Voorzitter Mr. Lowell Starr zal daarvoor enkele medewerkers uit- nodigen en hij zal enkele richtlijnen geven voor de opzet van de natio nale rapporten. Aan zoveel mogelijk landen zal ge- vraagd worden om gegevens over de stand van zaken aan deze commis- sie te verstrekken voor het rapport. Tijdens de bijeenkomsten gaven de deelnemers elk een overzicht van de werkzaamheden in hun eigen land. Getracht wordt in 1986 opnieuw een bijeenkomst te beieggen, wellicht in September in Londen. L. van Zuijlen DE ICA-COMMISSIE MARINE CARTOGRAPHY IN 1985 De meeste werkzaamheden van de ze commissie speelden zieh hoofd- zakelijk buiten Nederland af. Het projekt Jachtkaarten en kaarten voor kleinere schepen in kust- en binnenwateren werd opgepakt door dhr. R. A. Furness in Sydney. De leiding over het ontwerp en de inhoud van een nieuwe-stijl Oceaan kaart ligt bij dr. R. H. W. Linton, die inmiddels verhuisde van Swin- don (UK) naar Maryland (USA). Mijn aandeel bestond tot op heden uit het benaderen van kartografi- sche/oceanografische instellingen in Nederland om hun steentje bij te dragen aan beide projekten. Er werden geen bijeenkomsten be- legd in 1985. J. G. Ferwerda JAARVERSLAG 1985 VAN DE ICA-COMMISSIE B, KAART- PRODUKTIE De commissie vergaderde dit jaar van 14-17 augustus in Hundested, bij Kopenhagen in Denemarken. 11 van de 27 vaste commissieleden waren aanwezig. Op dezelfde tijd vergaderden in Hundested het ICA- bestuur en 3 andere ICA-commis- sies (Continuing Education, Advanced Technology en History of Cartography). Het vergaderen op hetzelfde tijdstip en in dezelfde plaats geeft het ICA-bestuur de ge- legenheid met de verschallende commissies te overleggen, terwijl daarnaast de commissies onderling kontakt kunnen hebben. Zoals reeds vermeld in het vorige verslag zal de commissie op de 13e ICA-conferentie in 1987 (Mexico) rapporteren over: - planning en controle in kaart- produktie en kaartreproduktie (Miksovsky, Tsjechoslowakije) - toegepaste computertechnieken in kaartproduktie (Pasquier, Frankrijk) - technisch rapport 1984-1987 (Kimerling, V. S. - herziening van de le uitgave van de publikatie over kleurproef- systemen (Palm, Zweden). De commissie geeft verder steun aan de publikatie van EURTOP, een 24-talige woordenlijst van topografische termen en afkortin- gen (Csate, Hongarije). De belangrijkste taak zal zijn de publikatie van het Compendium of Cartographic Technology onder redaktie van Curran (Canada) met hulp van Burmester (Denemarken) en Kers (Nederland). Er bestaan vergaande plannen dit boekwerk uit te geven als een bijzondere publikatie van: Cartographica (Canada). De eerstvolgende commissiever- gadering wordt in September 1986 in Praag gehouden. A. J. Kers THEMADAG AUTOMATISERING 1986 RASTERTECHNIEKEN Op 9 april 1986 vond de 3e thema- dag automatisering plaats, geor- ganiseerd door de Kontaktgroep voor Automatisering in de Karto- grafie. Ditmaal werd gastvrijheid genoten op de TH Delft, waar de afdeling Geodesie haar grootste collegezaal beschikbaar had ge- steld. Er waren echter meer aan- meldingen dan het maximum aantal van 100 zitplaatsen, zodat ook nu weer enkele tientallen mensen moesten worden teleurgesteld. Als thema voor deze dag was ge- kozen: rastertechnieken. Hierbij worden beeiden opgebouwd uit hele kleine rastervlakjes of pixels (niet te verwarren met grafische rasters voor het drukken van halftonen). Aan de rastertechniek wordt in de kartografie nog te weinig aandacht besteed, terwijl juist in dit gebied de ontwikkelingen zeer snel gaan. Waarom speelt vectortechniek (de tegenhanger van rastertechniek) tot nu toe zo'n dominerende rol in de kartografie? Daar zijn een vier- tal redenen voor: 1. Vectortechniek sluit het meest aan bij de handmatige teken- en graveerbewegingen. En zoals mees- tal probeert men met een nieuwe techniek eerst het oude na te boot- sen, voordat men de nieuwe moge- lijkheden volledig leert uitbuiten. 2. De automatisering in de karto grafie begon meestal op landmeet- kundige afdelingen, tesamen met de automatisering van het reken werk. En juist hier is men (niet ten onrechte) gewend met vectoren te werken. 3. In de beginjaren van de automa tisering was computergeheugen voor bewerking en opslag zeer kost- baar. En rastertechniek heeft veel meer geheugen nodig dan vector techniek. 4. De matige kwaliteit en het be- perkte formaat van de eerste ras- terkaartjes (gemaakt op daarvoor eigenlijk ongeschikte lijnprinters) hebben deze techniek bij veel kartografen een siechte naam be- zorgd. De eerste algemene toepassing van rastertechniek vond plaats in beeld- buizen, ook bij verder geheel vec- tor-georienteerde Systemen en vaak zonder dat de gebruiker zieh dat bewust was. Rasterbuizen zijn, bij vergelijkbare kwaliteit, veel goedkoper dan vectorbuizen en ge- schikter voor kleurgebruik. Voor de recente doorbraak van de rastertechniek zijn ook een aantal oorzaken aan te geven: a. geheugenruimte is veel goed koper geworden; b. alleen met rastertechniek is automatische beeldinvoer mogelijk (scannen), ook in grotere formaten; c. het programmeren gaat eenvou- diger; d. de uitvoerapparatuur is sterk verbeterd, o. a. wat betreft for maat, snelheid en oplossend ver mögen. Het programmatische aspekt werd door drs. M. J. Kraak verder uit- gediept, met name ten aanzien van de struktuur van gegevensbestan- den en de mogelijkheden voor een efficiSnte opslag van rastergegevens (zie eiders in dit tijdschrift). Een marktoverzicht van raster- apparatuur voor de in- of uitvoer en bewerking van kaarten en ande re afbeeldingen werd, met veel lichtbeeiden, gegeven door ir. J. F. Smeets. De voorlopige konklusie van het 12 KT 1986. XII. 2

Kartografisch Tijdschrift | 1986 | | pagina 14