutoetsen. De gebrui- ker kan hiermee zeer snel opera- tioneel aan de gang en is in staat op het scherm te ontwerpen voor reclamedoeleinden. Op 24 mei 1985 werd bijeengeko- men bij de firma Intergraph te Hoofddorp. Na een inleiding door drs. Van Riel, gaf de heer Ulc van Intergraph een interessant over- zicht van de ontwikkelingen welke deze firma onderhanden heeft. Daar- na volgden demonstraties van Scanner-resultaten en van een utilitysysteem, ontwikkeld voor een Deens instituut. Eind Oktober 1985 werd een bijeen- komst gehouden bij de Rijks Geo logische Dienst te Haarlem. Daar had men een Scitex Werkstation in bestelling en men werkt er veel met personal Computers. Er vindt een investering plaats van f 10. 000,per arbeidsplaats. Men beschikt tevens over een Versatec plotter voor rasterdata. De laatste bijeenkomst in het ver- slagjaar werd gehouden op 12 decem- ber bij de afdeling Landmeten en Kartografie van de Dienst Openbare Werken te Amsterdam. Daar werd een interessante inleiding gehouden door ir. J. de Boer, over het on- derzoek dat men heeft gedaan naar de wensen van de eventuele gebrui- kers van digitale gegevens bij de gemeentelijke diensten. Men moet daar overgaan tot het converteren van de grafische naar digitale Pro dukten, ook al omdat het grafische bestand aan vernieuwing toe was. Gedemonstreerd werd hoe deze con- versie plaats vindt. Naast de bijeenkomsten gehouden in 1985 is een begin gemaakt met het vernieuwen van de lijst van gedigi- taliseerde gegevens beschikbaar in Nederland ten behoeve van even tuele gebruikers. De Kontaktgroep mag zieh Verheu gen in de belangstelling van de kartografen, werkzaam in de digitale kartografie. Het aantal leden bedraagt thans 45. De leden houden elkaar regelma- tig op de hoogte van nieuwe aan- schaffingen, ontwikkelingen op Software gebied en van de te verwachten nieuwe toepassingen op dit vakgebied. L. van Zuijlen DE BEGELEIDINGSCOMMISSIE VAN DE CURSUS KARTOGRA FISCH TEKENAAR IN 1985 De Begeleidingscommissie van de PBNA-cursus Kartografisch tekenaar, onder voorzitterschap van prof. dr. J. J. C. Piket, ver- gaderde in 1985 vier keer. De commissie had dezelfde samen- stelling als in 1984. Er werd weer veel tijd besteed aan de herziening en modernisering van de leerstof, waarbij vooral voortgang werd gemaakt met de leervakken Karto- grafische materialen en gereed- schappen, Automatisering in de kartografie, alsmede met Kaart- reproduktie. Ook aan de herzie ning van de leervakken Kartogra fie en Geografie, alsmede aan de toekomstige eisen voor Praktijk werd aandacht besteed. Er wer den in 1985 geen nieuwe lessen in de cursus ingevoerd. De naam van de cursus en van het diploma zal worden gewijzigd in Technisch kartograaf. De voorjaars- en najaarsexamens te Arnhem verliepen weer goed, dankzij de voorbereidingen van PBNA en van de examencommis- sie. Zestien examinators zorgden voor de opgaven en voor de dub- bele korrektie van de uitwerkin- gen. In 1985 bestond er voor het laatst gelegenheid om deelexamens per leervak te doen; nu zijn er nog al- leen blokexamens mogelijk, twee voor theorie en twee voor prak tijk. Het behalen van een blok- examen heeft onbeperkte geldig- heid, zodat het volledige examen ruim gespreid kan worden. Na het behalen van alle vier de blok examens dient de kandidaat zelf het diploma aan te vragen. Heiaas was PBNA genoodzaakt om het inschrijfgeld voor de examens in prijs te verhogen. Naast alle bemoeienissen met de leerstof en de examens kreeg de Begeleidingscommissie in 1985 ook te maken met een subsidieweigering door het Gewestelijk Arbeidsbureau Utrecht aan een cursist met een RWW-uitkering, omdat hem geen baan in het vooruitzicht kon worden gesteld. De commissie heeft de vraag doorgespeeld naar PBNA. Tenslotte de examenresultaten 1985: Aantal kandidaten: april 11, Oktober 33; voltooid examen: 19; geslaagd 16. Totaal aantal gediplomeerden: 120. Namen der geslaagden in 1985: Bertrams, C. A. A. Brans Brabant, J. J. M. Boekhoven, A. J. Dinter, P. van Dorland, G. J. van Hidding, J. Kroeze, B. G. Nolten, C. H. Oortman, H. A. Rieff, M. G. Smink, C. M. Soppe, M. H. Supheert, G. Ummels, J. E. G. Verbeek, J. Wesseling, J. H. A. H. Verroen DE ICA COMMISSION ON ADVANCED TECHNOLOGY IN 1985 Deze commissie kwam in 1985 bij een tijdens de ICA-meetings in Denemarken van 14-17 augustus. Daar konden nieuwe plannen worden vastgelegd, welke na de conferen- tie in Perth voorlopig waren bespro- ken. Tevens was het in Hundested, waar de bijeenkomsten plaats had- den, mogelijk in overleg te treden met het Executive Committee van de ICA. De aanwezige leden van de commis sie 'on advanced technology' kwa- men uit de Verenigde Staten, Polen, Zwitserland, het Verenigd Konink- rijk, Hongarije, Denemarken, West-Duitsland en Nederland. Het ligt in de bedoeling in 1987 we- derom een rapport uit te brengen, waarin de ontwikkelingen in de diverse landen beschreven worden met daarnaast enkele opstellen on der meer over 'Map Generalisation' over 'data struetures', over stan- daardisatie en kwaliteitscontrole en over organisatie. KT 1986. XII. 2 11

Kartografisch Tijdschrift | 1986 | | pagina 13